rastikk11
07.06.18,18:11
Aby v tom bolo jasno.Ak zdedím dom po mojej mame ako jedinom vlastníkovi a ja ako jediný syn,platím daň z dedičstva?A prípadne aké poplatky by ma čakali?

Moja mama chce urobiť darovaciu zmluvu aby som ju dochoval .Nie je výhodnejšie počkať na dedičské konanie?
Tweety
07.06.18,16:28
Daň z dedičstva nie, tá je dávno zrušená. Budeš platiť notársky poplatok. Za života môže urobiť darovaciu zmluvu s právom dožitia.
veronikasad
07.06.18,16:41
kolko rokov je mama vlastnikom domu? dom sa chystas po smrti matky predat?
misoft
07.06.18,16:55
Tak si to rozoberieme:
A) V prípade darovania: môžete si sami vypracovať darovaciu zmluvu (vzorov je na nete do aleluja), darca len osvedči svoj podpis (i na matrike sa dá) a zaplatí za to poplatok (od 2-5€) v 4-och výtlačkoch - ty, ako obdarovaný len podáš návrh na vklad do katastra (+ 2 darovacie zmluvy k tomu) a zaplatíš 66€. V darovacej zmluve môže byť doložka o doživotnom užívaní nehnuteľnosti matkou.
B) Pri dedení budeš platiť notárovi poplatok a poplatky notára sa odvíjajú od hodnoty nehnuteľnosti ( https://hnonline.sk/expert/910378-dedicske-konanie-takto-sa-pocita-vyska-odmeny-pre-notara )
Takže počítaj, čo je pre teba výhodnejšie.
rastikk11
07.06.18,17:04
nechcem predat ale nechcem sa dat ani vydierať ze mi niekto daruje majetok,
bodliak
07.06.18,17:16
Dedil som, platil som notárovi. Katastru som neplatil nič.
buchač
07.06.18,17:26
rastikk11 (Dnes 20:04) nechcem predat ale nechcem sa dat ani vydierať ze mi niekto daruje majetok,
=================
OT

Niekto tomu vraví vydieranie...
Niekto sa postará aj bez obdarovania...a nepotrebuje čakať ani na dedičské konanie.
Ale v konečnom dôsledku sa tomu vraví starostlivosť.

Prajem ti také deti, ako si ty sám !!!
misoft
07.06.18,17:45
Hmmmm.... rastikk11: z tvojho komentára môžem konštatovať len jedno - si riadna hyena! Dom by si chcel, ale o matku sa postarať - ani Bohovi. Takých ako ty len do hlavy nakopať... kua, ten z Dunajskej Stredy by bol na teba málo, aspoň takých 10 by bolo potrebných.
arizona
07.06.18,19:06
Aby v tom bolo jasno.Ak zdedím dom po mojej mame ako jedinom vlastníkovy a ja ako jediný syn,platím daň z dedičstva?A prípadne aké poplatky by ma čakali?

Ved pises, ze ty si jediny mozny dedic.Takze naco chcete spisovat nejake zmluvy? Nechapem,ved nie je potrebne...


Moja mama chce urobiť darovaciu zmluvu aby som ju dochoval .Nie je výhodnejšie počkať na dedičské konanie?

Ano,aj nie...zalezi,ake mate vztahy s matkou.Moze sa stat, ze nebudes mat co dedit.Matka moze pred smrtou nalozit so svojim majetkom uplne inak, ako si ty myslis.Moze ho predat,darovat hocikomu a pod. Takze,ak si si nie isty,ze budes na 100% dedicom,je to pre teba nevyhodne.Lepsie je mat darovaciu zmluvu vopred. Ale zase...matka sa moze svojho daru do urcitej doby domahat naspat,ak usudi, ze sa k nej nespravas ako dobry synacik...
misoft
07.06.18,20:23
Opravil som ....
vicktor
08.06.18,06:16
Rastik, dostal si aj ostre stanovisko od tunajsieho tvrdasa, ale tvoja otazka je akasi dopletena.
Zacnes "Aby v tom bolo jasno" - to je co za uvod? Bud sa vyhrazas, alebo nevies naformulovat co chces.
Potom zasa "nechcem sa dat vydierat ze mi niekto daruje majetok" - tomuto malokto porozumie...
Ty tam nebyvas a matka chce aby si sa pristahoval? Do akej miery je sebestacna? Vsak to je normalne ze deti sa maju postarat o rodicov. Je to moralne a dokonca aj v uzakonene. Az bude potrebovat sustavnu 24 hodinovu starostlivost pre bezvladnost, to uz bude na zblaznenie, mozes ju umiestnit do seniorhausu.
Ostatne uz bolo zodpovedane.