koroo
26.05.18,17:19
Dobrý deň.
Mám taký problém, že som sa raz dohodol s mojím kamarátom na tom, že si od neho zoberiem motorku na nejaké splátky. Bola to motorka na ktorej už aj tak nejazdil, pretože si kúpil novú a táto mu len stála v garáži. Táto motorka už bola skoro celá splatená a chýbalo jej už len 400 € k jej úplnému splateniu, no v poslednej dobe ma chytili nejaké zdravotné problémy a tak som potreboval dať tie peniaze do niečoho iného.
Môj priateľ sa však rozhodol, že ne mňa nebude čakať kým mu zaplatím tých posledných ´´pár´´ eur a začal to riešiť sám bez toho aby mi oznámil čo sa chystá urobiť. Podotýkam, že som ho niekoľkokrát volal na stretnutie sa, aby sme sa mohli dohodnúť na tom ako to bude s doplatením tých peňazí kvôli tomu, že som práve musel dať peniaze na moje zdravie a rodinu.
Rozodol sa, že vymení zámok na garáži, v ktorej sme mali spoločne odložené motorky. Síce je tá garáž jeho ale motorka už bola z veľkej části moje. Naozaj z veľkej.
Pri telefonáte s ním som sa ešte opýtal na to, čo bude dalej s tou motorkou a žiadal ho aby mi vrátil peniaze, ktoré som mu dal. Povedal mi, že mi naúčtuje tú motorku a aj za státie v jeho garáži. ( nerozumiem tomu prečo by si mal niečo učtovať za motorku kedže som mu pravidelne platil a všetko okolo motorky som si platil z vlastneho ) Ak ste tomuto náhodou nepochopili, tak je to tak, že som teraz ostal bez motorky a aj bez peňazí.
A preto sa chcem opýtať čo by ste na mojom mieste robili vy a ako by ste postupovali. Čo by ste mu pri najbližšom stretnutí povedali.
Vopred Ďakujem za rozumné odpovede.
buchač
26.05.18,15:29
Oprav si v zadaní výraz "priateľ"...

Priateľ je niečo úplne iné.
To, čo si popísal sa nerobí ani medzi kamarátmi.
koroo
26.05.18,15:43
Myslím si, že toto by neurobil žiaden zdravo rozmýšľajúci človek.
misoft
26.05.18,16:20
Málo základných údajov.
Koľko si mu už doteraz zaplatil?
Ako si platil? Z ruky do ruky, alebo prevodom, prípadne poštou? Je to dôležité!
Motorka je stále na jeho meno - evidenčne?
Pokiaľ sa nedozvieme toto, ťažko radiť, iba ak vo všeobecnej rovine.
V podstate, ak nemáš ani motorku, nemáš ani peniaze a tie si platil a máš o tom doklad - tak "priateľ" (toto pomenovanie si nezaslúži, lebo je to už len grázel) sa dopúšťa bezdôvodného obohatenia, prípadne i podvodu (to akože účtovanie niečoho, na čo nie je právny nárok - uschovávanie "ešte" vlastnej motorky vo vlastnej garáži).
Tak potom, ak s nim nebude "rozumná" reč - podaj TO na neho. Prinajmenšom ťa obral o prachy a možno už mal iné úmysly s motorkou, vedel, že ju tebe nepredá a tak ťa podviedol.
koroo
26.05.18,16:32
Platil som z ruky do ruky a motorka bola a je na jeho meno. Dohoda znela tak, že bude prepísaná oficálne na mňa až po splatení celej tej sumy. Bol to dlhoročný rodinný kamarát a nečakal som, že urobí niečo také a z toho dôvodu sme nezaložili ani žiadnu zmlúvu o tom.
dmc
26.05.18,17:25
Nemas zmluvu, nemas motorku napisanu na seba, nemas peniaze, nemas svedkov ze si mu motorku platil, nemas gule dodrzat ustnnu dohodu a prestal si mu platit splatky za motorku a teraz nemas ako dokazat ze motorka bola "takmer" splatena. Nemas pristup do graze - nieje ani tvoja. Je toho vela co nemas...... dalo by sa pisat dlho.....ale zda sa ze jedno mas..... Uz mas ponaucenie do buducna.
Inak....."vies co je lepsie ako motorka...... kua - Nova motorka" (Pepa Srsen)
buchač
26.05.18,17:36
To vážne ?
Tak to veru zle myslíš. Takýchto prípadov už bolo (a aj bude) neúrekom.

...a mimochodom...aj banka kľudne vezme zálohu, pokiaľ jeden neplatí.
Vezmi auto na lízu, skús neplatiť...a uvidíš, jak ti vezmú mašinu.
misoft
27.05.18,07:08
Nuž - smola, pri podávaní TO dôkazné bremeno nesieš ty, budeš musieť dokazovať, že si mu toľko a toľko zaplatil.
Takže asi mu pomôže sa rozpamätať slovenským spôsobom - jednou, dvoma neriadenými, vzduchom chladenými.....
misoft
27.05.18,07:11
Pre mínuskára... odpoveď tam je - tretí riadok odspodu.
Chobot
28.05.18,06:51
Bol nám poskytnutý iba názor jednej strany. Pre objektívnu odpoveď by bolo treba poznať aj pohľad z druhej strany.

Je celkom možné, že druhá strana mala problémy s vymáhaním dohodnutých splátok a po ukončení splácania jednoducho využil to, že motorka je po právnej stránke jeho, tak si ju zobral. Neverím, že kvôli jednej či dvom nesplateným splátkam pristúpil k takémuto kroku. Tomu muselo predchádzať viac problémov.

Navyše argumenty, ktoré mám tu predkladá koroo, sú sebecké, napr.:

"Bola to motorka na ktorej už aj tak nejazdil, pretože si kúpil novú a táto mu len stála v garáži." - aj keby mu zhrdzavela v garáži, je to jeho vec, nie je povinný ju niekomu darovať.

"už bola skoro celá splatená a chýbalo jej už len 400 € k jej úplnému splateniu"
To je relatívne číslo. Ak si ju kúpil za 1000, tak to nie je "len", ale "ešte" 400
.
"kým mu zaplatím tých posledných ´´pár´´ eur " - ak je 400 EUR pre teba "pár" EUR, tak prečo si ich nezaplatil?

" motorka už bola z veľkej části moje. Naozaj z veľkej." Nebola vôbec tvoja. Bola kamarátova. Nemáš nič, čím by si podložil svoje tvrdenie.

Kamarát asi vedel, prečo ju neprepísal dopredu na teba, ale radšej sa rozhodol, že ti ju prepíše až po splatení.

Mali ste ústnu dohodu - porušil si ju ty, kamarát si uplatnil nie legálnu cestu. Takže maslo na hlave máte obaja. Za kratší koniec ťaháš ty. Nemal si zmluvu, neviem, či máš dôkaz o platení. Aj keby áno, kamarát môže kľudne zahlásiť, že ti ju požičal a za to si ty platil mesačný nájom.

Musíš si to s ním vyjasniť ty. Buď mu doplať tých "pár" 400 EUR a myslím, že kamarát ti ju bez problémov prepíše, alebo si vymáhaj zaplatenú sumu. V tom prípade ale dôkazné bremeno je na tebe, ty budeš musieť dokazovať, ako to bolo.

Je to ponaučenie - ak sa na niečom dohodnete, tak písomne. Ak niečo kupuješ, tak to dorieš aj papierovo. My ti nepomôžeme. Môžeme ťa len poľutovať, ale nie som si istý, či si to zaslúžiš.
Oliwa
28.05.18,12:20
... a nemáš už ani "priateľa"...