meredith83
16.06.18,19:56
Dobry den, toto je trochu komplikovane. Moja mama zdedila dom kde je 12/60 vlastnicka. V case dedictva na tom dome neboli ziadne tarchy ale predchadzajuca majitelka( teta mojej mamy) si bohuzial pred smrtou nasla jedneho vagabunda a ten tam byval aj po jej smrti. Myslim ze asi rok. Narobil dlhy kedy neplatil plynarom a tym trvalo extra dlho kym ho vypojili myslim ze rok. Moja mama je teraz v nemocnici a som sa dozvedela ze ten dlh je na sude a pozaduju to od nej. Vobec by nevadilo keby zobrali ten dom v ktorom ma podiel na exekuciu kedze sa ti ostatni vlastnici nevedia dohodnut na predaji a dom tam stoji a nic sa s nim nerobi... Ale sa obavam ze siahnu na jej byt. Mozu to urobit? Teraz som sa s nou rozpravala. Ona ze vraj pred rokom dostala €178 zaplatit od SPP ale na to zabudla. A tento rok jej zas poslali na zaplatenie tentokrat €2600.00 s urokmi atd... ze vraj napisala odvolanie.. Tak ja neviem co robit s tym.. Zavolam okresnemu sudu.
dmc
16.06.18,19:23
mozu
meredith83
16.06.18,21:27
Da sa tomu nejako zabranit. Moja mama sa z nemocnice teraz nedostane. Mozu hned zacat exekuciu na jej byte? Alebo najprv pozru ten dom
ivka70
17.06.18,05:12
exekutor si vyberie, ale skor ako siahne na nehnutelnost, bude vymahat dlh cez mzdu ci dochodok - to su iste peniaze.
Moze blokovat nehnutelnost, ale len tak hned ju nezacne predavat.
kopretinka
17.06.18,05:45
ten dlh požadujú IBA od nej? a čo ostatní spolumajitelia?
meredith83
17.06.18,08:33
Dakujem za odpoved. Ja sa opytam na plynarnach atd
Dáša_
17.06.18,08:41
aký vysoký je ten dlh?
misoft
17.06.18,08:50
Ešte upresni: dedičské konanie bolo ukončené? Ten vagabund tam býval aj po dedičskom konaní?
meredith83
17.06.18,08:58
Ano museli ho az policajti odtial dostat tusim. Na dedickom liste nie je ziadna tarcha uvalena.
meredith83
17.06.18,08:59
Mama mi hovorila ze vraj 1000 euro ja s nou nezijem tak neviem presne sa jej opytam ale je v nemocnici nechcem ju rozrusit...
meredith83
17.06.18,08:59
To je dobra otazka hovorila ze tam videla len svoje meno. Aj sa odvolala a neviem co sa s tym stalo
kopretinka
17.06.18,09:22
tak na dopise od exekútora bude iba jej meno,opýtať sa treba spolumajiteľov.
meredith83
17.06.18,15:39
je niekde na internete kde sa to da zistit
vicktor
18.06.18,07:07
Zmluvu na odber plynu uzavrela mama?
Ma najvacsi vlastnicky podiel na dome?
Ostatni spolumajitelia nedostali vyzvu na uhradu?
meredith83
18.06.18,09:20
ahoj ja som sa teraz dozvedela ze ostatni vlastnici zaplatili co mali. Ona najskor dostala 180 euro pred rokom a teraz jej poslali uz zaplatit 2600. Ona sa odvolala ale pochybujem ze to pomohlo. Teraz je v nemocnici tak uvidime co dalej.
ivka70
18.06.18,09:23
co?
Mária27
18.06.18,11:00
Ostatní vlastníci nemohli zaplatiť len časť dlhu, lebo sú automaticky dlžní časť zvyšku dlhu.
Mária27
18.06.18,11:07
§ 139
(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.

§ 511
(1) Ak právnym predpisom alebo rozhodnutím súdu je ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté alebo ak to vyplýva z povahy plnenia, že viac dlžníkov má tomu istému veriteľovi splniť dlh spoločne a nerozdielne, je veriteľ oprávnený požadovať plnenie od ktoréhokoľvek z nich. Ak dlh splní jeden dlžník, povinnosť ostatných zanikne.
(3)
Ak dlžník v rozsahu uplatneného nároku dlh sám splnil, je oprávnený požadovať náhradu od ostatných podľa ich podielov. Pokiaľ nemôže niektorý z dlžníkov svoj podiel splniť, rozvrhne sa tento podiel rovnakým dielom na všetkých ostatných.
buchač
18.06.18,13:35
meredith83 (Včera 11:33) Ja sa opytam na plynarnach atd





Zbytočnosť, strata času a nákladov.

Ak je už raz do veci zapletený exekútor (a to podľa popisu veru aj je), tak kroky by mali viesť jednoznačne do jeho kancelárie. Podotýkam, že takéto záležitosti je najlepšie vybavovať osobne.

Exekútor rozhoduje, čo a ako...a to vo všetkom.
meredith83
18.06.18,18:57
No ze vraj to ma firma - Platit sa oplati takze oni to maju na starost. Som im zavolala a povedala ze sa budem snazit ziskat splnomocnenie cim najrychlejsie... Lenze mama je na psychiatrii tak ani telefon nema...
kopretinka
18.06.18,20:24
meredith83 (Dnes 21:57) No ze vraj to ma firma - Platit sa oplati

Ako sa exekútor zmenil na vymáhačskú firmu??????
Veď ty vôbec nevieš,koľko,komu a za čo tvoja mama má platiť.
Čo to znamená,že ostatny vlastnici zaplatili co mali. Ona najskor dostala 180 euro pred rokom a teraz jej poslali uz zaplatit 2600.
za čo zaplatili? komu??
meredith83
18.06.18,22:20
Co som rozumela od SPP tak oni to priamo postupili tejto spolocnosti. Jej teta umrel v juli 2013 a plyn sa im racilo odpojit v feb 2014. Postupili tuto pohladavku firme platit sa oplati v aug 2014. Ked som im volala stale mali na tom ucte meno tetineho muza kt umrel 2011... celkovy dlh mal byt 1200 euro. Mama vlastni 12/60 domu takze nie je vacsinova vlastnicka. Najprv od nej pozadovali 180 euro a kedze to nezaplatila teraz chcu 2600... ani mne sa to nezda. Je to prehnane. A v listoch ju volaju majitelka ale ona je len spolumajitelka. Jej bratranec mi povedal ze on svoju cast zaplatil...
korela
18.06.18,22:58
Podľa mňa vymáhajú od tých, ktorí vlastnia nejakú nehnuteľnosť alebo majú účty v bankách.
Nejde vo vašom prípade o prípad, že iba vaša matka ako jediná zo zbytku spoluvlastníkov vlastní byt? Teoreticky to možné je. Potom sa zameral na ňu, najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako sa dostať k úhrade dlžnej sumy a možno aj prísť k jej garsónke.
V liste od exekútora je uvedená lehota na možnosť odvolania. Tú v každom prípade využite. Neignorujte list. A osobne, ak príde k dohode, spísať a podpísať, kópiu si vziať so sebou. Mal by vám niekto pritom pomôcť.
korela
18.06.18,23:07
Aj keď sa to neviaže na SPP, ktovie či sa uhrádzala daň za nehnuteľnosť, nejaký mesiac-dva za elektrinu a pod. Suma sa po rokoch nazbiera aj s úrokmi.
meredith83
19.06.18,04:19
Pomohlo by keby mama previedla majetok na mna?. Ona je na psychiatrii tak ja ju teraz nemozem s tymto.obtazovat. vsetci s tych vlastnikov vlastnia nieco. Ona sa odvolala ale zo sudu jej nedavno prisiel list tak neviem.
kopretinka
19.06.18,05:31
tak ak je plyn na tetineho muža,nech vymáhajú od neho.
korela
19.06.18,06:13
Na to ti tu odpovedia právnici.
Vygoogli si tú firmu, je na nich množstvo sťažností, majú veľa ponúk nehnuteľností v dražbách.
Choď za primárom, vysvetli situáciu, list zo súdu treba hádam otvoriť a reagovať, resp. súdu doručiť potvrdenie o matkinej hospitalizácii. Tento prípad sami s mamou zrejme nevyriešite, chce to právnika, lebo sa u tej fy nedoplatíte.
O.i. si konateľa vzala za manžela tanečníčka Štumpfová, zdá sa, že píšem od veci, sú tam fotky. v Ćase aj Pluske.

https://www.pluska.sk/emma/svetova/katka-stumpfova-zavesila-tanec-klinec-jej-zivot-tak-nabral-uplne-iny-rozmer.html

https://adamvalcek.blog.sme.sk/c/482626/v-bratislavskej-mhd-prebehol-najvacsi-biznis-s-pokutami-ovplyvni-vyse-100-tisic-ludi.html

https://adamvalcek.blog.sme.sk/c/483122/kauza-dpb-co-robit-ked-platit-sa-oplati-pyta-stovky-eur-za-pokutu-z-mhd.html

"Ak od vás Platiť sa oplatí vymáha na príslušenstve sto a viac eur, odporúčam pred zaplatením dlhu vyhľadať najbližšieho advokáta (cez web Slovenskej advokátskej komory) a investovať pár desiatok eur aspoň do hodinovej konzultácie prípadu. Kto na advokáta nemá, nech sa obráti na štátne Centrum právnej pomoci."
Týka sa to síce prípadov ohľadom bratislavskej MHD, ale praktiky majú asi rovnaké pri všetkých prípadoch.
Prejdi si celý článok a k právnikom.
meredith83
20.06.18,20:51
Hmm tak to teda znamena ze bud to spolu uhradia alebo len jeden a potom ostatni mu zaplatia. Aj dlh na socialke bol za opravu kupelne a tu tiez platili osobitne...