tornyai
12.06.18,14:28
Na koho sa obrátiť ak potrebujem výklad stavebného zákona? Konkrétne: riešim rebranding predajní jednej znčky. Fakticky sa mení grafika a názov na priečeliach predajní, niekde sú to svetelné boxy, niekde 3D nápisy niekde smerové tabule atd. Všetko dlhé roky existujúce veci. Začínam štandardne Ohlásením stavebných úprav a udržiavacích prác. Riešim desiatky predajní mesačne a 95% sa mi vráti odpoveď že stavebný úrad súhlasí, alebo že nie je nutná ani ohláška. Sú však dva stavebné úrady v BA kde vyžadujú znovapovoliť ako reklamnú stavbu. Podľa mňa ale napríklad nápis TESCO na predajni nie je reklamná stavba. Je to označenie prevádzky. Keď prevádzku odkúpi Billa tak proste ohlásim stavebné úpravy a vymením 3D písmená na stene.
misoft
12.06.18,13:35
Podľa mňa - netreba žiadne povolenie, jedná sa predsa o označenie prevádzky. Nie je to reklamná stavba, pretože toto označenie je už na priečelí - fasáde - existujúcej stavby.
chandler
14.06.18,06:10
ked riesis desiatky predajni mesacne tak asi vies o problematike viac ako cely internet :) potom vies ze vyklad stavebneho zakona je na prislusnom stavebnom urade (potom na krajskom urade, sude, najvyssom sude atd.), alebo nie?
Oliwa
14.06.18,06:37
http://www.epi.sk/vzor-zmluvy-a-pravneho-podania/ohlasenie-reklamnej-stavby.htm
Ako odôvodnili svoje vyjadrenie tie dva stavebné úrady v BA? Treba začať odtiaľ, ak to má oporu v zákone, museli sa predsa na niečo odvolať.
Záleží na rozmeroch... ale keď s tým robíš, tak to asi vieš, či?
tornyai
14.06.18,06:42
Toto je samozrejmé. Otázka je či ten nápis TESCO je reklamná stavba. Podľa mňa keď pozriem zákon 147 §2 tak jednoznačne nie je. Tieto stavebné úrady tvrdia že áno. Riešiť každé ich rozhodnutie cez odvolania je na strašne dlho. Mna tlacia termíny. Pre mna by bolo jednoduchšie riešenie získať niekde metodicke usmernenie že to nie je reklamná stavba a teda postup podľa §55 ods 1 pism .... stavebného zákona. Lebo aj tam je viac možností ktoré prichádzajú do úvahy a postup sa potom líši.
ivka70
14.06.18,06:50
kopirujem komentar z vymazaneho prispevku:

tornyai (Dnes 09:42) Toto je samozrejmé. Otázka je či ten nápis TESCO je reklamná stavba. Podľa mňa keď pozriem zákon 147 §2 tak jednoznačne nie je. Tieto stavebné úrady tvrdia že áno. Riešiť každé ich rozhodnutie cez odvolania je na strašne dlho. Mna tlacia termíny. Pre mna by bolo jednoduchšie riešenie získať niekde metodicke usmernenie že to nie je reklamná stavba a teda postup podľa §55 ods 1 pism .... stavebného zákona. Lebo aj tam je viac možností ktoré prichádzajú do úvahy a postup sa potom líši.
tornyai
14.06.18,06:51
Je to takto? V tomto banánistane je všetko možné. Preto asi mám v ruke x roznych rozhodnuti v rovnakej veci akurat na roznych stavebnych úradoch. A absolvovať takýto šialený postup pre jeden nápis je predsa na hlavu. Navyše ked ho mám opakovať v x prípadoch. Pre mňa by to riešil metodický pokyn alebo výklad zákona napr. z min. dopravy a výstavby kde by bolo: Je to reklamná stavba alebo nie, ak nie tak postup podľa §55 ods 1 alebo 2 a ktoré písmeno. Neviem len na koho sa obratit. Viem doložiť rozne rozhodnutia roznych stavebnych uradov v uplne identickej veci aj s ich argumentami. To ba snad mohol byt dovod aby sa k tomu niekto vyjadril.
ivka70
14.06.18,06:52
ked s tym robis, tak vies, ze posudenie je individualne a ze take vseobecne metodicke usmernenie, ktore by musel kazdy stavebny urad akceptovat, ti nikto nemoze dat

moes skusit poziadat prislusne ministrstvo o zavazny vyklad zakona .... na dlho, ale to jedine by asi zabralo, ak by existovalo
tornyai
14.06.18,06:54
Je to aj moj nazor a opieram sa o zakon 147 §2. Stavebne úrady to ale nereflektujú.
Oliwa
14.06.18,07:04
Tak skús na ministerstvo zavolať - najrýchlejší spôsob a spýtaj sa na meno človeka, s ktorým by si to odkomunikoval. Možno sa na Teba usmeje šťastena...
Ja som tak raz volala na jedno ministerstvo a čuduj sa svete, narazila som na kompetentného a dokonca aj ochotného človeka /síce to bol šok, ale príjemný/, ktorý bol znalý problematiky a potvrdil mi môj názor, lebo na miestnom úrade odomňa žiadali nezmyselné veci. Potom už nie...
Písomné vyjadrenie by bolo bývalo na dlhšie...
chandler
14.06.18,07:36
sice by si od ministerstva mohol ziadat nejaky metodicky pokyn, ale ten urcite bude zniet, ze to je reklamna stavba :) oznacenie je napis na stene. zelezi od toho ako je konstrukcne spraveny ten 3D napis a to je aj tak vsade inac. na tvojom mieste by som sa tesil, ze v 95% pripadoch Ti to preslo :)
tornyai
14.06.18,07:52
Asi tak. Bohužial v tomto štáte si aj úrady vykladajú zákon po svojom. Ale mal by som ale jeden jednotny postup, ktorý by museli na všetkých uradoch rešpektovať. Proste viem že mám 20x pripravit toto, toto a toto a ked to mam tak pošlem a čakám. Teraz keď to spravim tak mi do mesiaca dojde 20 roznych odpovedí a každú musím samostatne riešiť a obehávať ďalšie veci. Bežia mi termíny a keď niekde chcu originál LV tak v poho, keď potrebujem staticky posudok už je to na dlhšie, keď chcú súhlas krajského dopravného inšpektorátu tak je to na dllho, keď chcú celé znova povoliť tak je to aj na pol roka. A pritom možno by stačilo keby som mal z min.výstavby papier že podľa zákona 147§2 to nie je reklamná stavba a má sa postupovať podľa §55 stavebného zákona ako jednoduchá stavba. Al
chandler
14.06.18,08:23
vacsina tych napisov je samostatne stojacich na streche, k tomu treba staticky posudok ci ho nesfukne. jedine co mozes z toho ministerstva ziskat je list, ze ked sa len meni napis tak netreba povolenie z dopravneho inspektoratu.