deirdra
11.05.18,19:10
Ahojte,
kupujem pozemok na hypoteku a zaloznym rucitelom pre banku je moj otec, zalohom je jeho dom. Dovod je jednoduchy - ak by som chcela uver zabezpecit kupovanym pozemkom, banka pusti iba cca 50% LTV, pricom oproti skolaudovanemu domu je to vyrazne vyssie. S otcom sme sa dohodli, ze akonahle zacnem na pozemku stavat, prenesiem zalozne pravo z jeho domu na pozemok s rozostavanou stavbou.
Chceme si s otcom zmluvne osetrit situaciu, ktora by mohla nastat - teoreticky mozem prestat splacat uver alebo moze dojst k poistnej udalosti. Preto chceme spisat medzi sebou zmluvu, aby v takomto pripade bol pozemok predany a vytazok z predaja bol pouzity na splatenie zostatkovej istiny uveru a prislusenstva.
Vie mi niekto poradit, aku zmluvu je mozne pre takuto situaciu pouzit? Rozmyslala som nad zaloznou zmluvou, ale neviem spravne definovat pohladavku. Riesil uz niekto takyto zmluvny vztah?
Obratila som sa uz mailom na 5 pravnikov, ale ziadny sa mi neozyva...:-(
draik
12.05.18,18:01
Možno aj záložnou zmluviu, ale pred zmenou zálohu musí byť pozemok "čistý", inak banka neposkytne úver.
deirdra
12.05.18,18:08
Dakujem za nazor. Banka nebude v tom case poskytovat uver, iba vykonavat zmenu zakladanej nehnutelnosti - ale je mi jasne, ze pozemok bude musiet byt cisty, to je OK. Ale ako mam specifikovat pohladavku? V zaloznej zmluve s bankou je pohladavkou uver, to je jasne. Ale co bude pohladavkou v tomto pripade?
vicktor
14.05.18,05:56
Vy poskytnete rucenie banke, ale ked pride na lamanie chleba, tak jej nedovolite uplatnit zalozne pravo? Pochybujem ze s tym bude banka suhlasit. Ved na LV bude cierne na bielom ze dom je zalozeny, ak budete mat medzi sebou nejake pisanicko, to nebude smerodajne.
Ked ty prestanes splacat, musi pokracovat otec a pozemok predate, peniaze pouzijete ako zamyslas.
deirdra
14.05.18,06:27
:-))
Zalozne pravo banky tymto nie je nijako ovplyvnene. Nieco take ako "nedovolit uplatnit banke zalozne pravo" neexistuje.
Este raz: ked dojde k podmienkam pre vyhlasenie drazby zo strany banky, preda sa pozemok. Vyplati sa uver (ktory bude mat vyhlasenu mimoriadnu splatnost) + prislusenstvo a otec nepride o strechu nad hlavou. Touto zmluvou chce mat poistene, ze sa k pozemku dostane a bude ho moct predat.
vicktor
14.05.18,06:40
To chces ty.
Ak bude byt zalozeny, rozhodovat o tom co sa preda bude banka.
Sama pises ze "nedovolit... neexistuje", ale aj tak to chces.
Jakubec
15.05.18,07:53
Podla mna zaloznou zmluvou, ktorou by ste Vami vlastnenym pozemkom rucili za pohladavky otca voci Vam, ktore by vznikli v pripade, keby namiesto Vas plnil banke (na zaklade jeho rucenia za Vas uver) alebo v pripade keby doslo k predaju jeho majetku (na zaklade toho, ze tymto majetkom rucil za Vas uver).
deirdra
15.05.18,12:43
Ano. Takto nejako som si to predstavovala. Predmetom zmluvy teda bude pohladavka otca voci mne, vzniknuta v pripade realizacie zalozneho prava. Dakujem, pomohli ste mi :-)