Ruža369
15.06.18,07:31
Dobrý deň, chcem sa opýtať, mám naplánovanú dovolenku v pláne dovoleniek u zamestnávateľa od januára, na dva týždne v mesiaci júl. Zamestnávatel mi ju odmieta schváliť. Chcem zamestnávateľa preto požiadať o neplatené voľno bez náhrady mzdy, na tieto dva týždne z dôvodu starostlivosti o dieťa do 10 rokov. Je zamestnávateľ v tomto prípade povinný mi poskytnúť neplatené volno , alebo len môže???Ide o paragraf Osobné prekážky v práci § 141. Dakujem
ivka70
15.06.18,05:37
Ak mas na mysli toto:

zze/2001-311/141/1
....počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
...
tak na to potrebujes doklad, bud zo skoly alebo od lekara, ze splnas nejaku z vymenovanych podmienok ....

Bez patricneho dokladu je to to iste ako dovolenka ... s neplatentym volnom nemusi suhlasit.
Ruža369
15.06.18,05:43
Ide o obdobie letných prázdnin, kedy škôlka nie je v prevádzke. Obstál by doklad zo školského zariadenia, že nie su v prevádzke?
Tweety
15.06.18,05:44
Nie.
ivka70
15.06.18,05:45
Skor doklad od zriadovatela, ze skolka nie je v prevadzke a ze nie je zabezpecena ani nahradna .... netusim. Asi by som sa spytala zamestnavatela, ako to vydokladovat ....
širi1
15.06.18,06:32
týka sa to rodičov detí v MŠ nie v ZŠ cez prázdniny:


Pri uzatvorení materskej školy prázdniny na ošetrovné vplyv nemajú
01.03.2018
Pri posudzovaní nároku na ošetrovné v čase, keď je uzatvorená materská škola, nie je rozhodujúca skutočnosť, či sú školské prázdniny alebo nie. Vždy závisí od rozhodnutia riaditeľa materskej školy, prípadne príslušného nadriadeného orgánu. V materských školách totiž nie sú prázdniny podľa školského zákona, čas prevádzky určuje riaditeľ podľa vyhlášky č. 306/2008 Z. z. Ministerstva školstva Slovenskej republiky o materskej škole.

Ak je materská škola uzatvorená na základe rozhodnutia jej riaditeľa (hoci aj v čase školských prázdnin) napríklad z dôvodu dezinfekcie prostredia a hračiek alebo z prevádzkových dôvodov, podmienka uzavretia školy rozhodnutím príslušného orgánu je splnená. Rodičovi dieťaťa navštevujúceho takúto materskú školu nárok na ošetrovné vzniká (za predpokladu splnenia ostatných podmienok), nárok na ošetrovné má najviac za desať dní osobnej a celodennej starostlivosti o toto dieťa.

K Žiadosti o ošetrovné, ktorú vystaví pediater, je potrebné priložiť aj potvrdenie riaditeľa materskej školy o jej uzavretí.
Ruža369
15.06.18,07:31
Nakoniec som to odkonzultovala z inšpektorátom práce, ktorý mi potvrdil, že zamestnávatelovi len oznamujem neprítomnosť, a zamestnávateľ mi musí v tomto prípade vyhovieť., tak ako pri PN, pripadne OČR. aK pozaduje doklad, treba ho predložiť. Ale je všeobecne známe, že v tom čase sú letné prázdniny , tak tie školské zariadenie ktoré nie su v prevádzke počas prázdnin, tak vystavia doklad
fortunka
15.06.18,07:35
no vyhovie, najde si nahradu a mas vypoved do par mesiacov... pocas skolskych prazdnin som nepocula o taktoto neplatenom volne. Je divne ze nedokaze za pol roka schvalit dvojtyzdnovu dovolenku.... ja skacem od radosti ked mi rpidu ziadanky aspon mesiac pred nastupom na tyzdnove dovolenky...
Ruža369
15.06.18,07:52
čo Vám poviem, zaujatosť voči mojej osobe, nič viac, nič menej , nevie ako urobiť zlobu na pracovisku, tak sa vyhraza týmto spôsobom, pracujem v štátnej správe, a tu by mal zákon platit pre každeho, svoje povinnosti si plnim a neporušila som pracovnu disciplinu, všetko v rámci zákona, a vyhodiť ma nemá dôvod , a spon pre neplatené volno nie...