Peterxyz
07.06.18,20:56
Dobrý deň, chcem sa poradiť, aktuálne som zamestnanec i SZČO, predpokladám, že moje príjmu budú v najbližších mesiacoch rásť, a preto by som chcel založiť s. r. o., obávam sa však nevýhod, napríklad, ak stratím zamestnanie, nebudem tak ľahko zrušiť iba živnosť a poberať podporu v nezamestnanosti, prípadne ísť na PN a brať PN, keďže živnosť sa dá veľmi rýchlo prerušiť/zrušiť. Ako by sa toto dalo riešiť v prípade sro, ak napríklad prídem o zamestnanie, budem môcť sro prepísať na inú osobu a tak poberať podporu v nezamestnanosti? Koľko stojí taký prepis? Ako je to, keď som zamestnanec, odídem zo zamestnania, som zároveň konateľ sro, a pôjdem po výpovedi na PN, výška príspevku je rovnaká ako v prípade, keby som bol iba zamestnancom, či automaticky, keď som aj konateľ v sro sa PN nevypláca? Ďakujem
Onko
07.06.18,22:06
Neviem, v čom spočíva tvoje podnikanie, ale pokiaľ sú to služby bez nejakých reálnych nákladov, v súčasnosti vďaka vysokým paušálnym výdavkom je až do vyše 4 000 € mesačne výhodnejšia živnosť než s.r.o.. Ak majú byť tvoje príjmy ešte vyššie, tak by som očakával, že pri strate zákazky nebudeš odkázaný na nejakú podporu a krátky čas do získania novej zákazky si vystačíš s našetrenými peniazmi.
Každopádne zmena v s.r.o. je za súdny poplatok 66 € alebo 33 € pri elektronickom podaní. Nemocenská dávka pri práceneschopnosti sa môže vyplácať aj konateľovi, ide o to, či je konateľ práceneschopný a či si platil nemocenské poistenie. Výška dávky závisí od výšky zaplateného poistného. Fakt, že si niekto založí s.r.o., toto nijako neovplyvňuje. Podpora v nezamestnanosti sa vypláca iba nezamestnaným, keď má niekto s.r.o., tak to je jeho zamestnanie a a nemá nárok na podporu.
Peterxyz
08.06.18,04:35
lenže tu je veľká nevýhoda pri živnosti, že tu treba platiť odvody, kým pri sro netreba, kvôli čomu je teda do 4000 eur mesačne výhodnejšia živnosť?
Ak je konateľ práceneschopný, ale platil si iba nemocenské poistenie zo závislej činnosti, bude mu vyplácaná nemocenská dávka?
ivka70
08.06.18,04:58
Ak konatel nema prijem za vykon konatelstva a neplati odvody, nama narok na nemocenske ani na podporu v nezamestnanosti ... vzdy musia byt splnene podmienky poistenia + zakonom definovany pocet dni poistenia pred narokom.
Ak sa chces sro vyhnut odvodom ako osoba, tak nemozes cakat ani to ,ze sa ti budu tie roky pocitat do dochodku, na narok na podporu v nezamestnanost ani na nemocenske.
Onko
08.06.18,08:53
Pri živnosti je nižšia sadzba dane a základ dane je možné si znížiť o paušálne výdavky 60%. Takže platia sa navyše odvody, ale platia sa oveľa nižšie dane.
Ako som napísal, fakt, že je človek konateľom a spoločníkom nejakej s.r.o., nijako neovplyvňuje nároky na nemocenské dávky z poistenia zo súbežného pracovného pomeru. Keď si konateľ nevypláca odmenu, tak Sociálna poisťovňa ani nevie o tom, že je niekde konateľom.
Peterxyz
08.06.18,10:01
čiže keď to zhrniem, keď som zamestnanec a zároveň konateľ, a spĺňam ako zamestnanec nárok na vyplácanie dávky z nemocenského poistenia, a skončím pracovný pomer a zároveň (súčasne) som konateľ, kde nepoberám žiadnu mzdu, toto konateľstvo žiadnym spôsobom neovplyvní vyplácanie dávok z nemocenského poistenia...ovplyvní iba, podporu v nezamestnanosti, to by som musel prestať byť konateľom, správne? dúfam, že som to dobre zhrnul...čo sa týka ešte tej sro, ak viem ale lepšie daňovo optimalizovať, z titulu odvodov pri živnosti sa mi v tom prípade aj kvôli ručeniu a riziku oplatí založiť sro, čo poviete?