Zuzana+íýá
14.06.18,20:17
Dobrý večer,
robím osobnú asistenciu,mám DIČ kartu. Chcem sa opýtať či mám vybaviť elektronickú komunikáciu podľa zákona č. 563/2009 Z. z. povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami.
Ďakujem
Mila123
14.06.18,19:35
nie, nemusíš, nakoľko tvoja činnosť nepatrí pod živnostenský úrad
Žabinka
14.06.18,19:56
Milka, neviem.. aj ja som to napísala ako odpoveď ale potom som zmazala, lebo sú to príjmy podľa § 6 ods.2 písm.b):
https://podpora.financnasprava.sk/378341-Pr%C3%ADjmy-z-činnost%C3%AD-ktoré-nie-sú-živnosťou-ani-podnikan%C3%ADm
a povinná el. komunikácia sa týka FO - daňové subjekty, ktoré majú príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2..
mondes
14.06.18,21:08
Mila123 má pravdu. Síce ide o príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. b, ale nie je to podnikanie. Takže nie je povinná elektronická komunikácia s DÚ.
veronikasad
15.06.18,09:53
Pytala som sa dnes osobne na nasom DU. Elektronicka komunikacia sa vzťahuje na zivnostnikov a osoby podnikajuce podla osobitneho predpisu. OA s DIC z DU nie je podnikanim, ale vraj si to mam este overiť na FS.
kn-alka
15.06.18,11:13
Polopatisticky:
Elektronická komunikácia sa vzťahuje na toho, kto má príjmy podľa §6 a ZÁROVEŇ je podnikateľom podľa živnostenského alebo obchodného registra.


Kto má len DIČ, ale nemá IČO, tak el.komunikácia nie je povinná.
Katy a R
15.06.18,11:55
kočky - ja mám takú info, že aj OA musia elektronicky. Som stále verila, že bude výnimka pre OA, že sa to nejako zdôvodní .. ale ????
Ma to veru zaujíma - lebo veľa takýchto OA skončí, ak budú musieť elektronicky toto riešiť. tuto zákon:
(1) Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami podľa § 13 ods. 5 finančnej správe má
a) daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo právnickou osobou zapísanou v obchodnom registri, alebo fyzickou osobou-podnikateľom registrovanou pre daň z príjmov,
b) daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
c) advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
d) zástupca neuvedený v písmenách b) a c) za daňový subjekt podľa písmena a), ktorého zastupuje pri správe daní.
a toto citujem zo stránky FS "... Ide o daňové subjekty, ktoré majú príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov."
- a ešte k tomu, že musí len kto podniká podľa ŽZ, alebo kto má len DIČ nemusí ? - napr poisťováci, auditori - určite budú musieť elektronicky - či?
..... takže našla som vyjadrenie
- keďže termín "podnikateľ" sa v Daňovom poriadku nedefinuje, treba vraj použiť Obchodný zákonník ☺
Tak hádam nebude treba tú el. komunikáciu ? :)
....
dopĺňam - ďalšie info som sa dozvedela na DU - že to nechávajú na daňovníkovi - ako sa ohodnotí (aj s prihliadnutím na def. v OZ) :). Samozrejme tí, ktorí majú aj inú szčinnosť - tam nie je čo riešiť - el. komunikácia jasná. A čo sú len čistí asistenti - ak teda sa rozhodnú, že nie sú podnikatelia - tak ani nemusia elektronicky. ☺
Ale medzi riadkami - že by aj doporučili? (mám taký dojem, že časom prejdú aj tak na el komunikáciu pre všetkých?)
Žabinka
15.06.18,13:50
našla som toto:
https://www.omdvsr.sk/index.php/mapa-stranky/90-kat-aktuality/588-osobni-asistenti-nie-su-povinni-elektronicky-komunikovat-s-danovym-uradom.html
a ešte toto:
Povinnosť EK sa nevzťahuje na
a, PO, ktoré nie sú zapísané v OR, napr. na pozemkové spoločenstvá, n.o., obč. združenia, nadácie, mimovládne organizácie;
b, fyzické osoby, ktoré napr. prenajímajú byt, nebytový priestor alebo inú nehnuteľnosť a v rámci prenajímanie neposkytujú aj služby (potom by už táto FO mala postavenie živnostníka), osobný asistent, činnosť sprostredkovateľa, ktorá nie je živnosťou
Maria129
27.02.19,15:51
Osobní asistenti nie sú povinný sa registrovať na elektronickú komunikáciu, nejde totiž o podnikanie, kde účelom je dosiahnutie zisku.
alaya1
27.02.19,15:59
OA ak nie su aj SZCO nemusia elektronicky, info z info linky financnej spravy.
Katy a R
27.02.19,16:07
☺ je to aj v doplnení - aj vo videonávodoch na stránke FS;) https://www.porada.sk/98021-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a-post3058371.html#post3058371
- toto sme riešili ešte vlani - keď neboli presné inštrukcie (kuk dátum)
alaya1
27.02.19,16:10
super...:)