phoen1x
18.06.18,07:51
Niekoľko mesiacov som vlastnou chybou neposielal na účet spoločenstva zálohové platby. Keď som na túto skutočnosť prišiel -sám, bez vývzy spoločenstva vzniknutý nedoplatok som ihneď uhradil. Na ročnom zúčtovaní mi o niekoľko mesiacov bolo odpočítaná položka - pokuta z omeškania. Má spoločenstvo právo vymáhať odo mňa túto sumu aj napriek tomu, že som z ich strany nebol informovaný o vzniknutej pohľadávke?
ivka70
18.06.18,06:01
Prestuduj si zmluvu, ktoru mas uzavretu.
Urcite tam taka polozka je a nie je zavisla do toho, ci je uz suma vymahana alebo nie.
Pokuta z omeskania sa tyka neskoro uhradenych zalohovych platieb - a tie si evidentne mal zaplatene neskoro.
phoen1x
18.06.18,07:28
To ano, z toho pohladu je pokuta ok. Len mi nedava zmysel, aby som nedostal vyzvu/upomienku. Totiz pokuta sa rata, za kazdy den omeskanej platby. Ak by mi platby vynechali na dlhsie obdobie, tak sa tam vie naakumulovat celkom znacna suma a dozvediet sa o tom az na rocnom zuctovani je prinajmensom neferove. Dava mi zmysel aby vyrubenie pokuty bolo podmienene dorucenim vyzvy k zaplateniu pripadne poskytnutim kratkej lehoty na vyrovnanie. Ak by mi pol roka nesli platby skoncim s par 100e pokutou. Cize skor mi ide o to ake su povinnosti spravcu informovat o vzniknutych pohladavkach priebezne.
ivka70
18.06.18,07:36
Povinnosti spravcu v tomto smere mate definovane v zmluve o sprave - ak chcete zmenu, musite si ju dohodnut so spravcom: kedy ma upozornovat na omeskanie (urcite tam nejaka hranica je) - treba ratat ale s tym, ze to nie je sluzba bezplatna a urcit v zmluve primeranu mieru - lebo inak sa nedoplatite na poplatkoch za upozornenia ....
vicktor
18.06.18,07:45
Nas spravca posiela upomienku az nad urcitu sumu, ktora sa nazbiera az po x mesiacoch.
Chobot
18.06.18,08:24
Správca nie je povinný posielať upomienky, pokiaľ ho k tomu nezaväzuje zmluva o správe.

Povinnosťou vlastníka bytu je uhrádzať zálohové platby načas a v plnej výške. Správcovi to môže byť jedno, či niekto platí. On to bude vymíáhať po vyhotovení ročného zúčtovania. Trápiť by to malo ostatných spoluvlastníkov.

My napr. sme chceli od správcu, aby vymáhal už po 3 mesiacoch meškania, aj so sankciou. A dlh z ročného zúčtovania aj súdne, cez platobný príkaz. Náklady aj na upomienky (napr. poštovné) išli do nákladov majiteľa, ktorý neplatil. Takže ak ti je lepšie, že ti po mesiaci pošlú upomienku za 2 €, tak to navrhni na najbližšej schôdzi.
misoft
18.06.18,08:44
Nuž - phoen1x - ty v tomto smere ťaháš za kratší koniec.
Správca nie je povinný (ak to nie je v zmluve o správe vyslovene formulované) zasielať výzvy a upozornenia o nedoplatkoch.
Správca podľa zákona 182/1993 §6 ods.2, písm. d VYMÁHA.
A preštuduj si ešte §8 a §8a - o nejakom "upozorňovaní", "informovaní o nedoplatkoch" tam nie je ani slovo.
Naopak - zákon 182/1993 §10 ti NARIAĎUJE, aby si preddavky poukazoval mesačne vopred. Ty si nepoukazoval. Vznikol ti dlh, každý dlh sa úročí, alebo pri nesplácaní včas je pokuta. A zaručene v zmluve o tom bude niečo napísané.
Mária27
18.06.18,10:53
Zo zákona platí dlžník úroky z omeškania. Ich výška je limitovaná v § 3 Nariadenia vlády č. 87/1995 Z. z. Úrok je za každý mesiac omeškania z každej mesačnek dlžnej sumy. https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/87/20150101

Ak ste si však dohodli pokutu bez upomienok, správca len plní vôľu vlastníkov.
sito
18.06.18,14:48
1x, píšeš, že ste SVB, teda právnická osoba zodpovedná za svoj dom, byty v ňom. Treba si prečítať § 7 až § 7d. Tiež § 10, aj § 11, stoosemdesiatdvojky. Sú tam uvedené uložené povinnosti zákonom pre správu bytových domov. Tiež pre vlastníkov bytov. No v 182 je uvedené aj toto.

" (1) Ak tento zákon neustanovuje inak, vzťahuje sa na práva a povinnosti vlastníkov domov, bytov a nebytových priestorov Občiansky zákonník a osobitné predpisy.6) "

A v 182 nie sú, nie je nič, žiadna povinnosť uvedená ohľadne (sankciach) za neuhradené POVINNÉ poplatky.

A si nechcel? :D, či nemohol? A čo druha strana? Môže? ;):)
mackoivan
19.06.18,04:29
Phoen1x..pozri si zmluvu ZVB tam zvyčajne sú definované aj penále z omeškania. (0,5 promile /deň) V tvojom prípade urobil chybu aj účtovník- správca ekonomických činností. Upomienky sú bežnou nutnou súčasťou jeho činnosti. Daj návrh na zhromaždení SVB na odpustenie penalov ..som presvedčený, že ti to schvália. U nás tomu bolo tak viackrát.
ivka70
19.06.18,05:03
spravca to moze akurat navrhnut na hlasovanie na najblizsej schodzi .... bez odsuhlasenia od vlastnikov nemoze sam robirt nic nad ramec zakona