prekladatelkadana
24.05.18,14:56
dobry den, som rakusky zivnostnik/prekladatel a chcela by som nadalej spolupracovat so slovenskymi prekladatelskymi agenturami /ako doposial na slovensku zivnost, ale prestahovala som sa/..nie som platca dph v rakusku, cize moje faktury budu vystavovane bez dhp... slovenska firma mi ale povedala, ze bude musiet odviest/zaplatit dph na sumu, ktoru im vystavim vo fakture..
nie je mi tento postup jasny...
dakujem vopred za odpoved
monika474
29.05.18,05:58
V prípade, že budete vystavovať faktúry slovenskej spoločnosti, ktorá nie je platiteľom DPH, tak áno - slovenská spoločnosť musí na Slovensku odviesť 20% DPH. Rovnako treba myslieť na to, že aj na Vás sa pri fakturácií slovenskému platiteľovi aj neplatiteľovi DPH vzťahujú v Rakúsku určité povinnosti.
hanelie
29.05.18,06:42
pri takýchto fakturáciach ide o registráciu platiteľa DPH podľa § 7a zákona o DPH
hanelie
29.05.18,06:45
zdroj FS
Podľa § 7a zákona o DPH sa registrujú zdaniteľné osoby, ktoré prijímajú alebo dodávajú služby z/do iného členského štátu, pri ktorých sa miesto dodania určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby. Registráciou podľa tohto ustanovenia sa zdaniteľné osoby nestávajú platiteľmi dane. Sú povinné platiť daň pri prijatí služby od zahraničnej zdaniteľnej osoby, ale nemajú nárok na odpočítanie dane.