tetraplegik
15.06.18,18:02
Našiel som niekoľko návodov. Stále sa mi to zdá nepochopiteľné. Asi potrebujem školenie. Najhoršie je, že neviem anglicky.
Dáša_
15.06.18,16:27
no, možno by si si mohol pohľadať radšej niečo iné.
Len tak kontrolne, na akej provni ovládaš napríklad exel?
Respektíve čo ovládaš okolo PC?
sthruska
15.06.18,17:18
A otázka znie ako? Prečo sa chceš učiť programovať a prečo práve C++?
Pri programovaní sa bez angličtiny nepohneš. Aspoň pasívne. Začni tam.
tetraplegik
15.06.18,17:54
Niečo na exceli viem ale nie veľa.Kedysi som robil s AutuCadom v šetko v rovine samouka.Na c++ som narazil ako na prvý.Bolo pri tom aj DEV. Som neschopný pracovať kôli úrazu. A som z obdobia keď na škole učili Ruštinu. Prvé pokusy na počítači Atari...
sthruska
15.06.18,20:26
Je síce pekné, že reaguješ, ale na hlavnú otázku si neodpovedal. A to je: Prečo sa chceš učiť programovať? Čo tým chceš dosiahnuť?
Ten úraz to nevysvetľuje. Sú aj iné "čitateľné" jazyky. Napr. VBA a Object Pascal. Sme z rovnakého obdobia. Mám programovanie ako koníček. Práve kvôli čitateľnosti som si vybral Object Pascal - Delphi. Jazyky so syntaxom "C" sú pre mňa priam nečitateľné. Existuje nejaká Start verzia. Cenu neviem. A ani neviem či je nejaká free verzia. Treba si to pozrieť na stránkach firmy Embarcadero. S tými bol pri Delphi vždy problém.
bodliak
15.06.18,21:00
Angličtina nutná. Matematika a logika tiež. Návod neexistuje, to je ako naučiť sa akýkoľvek jazyk,... Makať, makať, cvičiť!
korela
15.06.18,21:20
Programovať má záujem zrejme pre zárobok, viete mu niekto navrhnúť inú vhodnú a hlavne zmysluplnú samostatnú činnosť pre muža?
A jazyk sa dá učiť od začiatočníka online aj zdarma. Nikdy nie je neskoro.
Mne chodia každý deň 3 lekcie s obdobím donekonečna. Dalo sa vybrať z 5 jazykov v rôznych stupňoch.
misoft
16.06.18,07:28
Aby nepovedal, že mu nič "nedávame", tak aspoň omrvinky:D
https://mpc-edu.sk/sites/default/files/projekty/vystup/3_ops_kontul_jan_-_zaklady_programovania_v_jazyku_c++.pdf
http://www.shenk.sk/skola/programovanie/Programovanie-C.pdf
http://www.rirs.iedu.sk/Dokumenty/Ucebnice_Anino_Belan/Cplus.pdf
Nebudem rozpisovať - vyhľadaj si sám
https://tinyurl.com/y7yxyqtj

mimotemy
Ak sa dá ujovi Gúgľovi správna otázka, vypľuje kopec správnych odpovedí.... i to je čiastočné programovanie.
Dáša_
16.06.18,08:27
Ja stále plánujem, že sa konečne pustím do nejakého grafického programu, niečo, vďaka čomu budem môcť upravovať fotky. Robili sme istý čas časopis a teda poviem, zohnať grafika nebolo jednoduché. A lacné. Len teda, na to asi treba mať trochu aj oko. Na druhej strane, keď vidím, čo vzniká, tak veru neviem, či to oko fakt treba :D
Aj minulý týždeň som videla v "blogerskom svete", že tí úspešnejší potrebujú pomoc práve pri úprave fotiek, pri nahadovaní... A napríklad aj pri kontrole gramatiky, štylistiky :)
jslancik
16.06.18,10:49
Akú máš motiváciu? čo od toho čakáš? chceš tým iba zabiť čas, alebo to myslíš s programovaním vážne? Chceš sa tým živiť? Ak to myslíš vážne, musíš konkurovať mladým, čo sa reč a programovať (a veci súvisiace) učia snáď od materskej školy. A 5 rokov špecificky zameranej VŠ len tak hocičo nenahradí.

Ak to myslíš vážne, tak musíš zaťať zuby, stanoviť si plán a dôsledne ho dodržiavať.

Keď do toho chceš ísť...
skús začať tou angličtinou. Na dorozumenie s obchodným partnerom stačí komunikačná angličtina. Napr. môžeš začať appkou na mobile pre trénovanie slovnej zásoby. ďalej pozerať anglické filmy s titulkami. Kúpiť si nejakú knihu pre trénovanie anglickej gramatiky. Čítať najprv ľahšie, neskôr pokročilejšie dvojjazyčné anglické knihy (ja som teraz dočítal Čarodejníka z krajiny Oz :D) Ak tomu dobre rozumiem, nemáš čo na robote, takže máš času až až. Len sa prinúť ho rozumne využiť. Stanovi si plán, koľko čoho budeš denne robiť a rob to. Cieľavedome, dôsledne. Ráno 3 diely seriálu s titulkami, potom 4 lekcie na Duolingu, Poobede 20 strán dvojjazyčnej knižky (vyznačiť si nejasné slovká a opakovať si ich neskôr). Potom 1 lekcia z programovania s cieľom zvládnuť cvičenia bez nápovedy.

Keď budeš ako-tak zoznámený s angličtinou, tak skús prejsť aj na programovanie. Na tvojom mieste by som si vybral asi skôr Javu, tá je celkom jednoduchá :D a žiadaná. Ale vyber si, čo chceš. Mnohé články pojednávajú o tom, aký jazyk si vybrať pre naučenie sa a následné využitie.

Sú rôzne kurzy, kde sa to dá svojpomocne naučiť. Myslím, že napr. na stránke itnetwork sú celkom dobré lekcie aj pre úplných začiatkov aj s cvičeniami. Neskôr aj mierne platené. Prevedú tým "žiaka" krok za krokom. Teoreticky môžeš začať aj bez ENG jazyka.

Nejaký platený kurz je podľa môjho názoru v tvojom prípade zbytočný. Nevieš o tom absolútne nič, boli by to vyhodené peniaze s nulovým výsledkom.

Nevieme, akými predispozíciami disponuješ. Ale na takéto naučenie sa programovať treba mať vo vienku logické myslenie, dôslednosť, a mnohé iné veci (ako vravím, potrebuješ nahradiť x rokov štúdia). A dôslednosť - možno to nevieš, ale programátori sú špecifická skupina ľudí so špecifickým uvažovaním. Všetko musí byť absolútne presne, inak to nebude fungovať. Je zaujímavé, keď sa potom programátor stretne napr. so stavbárom.

Si si istý, že chceš ísť týmto smerom? Nebolo by jednoduchšie vyrábať napr. nejaké handmade výrobky? Možno máš problém sa zamestnať, ale v domácom prostredí podľa svojich podmienok, vo vlastnom tempe by nebol problém niečo pekné a zaujímavé vyrábať. Len ak ťa nič nebaví a len prežívaš...
tetraplegik
16.06.18,11:08
Ak by sa mi to podarilo mohol by som sa tým živiť, ale ostaňme pri koníčku. A čas to práve nezabíja neskôr to zúročí,aspoň si myslím.Dosť ma to bavilo pred 25 rokmi. Skúšam to znovu.Horšie je aj to , že ma ani ruky neposlúchajú. Snažím sa. Je to lepšie ako ležať a horekovať.Trvalo pol roka než som mohol písať na klávesnici. To programovanie má aspoň nejaký zmysel. Pri najlepšom nezomriem sprostý.A angličtinu nemám moc rád.Názvy typov a príkazov...sa dá naučiť aj bez toho aby som tomu rozumel, vlastne sato popri tom naučím.
jslancik
16.06.18,11:12
hm, no očividne sa to nedá naučiť bez toho, aby si tomu rozumel (to je konštatovanie z toho, čo si napísal ty v úvodnej otázke).
čo viac ti poviem. tvrdá práca prináša ovocie. aj keby si to mal mať iba ako koníček, tak tým zamestnáš mozog a stráviš čas relatívne užitočne. možno sa časom nájde aj platené využitie.
tetraplegik
16.06.18,11:37
Ono vraj sa je lepšie naučiť viac jazykov. Začať môžem ako píšeš niečim ľahším, takže Pascal-Delphi. Vyskúšam a dám vám vedieť.
tetraplegik
16.06.18,11:38
Vďaka aj za to. :)))
sthruska
16.06.18,12:26
Photoshop alebo niečo iné existujúce, aj free, Ti nestačí? Aj keď sa roztrhneš, tak ich úroveň nikdy nedosiahneš. Pracuje na tom kopa ľudí.
Neviem ako sa kamarátiš s programovaním, ale urobiť si analýzu fotky pre potreby programu sa mi nejaví ako ľahká, jednoduchá úloha.
Dáša_
16.06.18,16:32
bežne robím upravy v zoneri, ale nestačí mi to. Odhliadnuc od toho, že často mám potrebu pracovať s vektormi.
A čo sa týka programovania, tak mám za sebou aj skúsenosť v strojovom kóde :)
tetraplegik
17.06.18,09:13
Veď to to...