Opessos
08.06.18,10:33
Ahojte,

Máme Garzónku 28m2 s jedným veľkým oknom skoro cez celú garzónku. Bývame na prízemí. Zvonka máme hliníkové žalúzie ktoré sa dajú sklopiť a neprejde cez nie žiadne svetlo a dokážu vraj urobiť rozdiel 6 stupnov v byte oproti tomu ked sú otvorené. Máme mobilnú klímu aj keď nie je to žiadna výhra dokáže schladiť o pár stupňov celý byt keďže je jedna z tých výkonnejších.
Zaujímavé je, že v zime skoro vôbec nekúrime lebo je tam proste dostatočné teplo.Večer v lete keď už je tma sa vonka ochladí na 20°C ale v byte máme 26°C stále až do rána. Ak ho schladíme na 22°C a vypneme klímu do polhodiny je opäť 26°C napriek tomu, že von je 20°C. Samozrejme so zavretými oknami a žalúziami. Samozrejme vtedy nevaríme ani nepečieme ani nemáme nič zapnuté čo by produkovalo veľa tepla. Otvorené okno nechceme nechať keďže sme na prízemí a ráno nás rušia autá ale hlavne ľudia chodiaci okolo. Pod nami je spoločenská miestnosť v ktorej sa nekúri a málo sa používa. Z pravej strany je sused ktorý odcestoval a niekoľko mesiacov je teda jeho byt prázdny. Z ľavej strany je malá predajňa v ktorej nikto po 18:00 už nie je. Zhora máme suseda a to je vlastne všetko. Na chodbe je príjemne chladno ale u nás večer keď zájde slnko je niekedy pekelne horúco napriek tomu, že vonka je príjemne a máme otvorené okná. Napriek tomu, že pustíme klímu a po 2 hodinách vypneme je v byte opäť pekelne horúco. Nerozumieme odkiaľ sa to teplo berie alebo prečo sa byt tak strašne zohrieva. Jedná sa o bytový dom, novostavba 2016. Nemáte nejaké nápady alebo skúsenosti?
ivka70
08.06.18,08:35
na storu svetovu stranu je orientovana garzonka, okno? z akeho materialu je postavena budova? ake je tam zateplenie?
Opessos
08.06.18,09:15
Materiál je kombinácia panel a tehla. Orientácia je na Juh. Zateplenie tam je ale netuším aké momentálne
ivka70
08.06.18,09:30
Teplo sa naakumuluje v stenach, to ,ze pustite klimatizaciu na 2 hodiny, vychladi len vzduch vo vnutri, akonahle ju vypnete, okamzite steny vratia teplo vzduchu, ktory uz nic nechladi. A nemate ani moznost vytvorit prievan, kedze okno je len jedno, tazke vzduch sa nehybe.
Chodba nema priame steny na zahrievane steny budovy ,alebo len cast z nich, minimalne smeron na juh jej robite dobru izolacu ...preto sa tam vzduch ani steny neprehreju.
Odporucam nainstalovat fixnu klimatizaciu s tichym nocnym rezimom, inteligentnu, aby sa pod nou dalo normalne fungovat a chladit nou nepretrzite, udrziavat stalu teplotu.
Opessos
08.06.18,09:37
Znie to logicky. Fixnú klimatizáciu bohužiaľ nemáme možnosť nainštalovať, keďže nemôžeme zvonka robiť do fasády žiadne zmeny a to sa týka aj klimatizácie. Tí šťastnejší jú maju položenú na balkóne ale my máme smolu. Vďaka za odpoveď.
ivka70
08.06.18,09:42
ja by som si dala ziadost na spolocenstvo vlastnikov pripadne poziadala o moznost pisomenho hlasovania spoluvlastnikov, aby schvalili vynimku.
alebo skusit vymysliet moznost otocit ju do chodby?? t
Opessos
08.06.18,13:38
Nejde o vlastnikov ale o autorske pravo firmy ktora navrhovala fasadu. Clovek by musel mat jej suhlas co na klimu neda. Do chodby to asi nepojde kedze sme na prizemi a chodba vedla nas je hlavna chodba do bytoveho domu na ktorej sa nachadza aj vytah. Dakujem ale za mozne riesenia :)
misoft
08.06.18,13:59
Nuž - autorské právo - ta fasáda by teda musela byť niečim výnimočná. Firma môže akurát vypracovať projektovú dokumentáciu, stavebný postup - čo je bežné pri stavebných prácach. A potom po skončení sa toto odovzdáva buď správcovi, alebo spoločenstvu a ručia za svoju prácu. Autorské právo by snáď mal architekt, ktorý budovu projektoval. Lebo pri fasáde (a autorskom práve) by ani správca nesmel s fasádou NIČ robiť, teda ani žiadnu údržbu a podobne. Takže - autorské právo - je to volovina.
ivka70
08.06.18,15:03
By si sa cudoval, ze architekt ma pravo odsuhlasovat take zmeny aj ked je budova vo vlastnictve a uzivani... najma ak ide o jedinecnu budovu

Inak mozno by som skusila ine alternativne moznosti - ako stropne chladenie vodou..
misoft
08.06.18,17:26
Pozor - ja som spomínal tých, čo fasádu zatepľovali. A spomínal som, že architekt MÁ na svoje dielo autorské právo, na celú budovu, vzhľad, vyhotovenie, rozloženie a pod.! To sú dva rozdielne veci. Ten, čo vykonáva nejakú opravu, údržbu, vylepšenie - tak dáva záruku.
Architekti vo všeobecnosti - ak sa vykonáva údržba ich diela, stavby - nerobia problémy s autorským právom, iba keby však menili celkový vzhľad - tak už musia mať od neho schválenie.