Janka Jasov
17.05.18,13:30
Dobrý deň, chcem sa opýtať či je legálne, keď máme zatvorený obchod, ktorý sa nachádza v nákupnom centre (s oblečením) počas sviatkov no napriek tomu nám nie je upravený fond hodín a my si aj napriek dvom sviatkov v mesiaci musíme odrobiť (konkrétne za máj 2018) 184 hodín no nie počas 23 pracovných dní, ale 21 pracovných dní. Jedná sa o to, že mi vedúca nedala dva dni voľna teda aj deň pred sviatkom alebo po, lebo som mala voľný víkend. Inak pracujeme aj cez víkendy, len tieto som mala voľné. Oba sviatky v mesiaci máj mi vychádzali rovnako, tým pádom mi chýbalo 16 hodín a bola som nútená vedúcou si tieto hodiny odrobiť, takže som namiesto 8 h. zmien pracovala 11,10,9 hodín denne. Je to v súlade so zákonom?
Ď.
veronikasad
17.05.18,11:36
Máš rovnomerne alebo nerovnomerne rozvrhnuty pracovný čas? Odmeňovana si mesačnou alebo hodinovou mzdou?
ivka70
17.05.18,11:37
Ano, je to legalne.
Zamestnavatel vam planuje zmeny a nenaplanuje ich na sviatok, kedy aj tak zo zakona nemozete pracovat.
Musite odpracovat tie zmeny, ktore vam naplanuje.
Fond pracovneho casu sa vzdy pocita ja so sviatkami pripadajucimi na po-pia.
Janka Jasov
17.05.18,20:43
Nerovnomerne, pracujeme ranné a poobedné zmeny ľubovoľných 5 dní v týždni a 2 dni v týždni máme voľno. Máme mesačnú mzdu plus odmeny z predaja.
Janka Jasov
17.05.18,20:44
Lebo mne vedúca prikazuje pracovať viac ako 40 hodín týždenne, aby som dohnala tých chýbajúcich 16 hodín. A to mi nevonia.
veronikasad
18.05.18,02:30
Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase platí to čo napísala Ivka. Mesačný fond pracovného času musí byť dodržaný.
veronikasad
18.05.18,02:32
Nerobíš ich každý týždeň, postup zamestnávateľa je správny
ivka70
18.05.18,03:41
zial, na toto pani zakonodarci nemysleli, ked sa snazili chranit maloobchod pred pracou vo sviatok .... takze je vsetko ok
Janka Jasov
18.05.18,06:58
Takže to že pracujem namiesto 8 h. denne ako vždy teraz 8,6 je v poriadku?
ivka70
18.05.18,07:07
Mohol by si este mat celu zmenu navyse ... to uz zalezi na tom, ak ozamestnavatel pracovne zmeny naplanuje ... pri nerovnomenre rozlozenom prac. case je to mozne .... kedze zamestnavatel nechce platit nahradu mzdy na sviatok a naplanovat ti tam zmenu, na ktoru nebudes moct zo zakona nastupit
Janka Jasov
25.05.18,05:06
Zistila som cez úrad práce a právnika, že Vám nemôže zamestnanec prikazovať si sviatky odrábať navyše. Je to proti zákonné. Sa čudujem, že sa tu vyjadrujú k daným témam neznalí, je to potom zavádzajúce. Takže opakujem, nenechajte sa zdierať firmami, sviatok je platený deň! A nie, že neplatia a ešte si ich musíte odrobiť navyše!!!
veronikasad
25.05.18,05:32
Nenadraba sviatok, ale stanovený fond pracovného času. Sviatok je platený priemerom pri hodinovej mzdy a rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, čo nie je tvoj prípad. To si asi tomu právnikovi zabudla povedať...
kopretinka
25.05.18,05:52
na úrade práce pracujú ľudia,ktorí neovládajú ZP.To že oni majú ten sviatok zaplatený,ešte neznamená,že ho budeš mať zaplatený aj ty.