referer
30.05.18,14:03
Dobry den,

chcem sa opytat na nasledovnu situaciu, som externy student, cez vikend chodim do skoly a pocas tyzdna vykonavam zivnost.

Musim platit zdravotnu a socialnu? Niekde som pocul ze aj za externych studentov plati tieto veci stat, ale neviem ako to je ak je student zaroven zivnostnikom.

Budem velmi vdacny za Vase rady.
avalik
30.05.18,14:19
si bezny zivnostnik, vo vztahu k odvodom externe studium nezaklada ziadne ulavy
referer
31.05.18,09:56
Pockat, ale ako je potom mozne ze mi v zdravotnej poistovni povedali ze nezalezi na forme studia, ze proste do 26 pokial studujem tak neplatim.
Katy a R
31.05.18,10:08
neviem kde si počul - zákon o ZP si pozrel? cit - keď je platiteľom štát
" ... za nezaopatrené dieťa, za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia 30 roku veku, ktorá študuje na vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, okrem externej formy štúdia, ...
- takže záleží, aj aká je forma tvojho štúdia - aký doklad doložíš?
Ale aj v prípade, žeby ti to štúdium uznali, aj tak to neznamená, že neplatíš ZP vôbec. preddavky si môžeš dať nulové, doplatíš - ako pri súbehu -zo skutočného VZ. no a čo sa týka SP - tak tam záleží od príjmu v DP, či ti vznikne, alebo nevznikne povinnosť platiť. ( až neskôr riešiš).
Skrátka, si SamostatneZČO - treba poznať svoje povinnosti, za všetko zodpovedáš sám ☺
zze/2004-580/11
Žabinka
31.05.18,10:33
áno, nemusíš platiť minimálne zdravotné odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, môžeš si určiť výšku sám, aj 0..
článok z r.2017, pozri si.. https://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/3169/category/zivnost/article/zivnost-studenta-2017.xhtml
referer
31.05.18,10:33
Ja som zakon pozeral a prave tam je ze externista do 26 rokov ma platene zdravotne odvody statom za predpokladu ze ste nedosiahol II. stupen VS studia. Mam 22, som studentom externeho studia a mam zivnost, platil som preddavky zdravotke minimalne, kedze len teraz som zacal podnikat. Pozeral som si epobocku a vznikol mi tam preplatok, ked som sa pytal v zdravotnej poistovni povedali mi, ze doslo k subehu dvoch platitelov.
Katy a R
31.05.18,10:40
ja neviem, aký máš typ štúdia a koľko rokov - ak ti uznali štúdium (dieťa) - tak budeš platiť ako pri SÚBEHU. zákon som ti priložila . A nezabudni, preddavky sú len preddavky! skutočné poistné zistíš pri RZZP. (vieš si aj vypočítať podľa zákona)
...
No tipovala som, že máš viac rokov - lebo už si tu riešil niečo v minulosti.... tak som mrkla - a veru to môže byť úplne inak (vysoký príjem v minulosti) ešte aj SP zrejme výjde palatiť .. ???http://www.porada.sk/307656-zalozil-som-zivnost-za-3mesiace-vyfakturoval-velku-sumu-co-dalej-post3029952.html#post3029952
referer
31.05.18,10:49
Teda ja rozumiem, ze by som mal platit, ved aj mesacne platim. Som externista 22 rocny a bol som prekvapeny, ze preco mi vznika v epobocke preplatok a ze to moze byt tym ze "naraz platia dva subjekty" pricom ak plati aj stat, tak to co posielam ja vznika ako preplatok? Kazdopadne coskoro mam statnice a potom by som uz mal platit normalne.
veronikasad
31.05.18,11:47
odkedy mas zivnost?
Onko
31.05.18,16:50
Závisí od presnej interpretácie toho, čo povedali a čo si sa presne pýtal. Neplatíš čo? Neplatíš preddavky? Neplatíš odvody? Neplatíš minimálne odvody? Podľa všetkého, čo sa týka toho ZP, nemusíš platiť preddavky, nevzťahujú sa na teba minimálne odvody, ale zaplatíš po vyúčtovaní ZP odvody iba z toho, čo ako živnostník zarobíš podľa daňového priznania.
referer
01.06.18,12:40
Od septembra 2017
veronikasad
01.06.18,14:07
aky prijem = trzby si dosiahol za rok 2017?