ND123
31.05.18,11:12
Tak spýtam sa teda presnejšie. Aby nevznikla pochybnosť. Autá budú zaparkované u svokrovcov na dvore. Autá sú pravidelné servisné mnou ako automechanikom v kvalitnom servise. Mám živnosť na prenájom hnuteľného majetku a zmluva o prenájme hlavne dlhodobom sa podpíše na verejnom priestranstve pri odovzdaní vozidla. Je k tomu povinná prevádzkareň? Pripadne potrebujem od svokrovcov písomne povolenie ak u nich auta parkujem? Nejde o častý prenájom, skor o prenájom vozidla na dlhšiu dobu. Ďakujem za konkrétne odpovede.
ivka70
31.05.18,09:14
a kde parkujes auta?
ND123
31.05.18,09:19
Auta parkujem na parkovisku ktoré je pri byte, ale mám možnosť ich parkovať u svokrovcov v rodinnom dome na ich pozemku.
misoft
31.05.18,09:21
Hmmmm.... takže bežnú údržbu, kontroly robíš na ulici.... alebo v záhrade, na dvore....
Nuž - od teba by som si vozidlo asi nepožičal....
ivka70
31.05.18,09:23
ako misoft pise ... mal by si mat prevadzku, kde auta parkujes, udrziavas a pod. autopozicovna nie je len o tom vlastnit a poziciavat auta.
A chudaci spoluvlastnici bytoveho domu, ked im blokujes svojim podnikanim dalsie 2 parkovacie miesta (okrem svojho auta/aut).
ND123
31.05.18,09:25
12 rokov pracujem v autoservise. Po pracovnej dobe si môžem servisov st svoje autá.
ND123
31.05.18,09:30
Pri byte je ešte 20 voľných miest. Ak by som ich parkoval u svokrovcov,bol by to problém?
ND123
31.05.18,09:33
Pokiaľ by som aj nepracoval v autoservise čo pracujem. Kde je napísané že si ich musí človek opravovať na ceste? Logicky sa asi auta opravujú v servise.
ND123
03.06.18,10:33
Nakoniec som si pravdepodone nasiel odpoved sam. Existuje viacero priestorov, ktoré zákon nepovažuje za prevádzkareň.

Sú to napríklad: priestory určené na prijímanie a vydávanie tovaru, vzorkové predajne a výstavné priestory, miesto podnikania fyzickej osoby-sídlo právnickej osoby, plochy určené pre odstavenie motorových vozidiel, garáže a dielne na údržbu, priestory na uskladnenie tovaru alebo surovín, predajné automaty, reklamné zariadenia, motorové vozidlá určené na prevádzkovanie živnosti, zariadenia a priestor pre ľudovú zábavu, ktorými sú napríklad kolotoče alebo hojdačky, prípadne stánky a zariadenia, ktoré nepotrebujú stavebné povolenie.
Ak však živnosť z nejakého dôvodu nemôže byť vykonávaná z domu, je živnostník povinný zriadiť si prevádzkáreň. V prípade, že predmetom živnosti je výroba tovaru alebo väčšia manipulácia s tovarom, v niektorých prípadoch úrad vyžaduje od podnikateľa zriadenie prevádzkarne. Takúto činnosť nedovolí prevádzkovať z domu.