jancecka
07.06.18,11:24
Dobrý deň. Priateľ je evidovaný v zdravotnej poistovni ako neplatič. Má dlhy z mladosti, ktoré už dlhšiu dobu poctivo splácame, avšak nemáme dostatočné financie splatiť to rýchlejšie či naraz. Počas celej doby splácania je evidovaný ako neplatič. Má zdravotné problémy. Jeho obvodný lekár ho už párkrát poslal s problémami preč bez vyšetrenia. Dôvody boli, že to má z práce. Zo zlej životosprávy, z fajčenia. Avšak ani krv nevzal. Vraj keď splatí všetky dlhy. Podobné to je aj na pohotovosti. Má nejaký nárok na dôkladnejšie vyšetrenie? Na vlastné vyžiadanie? Vôbec nezaváži to, že dlhy spláca? Môže ako neplatič zmeniť obvodného lekára? Ďakujem každému, kto sa danej téme aspoň trochu rozumie a odpovie. Pekný deň prajem
veronikasad
07.06.18,09:30
Myslim, ze zmena lekara nepomoze, ani zdravotnej poisťovne. Ma narok na neodkladnu zdravotnu starostlivost. O vysetrenie moze poziadat ako samoplatitel.
Katy a R
07.06.18,09:37
Lekára môže zmeniť - ak sa tak rozhodne. Ale neviem, či mu to pomôže? cit zo stránky ZP
"....lekári ošetria iba v akútnom prípade a všetko ostatné si budete platiť z vlastného vrecka."
Neviem ako to konkrétne lekári praktizujú, lebo poisťovňa im neuhradí takéto výkony. Stretla som sa minule v čakárni - jeden chlapík vyšiel naštvaný - že ho nevzala (dlžník), nebol akútne chorý, ale potreboval nejaké vyšetrenie ... A na plánované operácie, kúpele ... a pod, treba určite zabudnúť.
a ešte varovanie - aby nebolo treba nejaký výjazd - rýchlu zdravotnú službu z dôvodu "nesprávnej životosprávy" ! - lebo sa nedoplatí .
Ale ak zaplatí keš, tak ti určite urobia všetky vyšetrenia, čo si zmyslí;)
....
ešte doplním ku splátkovému kalendáru - treba uzavrieť dohodu so ZP (majú na svojich stránkach) - a tá si už dá nejaké podmienky. len ako príklad - z pred dvoch rokov v Dôvere - bolo treba polovicu dlhu zaplatiť hneď, až potom splátky
ivka70
07.06.18,09:38
Pravdepodobne nema dohodnuty splatkovy kalendar.
Treba ist do ZP a dohodnut si splatkovy kalendar na dlzne sumy a ten aj dodrziavat.
V takom pripade sa na neho nehladi ako na dlznika a ma narok na vsetky vysetrenia ako nedlznik.
Zmenit lekara moze, to s neplaticom nijako nesuvisi, ale aj lekar si overi, ci takeho pacienta chce, kde bude mat problem s uhradami.
Nech si priatel doriesi vztahy so zdravotnou poistovnou, to pomoze viac. Potom moze aj uvazovat o zmene lekara.

http://www.banos.sk/novinka/ste-dlznikom-zdravotnej-poistovne-na-aku-starostlivost-mate-po-novom-narok

Od 01.01.2017 podľa novelizovaného zákona o zdravotnom poistení, síce poistenec, ktorý je dlžníkom, má naďalej právo len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti, no uvedené neplatí v prípade, pokiaľ ide o dlžníka, ktorému zdravotná poisťovňa povolila splátky dlžných súm, a ktorý plní všetky podmienky dohodnuté so zdravotnou poisťovňou v dohode o splátkach. Teda poistenec, ktorý bol zaradený do zoznamu dlžníkov zdravotnej poisťovne, a ktorý svoj dlh riadne spláca podľa dohody s poisťovňou, má právo na úradu všetkých zdravotných výkonov, ktoré daná poisťovňa prepláca. Nie len na úhradu za neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ako tomu bolo doposiaľ. To platí aj v prípade, ak sa dlžné poistné vymáha už v exekučnom konaní, v rámci ktorého sa dlh uhrádza formou splátok. Dlžník však musí o dohodnutých splátkach s exekútorom upovedomiť zdravotnú poisťovňu a pre ten účel predložiť písomnú dohodu, ktorú s exekútorom uzavrel.
misoft
07.06.18,09:40
Poistenec zdravotnej poisťovne ak dlhuje na poistnom má nárok LEN na základné a bezodkladné (život zachraňujúce) ošetrenie. Za ďalšie ošetrenia už musí platiť ako samoplatca. Tento stav u neho potrvá do tej doby, pokiaľ si nevyrovná (vrátane prípadných pokút) svoj dlh voči zdravotnej poisťovni.
Zmena poisťovne sa dá vykonať len na konci roka a ani to nemá vplyv na to, že v pôvodnej poisťovni dlhuje. Poisťovne si pri zmene poisťovne preposielajú aj údaje o odvodoch a prípadných nedoplatkoch na poistnom, takže i nová poisťovňa bude vedieť, že v predchádzajúcej poisťovni má dlh na poistnom. A kolobeh sa opakuje - nebude mať nárok na iné, než základné ošetrenie.
veronikasad
07.06.18,09:44
Neviem ake su podmienky na schválenie splatkoveho kalendara teraz, pred par rokmi ZP s nim suhlasila len za podmienky, ze cast dlhu vyrovnal pred jeho schvalenim.
veronikasad
07.06.18,09:53
Aky je dlh a kolko mesacne (pravidelne) splaca?
BXLmiami
07.06.18,11:13
Nevieš prečo by ho mal nový lekár zobrať?
Katy a R
07.06.18,11:27
- a tvrdím to niekde? Lekár nemusí zobrať ani takého, čo nemá dlhy☺ Alebo: ... žeby po známosti a urobí mu vyšetrenie zadarmo? a bude škodovať?
doplním BXL - každému je jasné, že ťažko nájde takého lekára, ale vyskúšať hádam môže, či? - možnože .... ;)
BXLmiami
07.06.18,11:56
To nie je zadarmo.Lekár kúpil kompletný materiál na odbery a platí sestru ktorá to robí.
jancecka
07.06.18,12:16
Neviem či sa správne vyjadrím. Koncom minulého roka mu bola udelená amnestia pokiaľ určitú výšku zaplatí naraz do určitého dátumu. To sme za pomoci veľmi dobrého priateľa zvládli. Avšak na toto sa nevzťahovali exekútori. Kvôli nim sa nedá dohodnúť ani splátkový kalendár so zdravotnou poisťovňou. Splácame ako vieme. Oproti tomu aké to bolo nie je toho veľa.
jancecka
07.06.18,12:20
Kto určuje či je to život zachraňujúce ošetrenie? Keď sa cíti zle pri nadýchnutí. Picha ho v oblasti plúc dennodenne ale existuje. Chodí do práce. Niekedy je to horšie niekedy lepšie. Čiže to neohrozuje život pokedy neskolabuje? Mám strach a obrovský. Jeho otec, obaja dedkovia a aj ujo mali rakovinu. Vysoká pravdepodobnosť. Nechcem privolávať nemoc. Nie som ale lekár. Neviem ako ďalej postupovať. Priateľ už nechce ani lekárovi ísť keďže viackrát nepochodil ani u svojho ani na pohotovosti.
jancecka
07.06.18,12:21
Kde by som našla nejaký cenník spoplatnených služieb samoplatcov? Ako odborný odber krvi, či sono pľúc.
Katy a R
07.06.18,12:22
Kým nemá uzavretú dohodu so ZP (splátkový kalendár) - tak je neplatič. dovtedy musí byť zdravý! (príklad z Dôvery som uviedla)
Ak je exekúcia - dohoda s exekútorom je len podkladom pre dohodu so ZP. ZP si určí podmienky, ak nesplníš - smola. Riešte čo najskôr!
jancecka
07.06.18,12:23
Pravidelne nespláca. Momentálne sme na tom tak, že príde upozornenie od daného exekútora, a celú danú čiastku splatíme. Je tam okolo 800 eur u troch či štyroch exekútorov. Ale dvaja nedvíhajú telefóny, nevieme sa s nimi spojiť a zistiť údaje kam treba zaplatiť a koľko. Čo sa týka priamo poisťovne, to máme zaplatené.
Katy a R
07.06.18,12:26
na gúgli - napr https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi3waTVxcHbAhWSZVAKHb63DAUQFggnMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ambulanciamodra.sk%2Fcennik%2 F&usg=AOvVaw3urzESA32USNpzTkC58PQL
- alebo u svojho lekára , pohľadať aj cenník laboratórií, alebo si cez EP pozrieš staršie podobné vyšetrenia, že koľko to stálo
misoft
07.06.18,13:37
Nóó.... lekár vykoná základné vyšetrenie - popočúva ho. Vyhodnotí to, že má asi zápal. A pošle ho s tým, nech si kúpi acylpirín a nech sa vypotí. Ak bude lekár počuť niečo naviac, pošle ho na roentgen - ak bude nález, odporučí liečbu, ale nebude, zaplatí aj za ten roentgen.

No podstatné je to, že ON NEPLATIL a teraz CHCE to isté, ako tí čo poctivo platili - inými slovami (sorry) - je to vychcanec.
veronikasad
07.06.18,13:46
priatel je zamestnany, resp.ma nejaky iny pravidelny prijem?
ivka70
08.06.18,04:11
v linku mas napisane, ze aj splatkovy kalendar dohodnuty s exekutorom ZP akceptuje, ak ho dodrziavas ...takze ak je exekucia, treba dohodu uzavriet s exekutorom
bjuty smis
08.06.18,05:54
Dufam,,ze nie....
Jarka 1
08.06.18,07:11
Po prečítaní témy by som ešte dodala nasledovné. Ste v situácii, keď ste ochotní riešiť problém ako samoplatca. Moja rada znie:

Peniaze, ktoré by ste museli zohnať na zaplatenie vyšetrení ako samoplatca použite na vyrovnanie dlhu v poisťovni. A máte po probléme.