Mon1kaBA
18.06.18,11:36
Dobry den. Kamaratka ma nahovara,aby som zacala pod jej vedenim pracovat. Ide o uvery,poistovanie,zmluvy (ze to nieje ukolovane, kolko zmluv uverov atd urobim-uzavriem,tolko urobim a aj z tolkych budem mat provizie). Mala som jej poslat odpis maturitneho vysvedcenia (mam skoncenu obchodnu akademiu) a register trestov. Ze musim absolvovat skusky a po nich budem evidovana pod narodnou bankou Slovenska. Ine mi nic nespomenula. Ja som na plnom invalidnom dochodku,tak som to brala tak, ze si mozno nieco privyrobim k dochodku..
Ide o to,ze som stretla znamu,ktora prave ukoncila VS a toto iste zacala taktiez robit (ona uz skusky ukoncila a je uz riadne evidovana v narodnej banke Slovenska aj ked sama este ziadne zmluvy s nikym neuzavrela). A ona mi povedala,ze sa po promociach na VS bola zaevidovat na Urad prace a tam jej kvoli tejto finamcnej "praci" povedali,ze odvody-zdravotnu a socialne si ma platit sama,lebo kvazi podnika a je zivnostnicka.
Tak som sa teraz nalakala,ako by to bolo so mnou-kedze som na invalidnom dochodku a vsetky tieto odvody za mna hradi stat. Nebude to mat prosim na mna negativny dopad? Aby to neovplyvnilo moj ID, odvody atd.
Poradite mi prosim?
Este som nic nepodpisala a neuzavrela. Dakujem Vam za radu
Katy a R
18.06.18,10:04
Samozrejme budeš Samostatne ZárobkovoČinnáOsoba - je to podnikanie podľa osobitných predpisov. A budeš mať aj všetky povinnosti, ako ostané SZČO osoby.
komunikácia s DU - už len elektronicky (od 1.7.18)
SP odvody - to už záleží od príjmu? - riešiš až po podaní DP. ZP - keďže si ID, pre teba bude platiť súbeh - platíš len zo skutočného VZ . zatiaľ si môžeš dať nulové preddavky .
No a naštudovať si svoje povinnosti;) Aj popri ID môžeš podnikať, pracovať - ak vládzeš:).