monika.a
30.05.18,14:46
Mám otázku, aký používate kurz , ak bol zamestnanec vyslaný na pracovnú cestu do zahraničia, vo vyúčtovaní SC si nárokuje na stravné v cudzej mene a táto sa mu bude vyplácať v mene EUR. Zamestnancovi nebol poskytnutý preddavok na SC. Doteraz som bola v tom, že na prepočet stravného sa použije kurz z 1.dňa mesiaca, t.j. napr. SC začne 4.6. použijem kurz vyhlásený 1.6.. Dnes som si ale na jednom daňovom poradenskom portáli prečítala, že kurz z 1.dňa mesiaca sa použije iba v prípade, ak bol vyplatený preddavok na SC, ak preddavok vyplatený nebol, použije sa účtovný kurz - tj kurz z dňa predchádzajúceho vyúčtovaniu SC.
"Kurz uvedený v § 36 ods. 6 zákona o cestovných náhradách, t. j. referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je vyhlásený k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta začala, platí iba pre prepočet nároku na stravné z jednej meny na druhú dohodnutú inú menu v prípade, ak sa na základe dohody so zamestnancom podľa § 36 ods. 6 predmetného zákona (resp. aj podľa ustanovení § 36 ods. 4 a 5 zákona o cestovných náhradách) poskytuje preddavok na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená príslušným opatrením MF SR."
monika474
30.05.18,12:55
monika.a
30.05.18,13:26
aj toto som dnes čítala, čiže v tomto prípade sa kurz z prvého dňa nepoužije
avalik
30.05.18,14:21
https://podpora.financnasprava.sk/337635-%C3%9A%C4%8Dtovanie-cestovn%C3%BDch-n%C3%A1hrad---pou%C5%BEitie-kurzu

a záver z linku:

Záver:
1. najskôr prepočítať vyúčtovanie v zmysle zákona o cestovných náhradách

2. iba ak vznikne záväzok v cudzej mene na základe vyúčtovania, potom v účtovníctve použijete účtovanie o kurze v deň predchádzajúci vyúčtovaniu, dňu uskutočnenia účtovného prípadu.