manfromearth
30.05.18,14:40
Dobrý deň, kamarátam sa na mňa obrátil so žiadosťou o pomoc. Prednedávnom mu zomrela mama, ktorá mala vo vlastníctve dom. Sú traja dediči, z toho 2 majú dlhy, ktoré prevyšujú vôbec hodnotu tej nehnutelnosti. Čiže sa boja, že po dedičskom konaní by o ten dom aj tak prišli. Moja otázka je taká, že či sa dá spraviť dedičská dohoda v tom znení, že 2 zadĺžení bratia sa dedičstva vzdajú v prospech 3. brata s tým, že on túto nehnetelnosť predá a vyplatí každému z bratov po 1/3 z predanej sumy? Alebo či je iná možnosť ako to ošetriť, aby neprišli o dom?
misoft
30.05.18,15:08
Teoreticky - je to možné... vzdali by sa dedičstva v prospech toho tretieho - dom by bol potom jeho vlastníctvom, čo s ním potom urobí, je jeho vec, môže aj predať a z výnosu podarovať po 1/3 sumy. Píšem podarovať! On ich už nevypláca (pretože sa vzdali nároku na dedičstvo).
Ovšem! Čo na to povie veriteľ? Mohol by to klasifikovať ako podvodné jednanie a snahu ukrátiť veriteľa. Aby sa náhodou veriteľ potom neobrátil na teba a vymáhal ich dlhy od teba,.,
Radšej sa poraďte s právnikom - to teoretické riešenie totiž môže veľmi smrdieť....
hanelie
30.05.18,15:20
misoft
30.05.18,15:26
Takže som sa trafil? :D
hanelie
30.05.18,16:02
netrafil :) ty si to už vedel :)
lubko6394
31.05.18,05:17
Máš tam navyše to vzdanie sa dedičstva. A oni sa predsa nemajú čo vzdávať ak chcú inkasovať. V dohode predsa môže byť uvedená cena nehnuteľnosti a dohoda dedičov bude v tom že ju bude vlastniť len jeden a dvoch ostávajúcich vyplatí. Proti tomu by nemali mať nič ani exe - doplnia tam len svoje požiadavky.
arizona
31.05.18,08:23
Podla mna by je mozne,aby sa bratia č. 2 a 3 /v exelucii/ vzdali svojho podielu v prospech brata č. 1,ale s tym, ze budu ziadat vyplatit svoj podiel. Z vyplateneho podielu si mozu nasledne vyplatit dlzoby u exekutora.Ak tak neurobia, je to ich problem...
A brat č.1 sa nemusi obavat,ze by mal neskor potahovacky s exekutorom,lebo bratov vyplatil z ich podielov

Keby sa vzdali svojho podielu bezodplatne,tak by sa to mohlo povazovat za marenie exekucneho konania.
Ale v takomto pripade asi nie.

Ak sa mylim, prosim opravte ma.
Katy a R
31.05.18,08:40
Jednoducho uzavrú na DK dohodu, že dom pripadne jednému súrodencovi - a ten im ich podiel vyplatí. nejaký termín si zvolia.
A čo urobí nový vlastník domu (či predá, alebo nie), to už je na ňom.
Ostatní dvaja si môžu tou sumou vyplatiť dlhy (resp im ich hneď zhabe exekútor), ak im to bude málo? - ich problém, musia sa posnažiť viac.
Určite sa nepotrebujú vzdávať dedičstva - ale samozrejme treba uviesť riadnu hodnotu majetku.