pavučinka
28.05.18,16:19
Keď budem mať na svojom pozemku zriadené VB-prechod cez môj pozemok k susedovmu domu,môže cez môj pozemok prechádzať len sused-vlastník nehnutelnosti 1/1 alebo aj jeho rod.príslušníci,ktorí nie sú spoluvlastníci domu?
Mária27
28.05.18,18:39
aj jeho návštevy
roman876
07.06.18,17:09
malo by sa dat zriadit vecne bremeno len na konkretnu osobu = suseda vlastnika nehnutelnosti.
misoft
07.06.18,17:31
Ak dáš právo prechodu in rem - viaže sa to k nehnuteľnosti a toto právo zostáva i po zmene vlastníka.
Ak dáš právo prechodu in personam - tam už určuješ osobu, ktorá toto právo bude mať. Pre iné osoby už však neplatí. Toto právo sa zmenou vlastníka, alebo inou udalosťou k osobe, ktorá toto právo má (skon, odsťahovanie a pod.) ruší.
Toto si prečítaj - je to všetko vysvetlené
http://www.skgeodesy.sk/files/slovensky/ugkk/kataster-nehnutelnosti/aktuality/pravnicke_dni_032016/marek-kostolansky-vecne-bremena.pdf
buchač
07.06.18,18:02
Hm...a keď príde nejaký opravár, poštár, atď...tak potom ako ?
Sa bude vybavovať nejaké zvláštne povolenie alebo to bude na zvážení a povolení dotyčného suseda ... či ?
roman876
08.06.18,07:47
Ja sice niesom pravnik, ale podla mna to je tak ako pise misoft. Teda ak das pravo prechodu in personam - tak urcis konkretnu osobu a to pravo plati len na nu. Z toho mi vychadza ze opravar, postar a pod nebudu mat pravo prechodu cez pozemok na ktorom bude vecne bremeno in personam. (ak sa mylim, prosim opravte ma).
Mária27
10.06.18,06:46
Takto je to vtedy, ak sa zriadi bremeno dohodou a ak je aj iný prístup k stavbe.
Ak však "bude zriadené" vecné bremeno zo zákona, môže prechádzať každý.

občiansky zákonník § 151o
3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
misoft
10.06.18,07:17
Ovšem - ak by to vlastník priľahlej stavby, využívajúci vecné bremeno neprimerane a nadmerne využíval, dalo by sa tu už konštatovať o vzniku hrubého nepomeru a výhodou oprávneného a v tom prípade vlastník pozemku, ktorý má to vecne bremeno, ho môže rozhodnutím súdu zrušiť, alebo obmedziť.
http://www.pravny-poradca.sk/vecne-bremeno-zrusenie-rozhodnutim-sudu-a-zo-zakona (2)
Mária27
10.06.18,07:51
Právne významný je však len ten hrubý nepomer, ktorý vznikol v dôsledku zmeny, čiže medzi zmenou pomerov a vznikom hrubého nepomeru musí existovať príčinná súvislosť.
Nejde teda o nadmerné využívanie, ale o významnú zmenu vo využívaní - to tu zrejme nehrozí.
misoft
10.06.18,11:52
A preto je lešie to in personam... (zdá sa mi)....
Mária27
10.06.18,12:17
in personam je len na skrátenie cesty, nie na prístup k nehnuteľnosti - to sa so susedom môžu dohodnúť aj bez vecného bremena
misoft
10.06.18,12:25
Poštár.... ten vykonáva službu verejnosti, takže vlastník pozemku bude akceptovať jeho prechod na doručenie zásielky. Opravár - no sused povie, alebo požiada, aby ten opravár mohol prejsť. Takže VB na nich nie je až tak potrebné, vlastník pozemku to môže jednorázovo povoliť i ústne.
Katy a R
10.06.18,12:40
misoft - rozmýšľam, že načo by som si zriaďovala bremeno len pre seba - k rodinnému domu? ostatní by lietali, alebo prosíkali o možnosť prechodu každý deň?
To by možno bolo vhodné, v prípade, keby som si postavila pustovnícku chatrč na konci nejakého pozemku ...? (že - nerušte moje kruhy!☺)
buchač
10.06.18,13:42
roman
Mne vychádza len jedno.

Proste si nepochopil iróniu v mojom komente...alebo si nepochopil vôbec.
Lebo to, čo ty tvrdíš, to je nenormálne.

Otočím inak.
Ty by si súhlasil s takým stavom, že by sa ti do domu nik nemohol dostať ? Respektíve by bol do VB zakomponovaný odsek o oprávnených osobách ?
Povedzme, že sa nasťahuje mladá rodina, len on a ona.
Narodí sa im dieťa,potom druhé...takže podľa teba by sa malo VB aktualizovať na patričných miestach ?

Po zásielky by si chodil na poštu...bol by si pri poruche bez elektriny...dokonca ani lekár by nesmel cez pozemok chodiť...atď.

Takto si to predstavuješ ?
Či sa mýliš ? Kuwa...a ešte ako sa mýliš !
roman876
11.06.18,07:38
buchac:
pochopil som a aj som sa na tom dobre zasmial :). Neviem si celkom v reali predstavit, ze by sa k domu nedostal postar, pripadne neaky opravar. Tu skor ide o to, ze veci na ktorych sa tu my zasmejeme a pripadaju nam hupe sa mozu skutocne v tomto state stat, ak si niekto zriadi vecne bremeno len na osobu. Ved preto sa zadavatelka otazky pytala, ci moze cudzim osobam zabranit prechadzat cez svoj pozemok a toto je moznost. (ja osobne by som pozemok s VB nekupil a ani taky, na ktory sa dostanem len cez pozemok niekoho ineho). Potom presne vznikaju taketo tahacky.