mikkamakka
31.05.18,21:25
Prosím poraďte!Od 1. maja 2015 som išla na MD, predtým som bola od konca októbra na PN kvôli riizikovému tehotenstvu, nastúpiť som chcela 8.6.2018, keď môj syn dovŕši 3 roky, čo som aj písomne oznámila zamestnávateľovi, on mi však pvedal, že si chce nachať zamestnankyňu, ktorá ma zastupovala, nastúpiť môžem len na obdobie, kým si čerpám dovolenku ešte z roku 2015, keďže som učiteľka, vychadzau to do konca augusta a potom mi chce dať dohodu o ukončení pracovného pomeru. Keď dohodu nepodpíšem, dá mi výpoveď. Ako mám riešiť túto situáciu, aby som vyšla čo najvýhodnejšie? Môže mi dať výpoveď aj bez dôvodu? Ďakujem za akúkoľvek právnu odpoveď!
ivka70
31.05.18,19:29
Moze ti dat vypoved len kvoli zrusenemu pracovnemu miestu - co sa bude tazko argumentovat, ked miesto v skole stale existuje.
Dohodu o skonceni PP podpisat nemusis.
Ak by islo o dohodu, musel by v nej byt dovod skoncenia: zrusenie prac. miersta alebo odkaz na taky pragraf ZP.
Potom by v oboch pripadoch bol narok na odstupne,.
Zamestnavatel ti bez udania dovodu vypoved dat nemoze.
mikkamakka
31.05.18,20:13
Ďakujem za radu. Pracovnú zmluvu mám na dobu neurčitú. Ako dôvod mi povedal, že aprobácia tej zastupujúcej je výhodnejšia pre školu, ževraj je nový zákon, že 70℅ predmetov musia učiť učiteľia s aprobáciou , teda kvalifikovaný na ten predmet čo učia, inak z ministerstva dostane škola menej peňazí ako trest,či motiváciu, neviem ako to mám chápať. Lenže na malých školách ako je naša sa tie všetky predmety neprekryjú,takže učíme tak, aby nam vyšli hodiny a aj peniaze na živobytie, málo hodín, málo peňazí. Riaditeľ potrebuje dejepisára aby mal prekrytých tých 70% a ja mám inú aprobáciu, ale jedna sa len o 8 hodín týždenne, kým druhú aprobáciu máme rovnakú s tou dotyčnou. Neviem aký dôvod by mi napísal v prípade, že mi dá výpoveď. A ak mi dá, výpivedná lehota 2 mesiace, ktoré si ale musím odrobiť, však? No problém je v tom, že by mi nevedel akú prácu dať, lebo tam nebudem učiť a asi by ma tam nenávideli + syn mi nastupuje do škôlky až od septembra, sle to by som ešte vedela vyriešiť, že kde ho dať.
veronikasad
31.05.18,21:07
ak by si skončila pracovný pomer, máš prácu inde alebo pôjdeš na Úrad práce ?
mikkamakka
31.05.18,21:15
Nemám prácu zatiaľ, pravdepodobne by som išla na Úrad práce.
veronikasad
31.05.18,21:29
Ak zamestnávatel pre teba nemá prácu, nesúhlas s ukončením pracovného pomeru dohodou na podnet z Tvojej strany, nech ti dá výpoved v zmysle § 63 odst.1 prísm.b) - pre nadbytočnosť, len vtedy budeš mať nárok na odstupné. Výpoveď nemôžeš dostať počas rodičovskej dovolenky, až keď sa vrátiš do práce. Pracovný pomer potom môže skončiť dohodou počas plynutia výpovednej doby z uvedených dôvodov, napr. aj 30.6.2018 - dovtedy si vyčerpaj časť dovolenky, zbytok dovolenky nech ti zamestnávatel preplatí. Výrazne ti to ovplyvní vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti. Platí len v prípade, ak si počas rodičovskej dovolenky nemala žiadny príjem.
mikkamakka
31.05.18,21:45
Ďakujem za radu. Výpoveď ani dohodu mi ešte samozrejme nedoručil, lebo som ešte na rod. dovolenke, ale avizoval, že pre mňa miesto nie je a nepočíta so mnou do budúcna, preto mi navrhol aby som si hneď po návrate do práce začala čerpať dovolenku (52 dní od 8.6.) vychádza to do konca augusta a po vyčerpaní dovolenky by sme prac. pomer ukončili dohodou, ale o dôvode sme sa nebavili. Ak by napísal aj dôvod, hoc aj do dohody, odstupné by som dostala, ale to určite nebude chcieť, aj mi vravel, že keď nepodpíšem, dá mi výpoveď ale aký dôvod chce uviesť mi nepovedal, ale pravdepodobne ten paragraf 63, z nadbytočnosti. Ak by mi dal výpoveď k tomu augustu, plynúť by začala výpovedná zmluva až od 1 septembra do konca októbra ( pracovala som tam menej ako 5 rokov) ale keďže je nadbytočnosť, tak akú prácu by mi dal na tie 2 mesiace + tých pár dní v auguste? Je nejaký termín na túto situáciu ale neviem si spomenúť.
ivka70
01.06.18,01:07
vypoved ti moze dat uz 9.6. a VD bude plynut aj pocas cerpania dovolenky v juli a auguste
mikkamakka
01.06.18,05:49
A ako je to s peniazmi? Od 9.6 . mám platenú dovolenku až do toho konca augusta myslím že do 21. aug, keďže som na dovolenke a zároveň by mi plynula výpoveď, tak mzdu nedostanem až na tých pár dní čo mi zostáva do konca augusta a odstupné by som dostala po tom auguste, keď mi uplynie výpovedná doba. Teda jemu bude asi jedno či výpoveď alebo dohoda, s výpoveďou by mi vyplatil navyše len tých 9 dní, alebo alebo ani toľko nie, keď sú tam víkendy a štátny sviatok?
širi1
01.06.18,07:52
myslim že by bolo pre vás vhodné urobiť dohodu o skončení § 60 /2 a aby tam bolo uvedené že sa PP končí z dôvodov v § 63 ods.1b. Zrejme ste verejná služba, máte odbory a kolektívnu zmluvu? mali by ste mať aj vyššie odstupné ako len podla ZP. Mzdárka by vám mala prerátať dovolenku k tomu predpokladanému dátumu skončenia.
ivka70
01.06.18,09:44
dostanes predsa namiesto mzdy nahradu mzdy za dovolenku - lebo ju budes cerpat. statne sviatky budu platene
aj pri vypovedi aj pri dohode kvoli zrusenemu prac.miestu mas narok na odstupne, rozdielna je len jeho vyska
co s tym maju vikendy? cez vikend predsa nepracujes ani necerpas dovolenku
mikkamakka
01.06.18,09:55
Ďakujem za odpoveď!Tiež budem trvať na tej dohode, ale pochybujem, že by mi daroval 2 mesiace odstupného, určite bude chcieť dohodu bez udania dôvodu, teda bez toho pragrafu 63. Ohladom dovolenky mi oznámil len počet dní, 52 dní, nepovedal mi žiadny dátum.