juraj_pd
18.05.18,18:52
Dobrý deň,

snažil som sa nájsť odpoveď na túto otázku v archíve, ale bezúspešne. V skratke - zdedil som pred pár rokmi dom po mamke a teraz som na povale objavil šperky a zlaté retiazky, dokonca aj nejaké valuty v slovenskej mene (našťastie sa to ešte dá zameniť v NBS).

Kamarát - zlatník odhadom tipuje, že to dokopy môže mať hodnotu niekoľko tisíc.

Ako je to teda s dedičskými nárokmi ostatných dedičov? Moji súrodenci (ostatní dediči) boli vysporiadaní a vlastne z maminho domu nededili nič. Mám resp. musím to vôbec niekde nahlasovať? Alebo je tam aspoň nejaká maximálna suma, dokedy to nahlasovať nemusím?

Viem si predstaviť, že keby som tam našiel nejaké zlaté mince zo stredoveku, tak to asi nahlasovať treba, ale ak ide o súkromný majetok?

Vďaka za každú radu,
Juraj
Tweety
18.05.18,17:02
Je to novoobjavené dedičstvo. Bude treba žiadať o obnovu DK.
juraj_pd
18.05.18,17:45
Je nejako formálne daná hranica, kde je to ešte súčasťou domu a kde je to už novoobjavené dedičstvo? Čo keby som napríklad našiel len pekný stôl v hodnote 100-200 EUR? To by predsa nikto neotváral DK len kvôli nemu, či sa mýlim?
marleau
18.05.18,17:49
nikomu nevrav a užívaj
Tweety
18.05.18,17:58
A čo pokoj v duśi?
korela
18.05.18,18:00
V nadpise máš "Čo s nájdenými cennosťami v dome, ktorý som právoplatne zdedil?"
Veď si ho zdedil právoplatne, predpokladám celý. Brali si z domu iní matkini dedičia nejaké iné veci? Ak nie, čo chceš ohlasovať.
Inak ja osobne by som sa riadila svojím svedomím. To ťa nikdy neoklame.
Iba ty vieš, prečo si dedil dom iba ty, ak vás bolo viac detí.
buchač
18.05.18,18:02
Pokoj v duši

Dolinami cesta úzka,
nekľudná pieseň nechce ustať.
Utíchol les, osirel háj, milému svojmu zbohom dnes dám.

Ref:Ak súdiť ťa chcú, nech súdia len,
tých čo neprajú pokoj duši boľavej.
Ak súdiť ťa chcú, nech vinia mňa,
to čo potajme nosím v srdci, nespália,
čo život rozdelí, smrť spojí naveky.

Aaaaaa.....
Škovránok hlávku k zemi kloní,
umrela pieseň na jabloni,
utíchol les, osirel háj, milému svojmu zbohom dnes dám.

Ref: Ak súdiť ťa chcú, nech súdia len,
tých čo neprajú pokoj duši boľavej.
Ak súdiť ťa chcú, nech vinia mňa,
to čo potajme nosím v srdci, nespália,
čo život rozdelí, smrť spojí naveky.

Aaaaaa.....
Nevolám ťa k sebe milý, nech ťa môj hlas nepomýli,
utíchol les osirel háj, na cestu dnes zbohom ti dám.
arizona
19.05.18,04:25
Sperky sa v rodine zvacsa dedia medzi pozostalych,ktory mali k zomrelej osobe nejaky blizsi citovy vztah.Zvacsa dcery,vnucky a pod.
Tu nejde ani tak o hodnotu daneho sperku,ale o tu citovu hodnotu,ktora sa neda ocenit.

Tiez mam zopar cennosti po predkoch,ktore by som nepredala ani za milion! Su odlozene pre dalsie generacie ako pekna pamiatka...
Takze ja by som na tvojom mieste rozmyslala skor tymto smerom.
bjuty smis
19.05.18,08:37
to snád nemyslíš vážne :)))
nech sa teda újde ešte aj notárovi ??
kukučka
19.05.18,17:34
Sú to šperky po matke? Nikomu nechýbali? Je to dosť zvláštne, urob ako myslíš. Zrejme sa deliť nechceš, inak by si túto tému nezaložil. Poradu číta veľa ľudí, možno aj niekto z tvojej rodiny.
vicktor
21.05.18,05:35
Naco obnova DK?
Ak surodenci dobre vychadzaju, tak zorganizovat grilovacku a podelit sa, hoci aj zrebovanim.
Ak zle vychadzaju, mlcat.