tetraplegik
20.06.18,12:34
Obvodný lekár mi 19.6.2018 ukončil PN ku dňu 5.6.2018.Ja som stále zamestnaný a nehodlám s tým prestať. Utrpel som úraz. Porušilo mi to miechu. Teraz mám problém z rukami aj nohami.Lekár uznal,že som zdravý. Môžem teda, ako tetraplegik obsluhovať výškové žeriavy.Problém je, že ledva udržím lyžicu v rukách a prejdem sotva 100 metrov, s velkými bolesťami.Prosím vás čo s tým mám robiť? Je na to nejaký zákon? Ako sa mám brániť?Ku týmto otázkam pribudla v slede udalostí ďalšia:"Môže posudková doktorka meniť svoje rozhodnutia ako sa jej zachce?! Najprv nechá ukončiť PN a v zápätí ukončenie zruší ako by sa nič nestalo.
ivka70
20.06.18,10:53
ukoncil na zaklade coho - bol si uz 52 tyzdnov PN?
plnu invaliditu mas na zaklade tohto pourazoveho stavu?
tetraplegik
20.06.18,11:07
6.6 to bol rok. Invalliditu ešte nemám. ZŤP mám na základe úrazu. Už som o tom úraze písal.Len čo robiť, keď doručím zamestnávateľovi ukončenie PN.
Katy a R
20.06.18,11:22
V každom prípade sa vyhni absenciám - Normálne prídeš do roboty - a ak nevládzeš robiť, dohodneš sa so zamestnávateľom, že si vyčerpáš dovolenku , prípadne si zoberieš neplatené voľno.
Alebo si nájdeš ľahšie zamestnanie.
To, že ťa lekár uznal práceschopným, to neriešim - je to na lekároch. Aj ti to určite zdôvodnil. Niečo vyplýva aj z tvojich predchádzajúcich príspevkov - nejdem to tu rozpisovať. možno ti ukončením DPN urobil aj službu? neviem? lebo ak by si poberal dávku - aj tak s veľkou pravdepodobnosťou by si ju musel vrátiť .
kuk : https://www.socpoist.sk/pravidla-uznavania-docasnej-pracovnej-neschopnosti/58432s
zákony 576/2004, 577/2004, 5780/2004
kopretinka
20.06.18,12:58
Včera ti ukončil PN k dátumu pred 2 týždňami? A čo si robil od 6.6. do 19.6.?
tetraplegik
20.06.18,13:37
Ja som bol na soc.poisť žiadať o ID. A čakám.Lenže trvanie maródky nieje ohraničené, mohla plynúť ďalej.
tetraplegik
20.06.18,13:46
Zdôvodnil to tým, že maródka trvá len 52 týždňov. Lenže maródka nieje ohraničená a mala trvať ďalej.Aspoň do doby pokiaľ nebudem mať ID. No on mi napísal že som práce schopný a dobre vie že to nieje pravda. Môžem mu ešte veriť?Som viac menej odkázaný na vozík. Pokúšam sa naučiť programovať a možno sa uživím.Za rok za dva sa možno z toho dostanem, usilovným cvičením.Len nechcem na úrad práce, potom budem len číslo.
tetraplegik
20.06.18,13:54
Vraj dostanem ID od ukončenia maródky. Dovtedy čo? Dva mesiace som v podstate práce schopný. soc.poi. má 60 dní čas a odvolací súd ani nehovorím. Týmto ma tlačia k ukončeniu prac. pomeru.prečo?
Katy a R
20.06.18,14:23
Ošetrujúci lekár rozhoduje o ukončení - ale pochybujem, že 52 týždňov bol dôvod na ukončenie DPN. (ak treba, tak má doporučenie odborného lekára). ak chceš, naštuduj si pravidlá - pripla som, aj zákony - že či dačo vykúmaš - ale ??? (s alkoholom ťažko pochodíš, ako je to naozaj - to vieš len ty a lekár) .
Neviem, čo je zlé na tom, žeby si išiel na úrad práce, ak iná možnosť nie je? Nuž - rob, ako myslíš. každý si je sám strojcom svojho šťastia.
tetraplegik
20.06.18,16:43
Tak mi to doktor odôvodnil, vravel som mu, že PN môže trvať no nepočúval ma. Môj doktor nevie ako to bolo ani sa ma nepýtal.Ale robí to čo mu povedala posudková a to zase neviem ja.Ak sa niečo zmení z maródkou tak by som mohol dostať plný dôchodok a podľa posledného zárobku.Neviem čo sa stane keď pôjdem na ÚP. Vďaka.
tetraplegik
20.06.18,17:20
Teraz sa môžem pokúsiť o druhú PN bez "biľagu" snáď to vyjde. Tak nejak pripravili moju družku o maródku a dostali ju na úrad práce(stále na maródke po prerušení ) kde dostala 65,6€. Len to spravili opačne.Posudkovú asi porazí. Je to harpya. V našom meste vládne strýko strach a teta obava...
veronikasad
20.06.18,18:37
Dalsou PN nic nevyriesis. Ak nechces ukoncit pracovný pomer, vyziadaj si od osetrujuceho lekara lekarsky posudok ze doterajsiu pracu nemozes vykonavat a pisomne poziadaj o preradenie na pracu zodpovedajucu tvojmu zdravotnému stavu. Ak zamestnávateľ takuto pracu pre teba nema, da ti vypoved zo zdravotnych dovodov a vznikne ti narok na odstupné.

Ak zamestnavatel nebude na žiadosť o preradenie reagovat a do 15 dni ta nepreradi, mozes okamžite skoncit pravovny pomer a vznikne ti narok na nahradu prijmu
Dáša_
20.06.18,18:46
a nie je jeden z hlavných problémov to, že lekár ukončil PN k dátumu 9/6. Neviem, aký dátum je na PN, odkedy je schopný pracovať. Ak je to od 7/6, tak je asi problém. Myslím v práci.
veronikasad
20.06.18,19:09
Ak ukoncil spätne, problem v praci moze byť...Musi to zamestnavatelovi preikazst, ak nema dovolenku, tak len neplatene volno s prerusenim poisteniav SP.
kopretinka
20.06.18,20:00
ja sa pýtam,či chodíš do práce?
kopretinka
20.06.18,20:03
lekár mu také potvrdenie nedá,lebo skonštatoval,že je zdravý a môže ďalej vykonávať prácu žeriavnika.
tetraplegik
21.06.18,05:45
Takže, aby sa počili aj iný.Poslal som otázku na soc. poisťovňu ústredie. Dostal som odpoveď, mimo iné, skontaktovať sa s posudkovou na preverenie zdravotného stavu. Posudková musela uznať, že maródka musí pokračovať,pretože, sa do zamestnania nemôžem dostaviť. Ešte docieliť aby nová maródka bola podľa predstáv. Inak má zase lekár 30 dní na vystavenie novej...proste byrokratická bariéra. Ďakujem všetkým.
tetraplegik
21.06.18,08:37
Už som to niekomu písal.Napísal som otázku na ústredie soc. poi. Poradili mi spojiť sa z posudkovou doktorkou a prehodnotiť zdravotný stav.Sľúbila mi, že zavolá doktorovi aby maródka pokračovala. Inak by som utrpel ujmu.Nemohol by som žiadať preplatenie maródky.
tetraplegik
21.06.18,08:47
Druhá maródka by mala byť už bez krížika v kritickej oblasti. (alkohol)Nakoniec predsa len budem musieť ukončiť prac. pomer. Som pridlho nepoužiteľný.Ktovie ako dlho to bude trvať. A nik mi nevie zaručiť, že vyzdraviem natoľko aby som sa vrátil do práce.Preto hľadám aj alternatívu učím sa programovať. No má to svoje úskalia...Ďakujem za váš záujem.
tetraplegik
23.06.18,06:23
Takto to vymysleli naši vyštudovaný lekári . Doktorka ktorá zamestnáva môjho obvodného napísala: Pacient bol na základe nariadenia posudkového, zrušená maródka.A tá istá posudková tvrdí:"ruším práceschopnosť a ponecháva v platnosti pôvodnú maródku."Niečo neuveriteľné.