buzasiova
29.05.18,21:57
Žena žiadajúca o plný invalidný dôchodok momentálne nie je schopná chodiť do sociálnej poisťovne. Poisťovni poskytla všetky potrebné podklady, ale už 3 mesiace čaká, že sa jej niekto zo SP ozve a bude to riešiť. Môže splnomocniť svojho syna, aby komunikoval ohľadne invalidného dôchodku a ostatných vecí so sociálnou poisťovňou a pourgoval to nejako?
arizona
29.05.18,20:01
-3 mesiace je bezna cakacia doba...aj ovela dlhsia
-splnomocnit moze,nech popise presne na co konkretne.Ale na posudkovu komisiu musi podla mna aj tak prist osobne.Ak nemoze chodit,tak sa informujte vopred, ci je mozne zastupenie
-pourgovat moze aj telefonicky,ak nemoze chodit
buchač
29.05.18,20:15
SP má vo svojich podmienkach (ak sa nemýlim, tak podľa zákona) lehotu na vybavenie do tých 60 dní od podania žiadosti.

Keďže bežne nestíhajú (šak ako inak), tak sa táto lehota predlžuje...a predlžuje.
Ono urgovanie nejak nemá význam, aj keď je jasné, že ide o peniaze.
Ak zamietnu, tak zamietnu.
Ale ak schvália, tak sa suma priznaného dôchodku vyplatí spätne ku dňu/mesiacu podania žiadosti.
veronikasad
29.05.18,21:01
Lehota 60 dní je na výpočet ID po schválení posudkovou komisiou. Obdobie od podania žiadosti do predvolanie na posudkovu komisiu býva často dlhšie, v mojom prípade viac ako 5 mesiacov a niektoré vyšetrenia som musela absolvovať znova ...
kopretinka
29.05.18,21:09
zastúpenie pred posudkovou komisiou? to akoby sa niekto dal zastúpiť u zubára alebo iného doktora.
Dáša_
30.05.18,05:13
Silne pochybujem, že by sa dalo vybavovanie ID robiť v zastúpení. Skôr mám opačnú skúsenosť, na posúdenie, dokonca prehodnotenie volajú aj osoby, u ktorých fakt nie je šanca na zmenu, napríklad deti s dawnom. A minule pred dverami posudkovej na socialke bolo dievča na vozíku, ktoré vlastne ani nesedelo, skôr ležalo. Vždy, keď ho niekde v tom vozíku stretnem, tak je to absolútne apatický tvor. Takže komunikovať s poisťovňou možno v zastúpení, ale pred komisiu určite osobne.
Mmch, zhruba pol roka sa čaká na predvolanie, záleží od okresu. Ak je priznaný ID, tak sa vypláca k momentu podania žiadosti. Zvyčajne.
misoft
30.05.18,05:44
Nechcem byť to, čo v zemi ryje... ale dnes máme takých posudkových lekárov, ktorí určia stupeň postihnutia (pri posudzovaní pre ID) aj myšlienkami - priložia si papier od odborného lekára na čelo a hneď zistia, že má mieru napr. 45% (a pritom žiadateľ často nemá ani nohu....).
Preto je fakt lepšie, ak sa žiadateľ osobne angažuje pri vybavovaní....
arizona
30.05.18,06:36
To praveze neviem ako funguje,ak je napr.pacient priputany na lozko. Urcite nebudu vyzadovat,aby ho tam doterigali aj s postelou ukazat. Mozno posudkovy lekar chodi k pacientovi...preto som napisala, nech sa informuje,ake su moznosti
veronikasad
30.05.18,07:54
Osobnú skúsenosť nemám, myslím si, že pracovníci oddelenia posudkových činnosti SP (nie priamo posudkový lekár) chodia na návštevu do bydliska žiadateľa alebo do nemocnice...
Jana Motyčková
30.05.18,09:29
Riešila som ID pre manžela. Všetko len podľa papierov, manžela ani nevideli - bol dlhodobo hospitalizovaný. Takže dá sa v krajných prípadoch.
Jana Motyčková
30.05.18,09:30
Vybavovala so, vybavila som. V krajnom prípade to ide.
hanelie
30.05.18,10:30
áno môže splnomocniť syna
áno treba urgovať,
pred posudkovú komisiu osobne