ecc
15.05.18,00:07
Dobrý deň, dostal som pred pár dňami tzv. papuču na auto. Zavolal som 159, prišla hliadka, odpísala údaje z občianského preukazu, zaplatil som. Čakám, že kedy daju papuču dole a vraj vodičský preukaz. Odmietol som s tým, ze MsP nemôže žiadať vodičský preukaz, že to môže len štátna polícia. Na to sa MsP začali ohánať tým, že oni si do svojho papieru, ktorý ide len pre účel MsP odpíšu číslo, nič viac. Na to MsP argumentovali, že mi nedajú papuču dole, kým im neukážem vodičský preukaz alebo môžu zavolať štátnu políciu, aby prišla a overila to. Keďže sa mi nechcelo natahovať, ponáhľal som sa, ukázal som im VP, hoci som presvedčený, že som mal pravdu.

Čo robiť v takomto prípade, ak MsP podmieňuje zloženie papuče tým, že im musím ukázať VP, hoci podľa mňa konajú nezákonne? Podať trestné oznámenie za zneužitie právomoci verejného činiteľa? Je možné podať trestné oznámenie za to, že mi odmietli dať dole papuču, čím mi blokovali možnosť používať moje auto?

Ďakujem



Edit: Doplnené o list, ktorý som dostal 13.6.2018.
arizona
15.05.18,05:22
ecc
15.05.18,06:57
Dakujem, ale tam sa nepise nic co bt sa tykalo mna. Je tam uvedene co mozu pokutovat a pravomoci. Teda veci, ktore su mi jasne. Mna zaujima nieco ine - to co som uviedol hore.
arizona
15.05.18,08:40
Co sa ti na tom zda protizakonne, ze Ms policajt si chce overit,ci si naozaj drzitelom vodicskeho preukazu,ak chces na "danom" aute odist? V clanku sa pise " z hľadiska bežných situácií na cestách majú veľmi podobné právomoci ako ich kolegovia v zelených uniformách"...takze usudzujem,ze maju pravo si skontrolovat zakladne veci.Mozno chceli len usetrit cas,tvoj,aj ich. Alebo by si bol radsej,keby si musel cakat,pokym pridu "zeleni" policajti,aby tuto informaciu overili? V clanku mas oi aj aj postup podania staznosti,ak nie si spokojny s postupom MsP.Takze mozes podat staznost a cakat na priamu odpoved ...
dmc
15.05.18,09:00
Podla mojho nazoru v tomto pripade namala pravo mestska Policia opravnenie kontrolovat vodicsky preukaz. Majitel vozidla - vobec nemusi byt vlastnikom vodicskeho opravnenia. na zalozenie papuce to nema absolutne ziadne vplyv.
Preventivna kontrola toho ci moze s vozidlo nasledne odist. neobstoji - taketo opravnenie nieje v zakone o obecnej polici. Podla mojho nazoru islo o prekrocenie pravomoci.

Co robit ? Vytiahnut mobilny telefon a nahrat si komunikaciu na video. Zopakovat otazku o tom preco ziada VP a ci to mysli vazne ze ti bude branit v uzivani tvojej veci aj po tom ako si predlozil OP. Nasledne podat staznost spolu s videom.

Blizsie aj tu: https://www.cas.sk/clanok/53493/co-kontroluje-dopravna-a-co-mestska-policia/
dmc
15.05.18,09:03
taketo opravnenie nemaju. Mestska policia moze konat iba v intenciach zakona - iba to co im zakon dovoluje.
profesional
15.05.18,09:57
Síce predloženie VP žiadať nemali a nemohli, ale o trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa nejde. Nie každé nesprávne alebo nezákonné konanie je trestné. V tejto chvíli už s tým neurobíš nič.
misoft
15.05.18,15:13
Príslušníci MsP môžu vystupovať v takýchto prípadoch (priestupky v oblasti dopravy) len podľa zákona 564/1991 §8 ods.1 písm.f
zze/1991-564/8/1/f
a potom
zze/1991-564/9/1/a
T.z. ŽIADNY vodičský preukaz pri riešení priestupku v oblasti dopravy (na to nemajú oprávnenie), ale môže žiadať preukázanie totožnosti napr. OP, alebo pasom a dokonca VP. Ale len na overenie totožnosti (poznámka dole).
Keďže riešia priestupok, sankcie za priestupok sa ukladajú podľa mestom schváleného sadzobníka (štátny v tomto prípade nehrá úlohu).
Právo kontrolovať VP má príslušník PZ SR, ktorý však už tento priestupok bude riešiť podľa ich sadzobníka.
Príslušník MsP, ak sa mu niečo nezdá, má podozrenie a pod. má MOŽNOSŤ povolať príslušníkov PZ SR a tí sa už budú zaoberať (prevezmú prípad).

Čo sa týka tej papuče.
Pokiaľ ten, čo spáchal priestupok a následne ZAPLATIL pokutu príslušníkom MsP (dostane pokutové bločky), príslušník MsP je povinný zabezpečovacie zariadenie (papuča) bez odkladu odstrániť - inak sa totiž môže stretnúť s obvinením zo zneužívania právomoci verejného činiteľa (príslušník MsP v službe je VEREJNÝ činiteľ!!!! a možno si ho obrazovo i zvukovo zaznamenávať), neoprávneného zadržiavania cudzej veci (motorové vozidlo je blokované a majiteľ ho nemôže používať) - môže očakávať (v prípade, že by bol uznaný zo spáchania toho tr. činu) 2 - 5 rokov odňatia slobody.

Máš možnosť podať sťažnosť priamo náčelníkovi MsP, zriaďovateľovi MsP (obec), prípadne podať na nich TO z uvedeného skutku (zneužitie právomoci....)

Dodatočná poznámka: OP, pas i VP sa môžu považovať za doklad totožnosti, nakoľko v nich sú uvedené všetky potrebné osobné údaje (meno, priezvisko, dátum narodenia, RČ, adresa [u pasu asi nie]), takže ak chceli overiť totožnosť - šli na to nesprávne.
marleau
15.05.18,17:31
a že ťa tak neserie, že si parkoval tam kde si nemal......
ecc
15.05.18,20:54
Neserie. Parkoval som tam kde som mal, uplne presne medzi ciarami, so zaplatenym parkovacim listkom. Ibaze som presiahol o 15 ci 20 minut cas parkovania a kedze MsP tam zrejme kruzila, tak som dostal papucu. Pokutu som priznal, nenamietal, bez reci zaplatil.
ecc
15.05.18,20:57
Ano, presne to sa mi zda nezakonne. Kedze zakon tieto pravomoci MsP nepovoluje. Navyse mozem byt len drzitelom vozidla, vodicom mohol byt niekto iny. Keby som sa neponahlal vybavovat veci, tak si kludne pockam aj na statnych policajtov, kedze blokovu pokutu som uz mal zaplatenu.
buchač
15.05.18,21:31
No schválne...nože daj mesto, kde došlo k takejto "veľmi vážnej udalosti"...

Ja by som normálne zavolal Tv Narkózu...a ešte lepšia by bola Tv Grc...že jááák by to rozvláčili v médiách, hotová kauza.


P.S.:
Kuwa, buď vôbec rád, že ti auto neodtiahli...len vtedy by si nadával.
A keby si sa ponáhľal ? By si bol na prášky ... či ti auto neukradli.
ecc
16.05.18,03:07
V Martine. Tu odtahovka nie je, tu sa davaju len papuce.
ecc
13.06.18,12:16
Hore som dal odpoved na moju staznost. Mam pocit, ze si ten zakon o obecnej policii vysvetlili po svojom.