Kováczová
07.06.18,08:44
Dobrý deň, chcem prerobiť kúpeľňu a dlažbu v kuchyni a chodbe. Mám dilemu, aký obklad dať. Viem, že lesklý povrch momentálne "nebeží" tak, ako povrchy s drsnou úpravou. Síce sú krajšie a modernejšie, ale myslím, že na údržbu sú povrchy lesklé lepšie, hlavne dlažba v kuchyni, ktorá sa umýva takmer každý deň. Môžete mi dať nejaké praktické skúsenosti s takýmito dlažbami a obkladmi? Ďakujem.
vicktor
07.06.18,07:45
Dlazku v kuchyni umyvas (takmer) kazdy den? Co tam robite?
Drsny povrch tazsie umyjes od napr. cementu, lepidla a pod., ale to snad nehrozi kazdy den.
Hadam sa prezuvate a nenosite spinu z ulice na topankach do kuchyne...?
U nas v robote na WC je tmavosiva dlazba a (kedysi) biela sparovacka. Ako nove to vyzeralo velmi pekne, ale takej kombinacii sa vyvaruj. Postupne sa biela farba zmenila na ciernu, ale nie "koordinovane", lez chaoticky flakato.
vicktor
07.06.18,07:46
U nas s hladkym lesklym povrchom, ale svetlu - tiez bola perMaNentne spinava.
veronikasad
07.06.18,07:56
Okrem udrzby treba mysliet aj na bezpecnost. Lesklu dlazbu by som si do kuchyne nikdy nedala (ale to uz mam svoj vek)
Kováczová
07.06.18,08:05
No vieš, kde sú deti, tam sa musí zotierať dosť často :), (a to nie som nejaká puntičkárka), samozrejme, že sa prezúvame pomaly už pred vonkajším vchodom. OK, súhlasím, že dlažba by asi nemala mať lesklý povrch, asi matný, ale čo obklad v kúpeľni. Vraj sa to veľmi ťažko čistí (matné a drsné povrchy).
misoft
07.06.18,09:26
Hmmm.... lesklý obklad v kúpelni... krása, dobre sa to umýva, ale
Po uschnutí (najmä pri kvalite vody) odrazu vidíš rôzne fľaky od vodného kameňa....
Pri matnom naopak nevidíš každú nečistotu (fŕkance napr. od mydla a pod.), opticky pôsobí "teplejšie".
A do kuchyne? Matný! A) ako pri kúpeľni - nie je tak ihneď vidieť špinu a B) má lepšie protišmykové vlastnosti. Pri lesklom, trochu rozliatej vody a odrazu sa tá potvora dlažba zodvihne a dá ti po gebuli :D:D:D
Kováczová
07.06.18,10:27
No daj ešte nejaký argument a normálne si ma presvedčil :))
korela
07.06.18,12:17
Všetci čo doteraz argumentovali proti lesklej mali pravdu. Úrazy. Pres seniorov sú aj v izbách lepšie koberce na celú plochu, aby sa nedalo o ne zakopnúť, ako akékoľvek hladké podlahy.
korela
07.06.18,12:25
Pri malých deťoch som tiež každý deň umývala celú kuchyňu. Moja ešte aj dnešná predstava o hygiene podláh v kuchyni a toalete je mať na zemi niekde nenápadne ukrytú guľu a každý večer ich osprchovať, žiadne mopy, handry ako v stredoveku.
V kúpeľni máme od začiatku, žiadne vytieranie. Že to ešte nikto neschválil do noriem, sa aj čudujem.
Mária27
07.06.18,12:29
Dlažbu ani lesklú ani drsnú - treba hladkú ale protišmykovú. Nie je dobrá ani jednofarebná, na ktorej vidieť každú bodku. Pekne vyzerá šikmo kladená.

Obkladačky môžu byť lesklé, tiež nie jednofarebné, zladené s dlažbou- možno bledé (viac bielej).
https://images.obi.sk/product/SK/1500x1500/418600_1.jpg
arizona
07.06.18,13:52
Mala som v kuchyni bielu lesku podlahu,bola krasna,elegantna,ale dost hakliva,lebo bolo na nej vidiet kazdu smietku.
Obkladacky okolo drezu bledulinko modre,leskle,super spokojnost

Predtym som mala bezovu,matnu dlazbu v kupelke.Do kupelky dost neprakticka,lebo na nej zostavali otlacky vlhkych noh.Bolo na nej tiez vsetko vidiet,kazdy kusocek prachu,ci smietky.

Teraz mam v kupelke matnu dlazbu,bleda-okrova,Juuuj! Nadavam! Uz kratko po umyti vidim kazdu smietku,kazdy fliacik od vody
Na stene matny obklad oker+hneda,medena.Super volba! Vobec nevidiet flaky,ani vodny kamen po stenach sprchy.
V kuchyni mam plavajucu podlahu,farba orech,som spokojna.Obklady matne biele+kombinacia hnedych farieb,tiez som spokojna.

Takze to zhrniem.
Ak by som dnes kupovala dlazbu,tak asi matnu,ale vyraznejsie odtiene,nikdy nie blede.
Pri sprchu a vanu by som nedavala tmave,a leskle,lebo tie su dost haklive na stopy kvapiek vodneho kamena.
Na obklady do kuchyne je jedno,ci matne,alebo leskle.Po vysmazani a pod.je jasne, ze pretriem okolo sporaka,inak bez problemov.

A este jedna rada.Nepozeraj, co je dnes hit,co momentalne leti.lebo o par rokov bude v mode zase nieco ine...Kup si, co sa ti paci,co sa ti hodi k interieru.
Akurat na farby treba brat skor ohlad,aby si nebola otrokom handry a neustaleho umyvania...
Treba kupovat nejaky nacasovy typ,nieco neutralne,co je moderne dnes,ale aj o par rokov.
Kováczová
08.06.18,06:34
Ďakujem za komentár, áno, je pravda, že dnes sa trendy menia každú chvíľu. Naši rodičia mali kúpeľnu cca 40 rokov tú istú a ľudia nepripisovali a nepodliehali tak ľahko módnym trendom, ako je to teraz. My sme kúpeľňu robili cca pred 12 rokmi a už je nemoderná :(. Ale pár Tvojich argumentov som si vzala k srdcu :)
Kováczová
08.06.18,06:36
Asi som nerozumela, máš v kúpeľni "guličku" a denne vystriekaš podlahu?
vicktor
08.06.18,07:23
Ako na bitunku. :eek:
Makovsky
08.06.18,08:59
do kuchyne by som odporúčal exteriérovú dlažbu. Je totiž odolnejšia a v kuchyni často všeličo popadá - od noža až po hrniec - čo môže dlažbu poškodiť