pajuh
17.05.18,11:25
Dobrý deň, zamestnávateľ vyriešil stravovanie zamestnancov formou teplej kuchyne, výberom z troch jedál. Nie je problém s nárokom na stravu ale s jej výberom. Na elektronickú kartu môže zamestnanec "nabiť" kredit na mesiac podľa pracovných dní, zohľadňujúc spätne dni keď nárok na stravu zamestnanec nemá ( PC, RD, a pod.). Vzniká situácia, keď zamestnanec má na karte vyšší počet obedov (nevybral si v ten deň nič, zdravotné problémy a pod) ako dokázal spotrebovať v danom mesiaci. Zamestnávateľ nám neumožňuje dorovnať si nárok so spotrebou, výberom napr. 3 obedov v jeden deň ( do obedára). Účtuje si späť peniaze za napr. tie dva obedy ktoré som v úvodzovkách v mesiaci prečerpal. Je to správne ? Tento systém akumuluje nadbytok obedov za ktoré zamestnanec pri nabíjaní kreditu zaplatil zákonnú sumu (podľa dopredu vypočítaného počtu obedov-nárokov na mesiac), pričom zamestnávateľ šetrí náklady na stravné neuznaním počtu odobratých obedov v mesiaci. Je to v súlade so zákonníkom práce a ústavou ? Ďakujem.
ivka70
17.05.18,09:37
Zamestnavatel ma povinnost prispievat na 1 jedno denne.
Ak si ty v dany den jedlo nevyberies (bez ohladu na to z akeho dovodu), nemas narok tento prispevok zamestnavatela vyuzit v iny den a preto zamestnavatel spravne uctuje za dalsie vybrane jedlo v jeden den plnu cenu jedla.
Postupuje v sulade so Zakonnikom prace.
Aj v sulade s ustavou :D.
Tweety
17.05.18,09:40
Pridávam pdpoveď ešte raz, lebo sa mi prvú podarilo zmazať.

Zam-ľ postupuje správne, podľa ZP. Zabezpečuje stravu na každý deň a to, že si ju niekedy nevyberieš, nie je jeho problém. Nemôžeš si zobrať za jednu smenu napr. 3 obedy.
pajuh
17.05.18,10:32
Ďakujem za koment.,....... pri nabíjaní kreditu na začiatku mesiaca ale ja zaplatím plnú sumu mojich príspevkov za predpokladaný počet obedov (napr.1EURO/obed), v prípade neodobratia obedu som tieto peniaze vhodil do spoločnosti čo nám varí......uniká mi dôvod prečo zamestnávateľ robí na začiatku mesiaca prácu s výpočtom predpokladaného kreditu. Nech si každý nabíja kredit aký chce a zamestnávateľ prepláca zamestnancovi len mesačný nárok... :-) Zákon uvádza jedno jedlo denne, ale nikde nie je uvedená povinnosť ten jeden obed denne odobrať? :-)
ivka70
17.05.18,10:34
To sa spytaj zamestnavatela ,preco to tak pocita, v podstate to kopiruje vydavanie stravnych listov dopredu, nazaciatku mesiaca.
Povinnost odoberat jedlo nieje nikde stanovena, ved ta k tomu ani nikto nenuti.
Tweety
17.05.18,10:36
Nie, nemáš povinnosť sa stravovať. Umožnené si to ale mal. Je to rovnaké, ako oraziť si dopredu poukážku na obed a potom neísť obedovať. Nie je to problém zamestnávateľa.