jopus2
22.06.18,08:34
Pred pár rokmi sa zatepľovala naša bytovka. Neskôr som si umiestnil na fasádu satelit, ktorý je pevne uchytený. Teraz mi zástupca vlastníkov písal, aby som si ho odstránil, ináč tak urobí spoločenstvo na moje náklady. Ako dôvod uviedol, že nemal som na jeho montáž povolenie a keďže špiní fasádu, tak je neodborne namontovaný. Na žiadnej schôdzi sa doteraz nikdy ale nehlasovalo, či si niekto môže/nemôže na fasádu niečo umiestniť, takže keď to nebolo zakázané, potom to muselo byť aj dovolené, alebo? Teraz bude schôdza, kde sa bude hlasovať za jeho odstránenie. Čo sa týka špinenia fasády, tá špina (úzky čierny pásik) steká z držiaka satelitu, ktorá sa tam dostala špinavým ovzduším. Také isté špinenie robí aj držiak suseda, ktorý ale montovala firma, ktorá dom zatepľovala, ale ten nikomu nevadí. Podotýkam, že na fasáde je už veľa stekajúcej špiny zo všetkých parapiet a balkónov, zanechávajúce čierne pásy na fasáde, ale ani tie nikomu nevadia, len ten môj satelit. Aké má právo spoločenstvo voči mne v tomto prípade? Má význam ísť vôbec na schôdzu, kde ma s určitosťou všetci prehlasujú? Poradí niekto?
Chobot
22.06.18,07:14
Odpoveď je jednoduchá. Fasáda nie je len tvoja, ale je SPOLOČNÁ. Ty si namontoval satelit bez súhlasu ostatných vlastníkov. Navyše si bol tak bezočivý, že si to namontoval na čerstvo zateplenú fasádu, čím si vlastne narušil celistvosť vonkajšieho obalu domu.

Je len celkom logické a oprávnené zo strany ostatných vlastníkov, že ti dajú ten satelit odstrániť.
vicktor
22.06.18,07:15
Ano, mozu. Ale preci si myslis ze ta VSETCI prehlasuju?
Minimalne dalsi ktori maju satelitne anteny, klimaboxy, zasklenne lodzie, susiaky pradla by mali drzat hubu, lebo poziadas aby aj oni odstranili.
Tak ich pred schodzou obehni a upozorni ze zakon plati aj pre nich.
http://www.porada.sk/t244311-je-nutne-povolenie-na-susiak-na-okno-panelovy-dom.html
http://www.porada.sk/t290989-klimatizacia-na-fasade-panelaka.html
Este sme tu pretriasali podobnu temu, ale teraz neviem najst.

Je mozne, ze konzola je naklonena, steka po nej voda na mur. Omotaj tam nejaky drot par cm od muru, aby voda odkvapla nadol.
buchač
22.06.18,07:39
jopus2
22.06.18,07:41
konzola je trojramenná, z toho stredné rameno je od výroby šikmé, také aj má byť a také má aj sused, ktorý má ho rovnako konštrukčne riešené a robí mu fľak, a ten mu montovala tá firma. Tá špina bude tiecť vždy, s tým nič nenarobím. Okrem mňa si už nikto na fasádu nič nemontoval, preto prehlasovaný budem.
A prečo by som si ja mal odstraňovať satelit, tak nech potom odstránia aj všetky parapetné dosky, z ktorých steká tá istá špina, ako z môjho držiaka. O tom ale hlasovať nebudú, ak aj áno, budem prehlasovaný. Na schôdzu chodí väčšinou len pár ľudí a to hlavne dôverníci, stavebná komisia, posluhovači, jednoducho všetci tí, ktorí majú z nášho fondu opráv biznis, a tí mňa a možno ešte jedného bez problémov prehlasujú.
Chobot
22.06.18,09:45
Nemôžeš porovnávať tvoj satelit s parapetnou doskou. Ak chceš mať plnú kontrolu nad svojim domom a nebyť nikým obmedzovaný, presťahuj sa do rodinného domu. V bytovke musíš akceptovať, že je to spoluvlastníctvo a nemôžeš si robiť čo ti napadne.

A neviem, ako môže mať niekto z fondu opráv biznis. Veď čerpanie fondu opráv môžeš kontrolovať aj ty. sú to aj tvoje peniaze. Ak to nekontroluješ, tak to je tvoj problém a nenadávaj na iných.

Viem, akí sú ľudia - každý šomre, ale keď prišiel apríl - máj - čas na kontrolu faktúr a čerpania fondu opráv, nikto nemal čas ísť ku správcovi a niekoľko hodín kontrolovať dokumentáciu. Každý rok som to robil iba ja. Chvalabohu, že už som presťahovaný.
ivka70
22.06.18,09:48
odstranit zo SPOLOCNEJ fasady mu ho mozu ....
jopus2
22.06.18,10:41
Keby kazdy uvazoval ako ja v tejto veci, domy by boli o par rokov krajsie a bez trciacich satelitov. Ten moj drziak na fasade sa bude dat lahko odstranit, ostatne ukotvene pod fasadami tam ale zostanu trcat vecne. Nehovoriac o tom, ze do drziakov tecie voda, tie koroduju a cez zadny otvor, ktory vacsina drziakov ma, voda s hrdzou prenika za izolaciu, cim dom poskodzuje, ale ani toto nikoho nepresvedci o tom, ze moj satelit je osadeny neskodne, spinu ktoru pusta nie je jeho chybnou montazou, ale znecistenym ovzdusim, ked sa nan spina lepi presne takisto, ako na ktorukolvek parapetu, odkial steka po stenach. Tu odstahovanie by pomohlo, ale len do inej a vyspelej krajiny, kde si ludia nezavidia aj nos medzi ocami a nie su nuteni riesit prijem TV ako ja u nas, zial mne sa uz odist neda....
Biznis z FO sa robi tak, ze nie je vyhlasena sutaz a dielo vykona niekto z vlastnikov tzv. svojpomocne a hradeny je z FO. Co tam chces este kontrolovat? Nas dom je vitrinou Slovenska. Kazdy len somre, ale v celku ste vsetci rovnaki.
Reagujte prosim na moj prispevok uz len ti, co vedia poradit a nie len mudrovat. Ja potrebujem radu pravnu, nie ulicnu.
ivka70
22.06.18,11:05
dostal si uplnu odpoved, aj s odkazmi - staci citat ale toto je take typicky nasske: ja nedodrzim, co mam a zli su vsetci ostatni a cele Slovensko s nimi .....
Ing. Ľubomír Janoška
22.06.18,11:10
Kto tu mudruje? Tí, čo sa ti snažia vysvetliť, že tu existujú nejaké zákony a platia aj pre teba? Alebo ty, keď sa s tým nevieš zmieriť a vypisuješ litánie, ktoré nemajú s právnou úpravou nič spoločné?
Chobot
22.06.18,11:29
Keby každý myslel a konal tak, ako ty, tak by bytovky vyzerali ako na obrázku hore, ktorý som pridal do môjho príspevku. Každý byt by si dal na fasádu svoj satelit, svoju klimatizáciu a časom ešte aj pergolu.

Stále točíš o technickom aspekte uchytenia, ale uniká ti práve ten právny aspekt - že nemôžeš čokoľvek zavesiť na spoločnú fasádu. A nie je to krajinou. Chvála bohu, že na SK sa začínajú vlastníci bytov viac starať aj o samotný dom, že si konečne uvedomujú, že ich vlastníctvo nekončí pri vstupných dverách do bytu. A že nedovolia takých chytrákom ako ty zohyzdiť spoločnú fasádu inštaláciou súkromných zariadení. A nie je to o závisti, Ten satelit by si mohol dovoliť každý kúpiť.

K tomu FO - a prečo neurobíš pre dom ty? Prečo ty nezoženieš dodávateľa? Ak aj niekto urobí niečo svojpomocne, prečo by to mal urobiť zadarmo? Však cena sa dohodne na schôdzi. Ty čo si urobil pre dom zadarmo? Alebo aspoň za odplatu?

Poradili sme ti - ten satelit máš načierno a právna rada je, že majú právo ti ju odstrániť.

Ale odpoveď asi nebola podľa tvojho očakávania, tak tu budeš kydať na celú poradu, lebo sme ti poslušne nepritakali a nepoľutovali ťa.

A nemôžeš nikomu zakazovať prispievať do diskusie alebo prikazovať o čom má písať. Toto je verejné fórum, každý môže napísať svoj názor, pokiaľ nie je v rozpore s etiketou porady. Ak sa to tebe nepáči, tak to nečítaj.
jopus2
22.06.18,12:10
co prispevok, to zalobca a mudrlant, najde sa tu aj obhajca?
kukučka
22.06.18,12:12
Naozaj je to len špina, nie je to hrdza z korózie držiaka? Ak to bolo potrebné, mal si súhlas žiadať dopredu. Ak povolili susedovi, mohli aj tebe. To je jediný argument, ktorý by som ti uznala. Neútoč na nikoho, skús vybaviť dodatočne.
vicktor
22.06.18,12:25
Co cakas od obhajcu? Ze zmeni zakon?
Pocuvaj, nenakrical si nahodou na "tych ktori maju z FO biznis", nasral ich a rozhodli sa pre odvetu?
Ing. Ľubomír Janoška
22.06.18,12:26
"Nájde sa tu obhajca?"
Áno, väčšina príspevkov tu obhajuje tvojich susedov, ktorí sú v práve :D
kopretinka
22.06.18,12:27
najmi si právnika,za peniaze.Tu je to zadarmo.
jopus2
22.06.18,12:28
susedovi to urobila firma pocas zateplovania a firma ktora brala garanciu za tuto montaz. Ja som montoval az po zatepleni, avizoval som to ustne ZVB, ten povedal, ze nech pockam aspon na kolaudaciu zateplenia a potom az si ho namontujem, budem sam zodpovedny za pripadne skody s tym spojene.
Hrdza to nie je, ale rozbor som nerobil :-)
Dodatocne povolit znamena co? Nikto mi to neodsuhlasi.
Susedov satelit spini, moj spini, on nemusi odstranit, lebo mu to robila firma ktora zateplovala, ja odstranit musim, na tento fakt zatial nikto mi nedal z komentujucich tu odpoved, vsetci sa len ohanate akymsi poovolenim, ale nie skodou, ktora je rovnako sposobovana mnou ako susedom
kukučka
22.06.18,13:59
Neviem ako kvalitne to máš urobené. To povolenie predsa spomínaš ty hneď na začiatku. Ja bývam vo svojom a poznám kto čo dokáže, niečo svojpomocne, ale vždy odborne.
buchač
22.06.18,16:56
Hm...

- v prvom rade bol majiteľ bytu prvý, ktorý porušil zákon
- ak by šlo spoločenstvo do detailov, tak by sa majiteľ bytu nedoplatil za opravu fasády
- zábava ? Tu ide o niečo úplne iné, ako o vešanie treníriek.
buchač
22.06.18,17:26
Viď príspevok, kde je odkaz.
Kto hľadá, ten nájde.
buchač
22.06.18,17:39
Môj názor ?

- mám určité právne povedomie, ktoré by mi nedovolilo namontovať satelit na fasádu
- za právne bezvedomie iných ja nezodpovedám
- zákon nech si hľadá, kto len chce
- čo však z toho, keď aj napriek zákonu koná tak, že má tento v prdely
- a potom bezvedomý hľadá, ako z kola von
pavol54
23.06.18,05:31
Sember, by si sa veľmi čudoval keby ti spoločenstvo odhlasovalo za používanie spoločného priestoru dobre vysoký poplatok, hneď by si hľadal zákon ktorý si porušil Používať bezplatne cudziu vec je bezdôvodné obohatenie sa
sito
23.06.18,05:56
On nemohol, oni môžu!

Aké sú vzájomne vzťahy v dome? Hodne závisí na nich ... :D

" Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté.13)"

13)
Napr. § 54 a nasl. zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení zákona č. 103/1990 Zb. a zákona č. 262/1992 Zb.
buchač
23.06.18,16:20
Len raz by ti prijsexovala na hlavu a vedel by si.
buchač
23.06.18,17:04
Vedel som vopred, že takto zareaguješ....nezaprieš svoje nicky, kde sa v podobnom duchu (v témach o spoločenstvách) vyjadruješ.

Ale inak ?
Dávaš tu samé vydumané otázky, ktoré však patria niekde inde = tým, ktorí zákon schválili.

Ako povedal Chobot...prečo sa neangažuješ ako dôverník ?
By si bol v balíku, samé bočáky, samé odmeny, samé kšefty.
korela
23.06.18,19:36
Je najvyšší čas, aby sa niečo začalo robiť aj s balkónmi, aby to nedopadlo ako v iných niektorých prípadoch.
https://www.alamy.com/stock-photo-russian-flag-on-a-balcony-of-block-of-flats-in-simferopol-during-crimea-68272950.html

Niekto zatúžil po mezonete, trochu netradične.
https://weirdrussia.com/2015/08/27/balconies-in-russia/
misoft
23.06.18,19:43
@Semper: To mu teda radíš, peknú volovinu:
"Takze ako som napisal v komentari chod na schodzu a tvrdo im oznam, ze v pripade odstranenia tvojho majetku / paraboly / vyuzijes vsetky dostupne zakonne prostriedky, zo zodpovednostou vsetkych podpisanych."
A tí ostatní zase použijú všetky dostupné i právne prostriedky voči nemu, lebo poškodzuje aj ICH majetok (fasádu). A bude to OMNOHO väčšia škoda (rádovo v tisícoch €, než ten jeho satelit za cca 100€.
buchač
23.06.18,19:54
Sember (Dnes 22:47) Je to moj osobny nazor, co by som urobil ja. Nikto s nim nemusi suhlasit
====================
Názor ako názor = čítaj tvoj nesprávny názor.

...a mimochodom...kdeže sa podel príspevok o názore ?
Žeby si ho vymazal ?
Lebo ten "správny" názor dostal (ako vždy a vo všetkých podobných témach) na frak ?
pavol54
24.06.18,06:01
len či nebudú silnejší tí čo budú argumentovať tým že si im poškodil ich súkromný majetok vložený do spoločného užívania - teda fasádu. Podľa tvojho názoru: spoločné = nikoho, čo je moje do toho nikoho nič, AJ KEĎ poškodím majetok iného. Sranda by bola, ako by si sa zachoval keby si niekto namontoval a nasmeroval na tvoj satelit rušič prijímaného signálu
sito
24.06.18,07:58
Sember (Včera 13:53) jopus2:95 Ako ze sa nenasiel obhajca ?

--- On nejaký obhájca sa vždy nájde. Len či aj obháji? ---

Mas moju plnu podporu vyjadrenu v komentari. A myslim, ze aj monzuno je na tvojej strane.

--- Podporcov, podporu môže mať. Ale, má oporu? Nie! No ten jeho satelit má oporu, pevnú. Pripevnený je na spoločnej časti domu. ---

Najviac ma pobavilo, ze si dostal "odkazy". Na stranky Porady.

--- No však je to porada a pýta sa preto, že chce radu. Ale, názory na porade môžu byť rôzne, tak ako sú, môžu byť rôzne. Čo len jeden, že? ---

Ja v tom vidim presne rovnaky problem ako v nasom bloku. Zrejme to funguje vsade rovnako. Domovnici si vytvoria okolo seba skupinku a navzajom sa podporuju a "rozhoduju" v biznise. Za vyhody schvalia domovnikom odmeny a dalsie spinavosti.

--- "nie je domu kde nie je lomu" Noo, nepovedal by som, že všade, ale dám pomer 95 : 5 %. Domovníci, tí leda tak v súkromnom bytovom dome, by mohli byť. V bytovom dome kde je správca bytového domu na základe zmluvy o výkone správy si môžu, ale nemusia zvoliť zástupcu vlastníkov bytov v dome. Z názvu je ti snáď jasné koho má zástupca zastupovať. Je pravda, že v nejakom pomere sú správcom zástupcovia využívaní voči vlastníkom bytov v dome. Ale, konečné rozhodnutie a aj konečný dopad rozhodnutia vždy dopadne na spoluvlastníkov domu, vlastníkov bytov v dome. Ako to h...o, na posledného, posledných! "Špinavé prádlo sa perie doma", nie na porade. Tu tak prášok na pranie poradiť môžu. A ešte vždy majú vlastníci bytov v dome založiť si SVB. A potom je to len a len na nich! Predseda SVB musí byť vlastník bytu v dom. Členovia Rady SVB, musia byť najmenej traja a tiež musia byť vlastníkmi bytov v dome. A Zhromaždenie je, kto iní ako všetci vlastníci bytov v dome. Všetci sú právnická osoba zodpovedná za svoj dom, jeho spoločných častí a spoločných zariadení domu, že? ---

U nas tiez chceli priklepnut biznis proviznej firme. Kedze sa jednalo o vsetky byty jasne som im dal najavo, ze ich do bytu nevpustim, pretoze nie je ziaden dovod na zakazku.

--- Dá sa nejaký biznisu priklepnúť za províziu, dá! Vraj sa jednalo sa o všetky byty? Tak to by ma zaujímalo, čo to mohlo byť v tvojom byte, čo chceli vykonať, že si im to nechcel umožniť vykonať v tvojom byte? Ak sa jedná o spoločné časti, tak to sú nosné priečky, vodorovné nosné konštrukcie a obvodové steny bytu. Spoločné zariadenie domu v byte? Vykurovací systém vykurovania domu, všetky jeho súčasti. Rozvod plynu po napojenie bytu, napojenie je na uzavieracom ventile plynu, rozvodu plynu v dome. Zariadenia za pripojením bytu na rozvod plynu už nie sú spoločným zariadením domu. Plynomer majetok dodávateľa plynu, napojenie na plynomer, rozvod k spotrebičom a spotrebiče sú už majetkom vlastníka bytu. A potom ešte rozvodu vody a teplej vody v dome do jednotlivých bytov v dome. Spoločným rozvodom vôd sú potrubia, uzavieracie ventily a vodomery. Pripojenie bytu na spoločný rozvod vody je nezaplombovaná strana vodomeru. Za vodomerom smerom do bytu je už všetko majetok vlastníka bytu, ktorý môže byť aj zo zlata. Čo ti mohli ponúknuť? Žeby zlatú WC misu? Napíš čí, čí čo to bolo, nech sa aj ostatní poučia, pochopia, že sa dá niečo dobré pre dom spraviť. ---

Okrem toho prisli na schodzu odhlasovat konkretnu firmu bez vyberu. V momente ked to schvalili poslal som podnet na SOI. Vysledok ich nepotesil - spravca dostal este pokutu. Dalsu pokutu vyfasoval, ked tu prvu si uplatnil z FO a domovnik mu to podpisal.

--- Ako uvádzaš, ak má niekto znalosť o svojich právach, aj pravdy sa môže dovolať, dočkať, domôcť. ---

Takze ako som napisal v komentari chod na schodzu a tvrdo im oznam, ze v pripade odstranenia tvojho majetku / paraboly / vyuzijes vsetky dostupne zakonne prostriedky, zo zodpovednostou vsetkych podpisanych.

--- Správne, účasť na schôdzi domu je povinnosťou každého vlastníka bytu v dome, ak sú nejaké právne prostriedky, ktoré mu zabezpečia neodstránenie satelitu zo spoločnej časti domu, nech ich využije. ---

Ak nerozbijes ich biznis gang budu si robit co chcu.

--- No, nemusí sa mu to podariť ako tebe vo vašom dome a v každom prípade porušenia zákonov súvisiacich so so správou bytového domu, či? ---

P.s. Osobne by som sa este pokusil vyriesit technicky problem s drziakom paraboly. A este dodatocne ohlas montaz paraboly stavebnemu uradu.

--- Na vodu padajúcu, stekajúcu zhora pôsobí gravitácia. Takže, ak by na tú vzperu namotal dostatočnú zábranu, ktorá by spôsobila, že voda by zo vzpery stekala, kvapkala 10 cm od fasády?

Keby? " keby pes ... " ---
jopus2
24.06.18,08:17
Sember, ďakujem za podporu. Na schôdzu pôjdem aj s lístkom, ktorý budem žiadať priložiť k zápisnici alebo text do nej prepísať. Budem v ňom žiadať, až v prípade, že odhlasujú odstránenie môjho satelitu, budem žiadať odstránenie všetkých namontovaných sušiakov, presklenia lódžií, poličiek, ktoré majú ostatní po balkónoch namontované, ďalej odstránenie všetkých parapiet, a tie sú takmer všetky, z ktorých steká špina po fasáde, potom odstránenie kotiev bleskozvodu, ktoré nie sú zatesnené, odstránenie susedovho satelitu, lebo tiež špiní, ...atď.
V pozvánke je doslova napísané:
"Bod 5. Voľba predsedu samosprávy, delegáta, náhradníka na 5 ročné funkčné obdobie ...." Tu si najskôr musia poistiť svoju pozíciu až potom nasleduje bod 6 schôdze:
"Riešenie prvkov na fasáde, ktoré poškodzujú alebo môžu poškodzovať fasádu bytového domu a návrh na ich odstránenie"
No nie je to výsmech arogantného gangu?!
Zo skúseností z predchádzajúcich schôdzí viem, že zástupca položí zákernú otázku, a to ako:
"kto je za to, aby sušiaky, poličky a presklenia lódžiíí nemuseli byť odstránené?" A druhú: "kto je za to, aby môj satelit bol odstránený?" Presne takto u nás prebiehajú schôdze a typnite si, ako táto dopadne.
Čo sa týka povolenia na montáž satelitu, ešte dávnejšie pred zatepľovaním som sa o tom informoval priamo na SBD i staveb. úrade mesta a povedali mi, že takéto povolenia oni ešte nikomu nevydali, lebo o to nikto nežiadal a ani by nemali na základe čoho ho vydať. Ja som konštrukciu domu nenarušil, aby som musel jednať s takouto vecou s úradmi. Keby satelit spôsobil, že ho vytrhne vietor aj s fasádou, potom uznávam, že by sa jednalo o poškodenie fasády.
korela
24.06.18,16:53
Foto od Chobota je ukážkou nedostatočných zákonov, amaterizmu, neestetického cítenia, je vhodné aj pre budúcnosť, aby podobní zadávateľovi pochopili, o čo ide.
.
jopus2, Sember, ak chcete žiť v kultivovanej krajine, tak preto aj niečo urobte sami.
.
Sember, čo sa okolo toho stále motáš, neohrozuješ iba susedov, ale všetkých okoloidúcich. Keby tak rozmýšľali všetci ako tebe podobní, tak by sme žili ako v maštali. Kto je zvedavý na tvoj satelit? Prepáč, ale nikto.
Pozri sa na tieto ulice, ignorant, vieš si predstaviť na nich zavesené satelity? Ja teda nie. Rešpektuj zásady slušného správania, zákony, prácu architektov a prestaň sa tu už týmto zbytočne zaoberať. Márniš čas všetkých aj svoj. Už sa s tým zmier. Presťahuj sa do RD a ani tam si nebudeš môcť robiť čo chceš, okrem paraboly.
Nemáš v sebe kúsok zmyslu pre estetiku.
https://www.vydavatelstvoeurostav.sk/sk/aktuality-vydavatelstvo/stavba-roka-2011111
https://www.bratislavskenoviny.sk/zivot-v-meste/41577-sturova-ulica-je-plna-kuzla.-nechceneho
https://www.kosice.sk/img/history_remembrances_img2_hlavna3.jpg
http://www.ttstudio.sk/klicova-slova/banska-bystrica-namestie-snp-3769.html
http://www.stavebne-forum.sk/sk/article/15774/zilina-sa-vyskovymi-budovami-zacina-dotahovat-na-bratislavu/
https://www.zive.sk/clanok/130941/listky-na-mhd-v-presove-sa-daju-zakupit-aj-bezkontaktnou-platobnou-kartou/
http://www.bbc.com/travel/story/20180304-the-secrets-hiding-in-warsaw-the-paris-of-the-east
https://www.budapestoffices.net/oktogon-haz-en
https://www.alamy.com/stock-photo-linz-austria-panoramic-view-of-the-old-town-148654140.html
https://bydleni.idnes.cz/foto.aspx?r=dum_osobnosti&c=A100818_203451_dum_osobnosti_rez&foto=REZ353775_roh_milady_horakove.jpg
http://www.bohemiadelsol.com/cs/nemovitost/99-Apartm%C3%A1n-K-prodeji-Dejvice-Praha-%C4%8Cesk%C3%A1-republika-7557000CZK-99/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dubai_Marina#/media/File:UAE_Dubai_Marina_img1_asv2018-01.jpg
sito
24.06.18,16:57
Sember, však sa seber a strel ju. Až potom by si jojkal. To satelit by bol len "muška jenom zlatá". No, strelil by si capa! :D

Sused si na susedov pozemok zasadí figu. Koho budú figy?
jopus2
24.06.18,17:22
Sember, ďakujem za pozitíva, ale naozaj, čo by mala s tým SOI?
buchač
24.06.18,17:29
Vy dvaja...Sember a jopus2....sa zobuďte zo sna.
Hlavne Sember, lebo ten tu točí také onačiny (poznám aj lepší výraz),až hrôza.

SOI si s vašimi sťažnosťami akurát tak riť utrie a nie aby sa s nimi zapodieval.
Si prečítajte a budete múdrejší....a prestaňte tu zbytočne mútiť vodu a trieskať dve na tri.
https://www.pravnenoviny.sk/co-nemoze-byt-predmetom-kontroly-soi-v-pripade-sluzieb-spojenych-s-byvanim-v-bytovom-dome
misoft
24.06.18,19:10
prozarka, jopus2, Sember - vy ste ako sojka a ďatle.... ďobete na nesprávnom strome.... vtákov možno odplašiť, vás asi nie.
sito
25.06.18,08:27
korela, pekné si to napísala, aj obrazová prezentácia je +/-. Nebudeš veriť, ale toj som sa viezol 93 zo stanice k Auparku. A len tak mi padli oči vľavo, a čo som nevidel, stromy a za nimi historický dom. Na ňom krásny oblúk. V tom oblúku by sa mohlo vynímať čokoľvek, busta, relief, soška, štuka ... a čo myslíš, čo som tam zbadal? KLIMATIZÁCIU! :D:D:D

Vieš, nepoznám-e pozadie toho domu, teda toho, čo sa skrýva za tou fasádou. Čo už vieme? Že sú na fasáde už namontované dva satelity, minimálne. Tiež iné veci, ktoré menia vzhľad domu sú na dome namontované. Možno, no isto je to v tých vzťahoch za tou fasádou. Skôr by som povedal, že sa jedná o akt pomsty v rámci, v súlade so zákonom.

Na porade to nevyriešime, a v tom dome, žeby mali dvojaký meter, alebo dva metre? Či jeden zákon? Čo myslíš, napíše ako to dopadlo? Či kam padol satelit? :);)
Ing. Ľubomír Janoška
25.06.18,09:03
K+
Ing. Ľubomír Janoška
25.06.18,09:59
@Sember

Zbytočne vyrábaš nepriateľa. Keď si pozorne prečítaš príspevok na začiatku vlákna, nájdeš tam vetu
"Je len celkom logické a oprávnené zo strany ostatných vlastníkov, že ti dajú ten satelit odstrániť."
misoft
25.06.18,11:18
korela - teraz si to napísala veľmô trefne. +
Janiela
25.06.18,11:29
Korela, pekne si to napísala +++
korela
25.06.18,13:16
Sember, keďže ľudová tvorivosť nepozná hranice, je najvyšší čas začať niečo robiť so všetkým, čo sa na fasáde domov nachádza, čiže aj s balkónmi.
Čo obyvateľ domu, to zväčša iné myslenie, úroveň IQ, jeho pôvod rodiska a prenášanie obdivu k rôznym kultúram a svojmu srdcu blízkemu folklóru.
https://weirdrussia.com/2015/08/27/balconies-in-russia/
Najviac ma udivilo vytvorenie mezonetu veľmi netradičným spôsobom, alebo aby bolo bližšie k babke. :-(((
Zhodiť pomyselne ako vrabčie hniezdo a radšej im to zaplatiť.
Tieto fotky pochádzajú z knižnej publikácie o Rusku, tak verme, že niečo podobné raz nebude kolovať o Slovensku, cit. "Vo svojej knihe "Druhá strana Ruska: časť života na Sibíri a ruskom Ďalekom východe" Sharon Hudgins robí podrobné pozorovania balkónov v Rusku. Zatiaľ čo balkóny by mali byť prísne regulované, mnohí majitelia bytov ich zmenia na viacúčelové vonkajšie priestory."
korela
25.06.18,16:02
Veď preto som to napísala. Sušiak nepatrí na okno v žiadnom prípade, dokonca je zakázané vešať bielizeň na balkónoch smerujúcich na hlavné ulice, vnútrobloky ako ktoré, na rozloženom sušiaku za zábradlím ju nikto nevidí, ale naťahovať šnúry ako na dedinskom dvore je nonsens.
Balkóny aj lodžie by mali mať rovnaký zasklievací systém, aby nepôsobili na fasáde rušivo. Inak si sami vlastníci znižujú hodnotu svojho majetku.
Všetko na fasáde je iba vizitkou majiteľov bytov, a podľa toho sa dá aj určiť ich mentalita a budúce spolunažívanie s nimi, ak niekto v tom vchode, dome ide kupovať byt.
korela
25.06.18,23:14
Článok 8
Inštalácia zariadení, vyvesovanie a vykladanie vecí
1. Vlastník (nájomca) bytu alebo nebytového priestoru nesmie umiestňovať z bezpečnostných a
estetických dôvodov na vonkajšie konštrukcie balkónov, lodžií, okien a fasádu kvetináče, markízy a a
iné predmety. Umiestňovať kvetináče na balkónoch, lodžiách a v oknách je možné len do pôvodných na
tento účel určených konštrukcií zriadených pri výstavbe domu.
2. Na stavbu a inštaláciu vonkajších televíznych a iných antén a ich zvodov je potrebný predchádzajúci
súhlas vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome udelený v súlade s platnými právnymi
predpismi na schôdzi vlastníkov bytov alebo v písomnom hlasovaní. Inštalácia a stavba antén je možná
iba po splnení podmienok upravených v príslušných zákonných a technických normách. Stavebný úrad
môže nariadiť preloženie alebo úpravu antén, ktoré ohrozujú stav bytového domu, bezpečnosť okolia
alebo rušia jeho vzhľad.
3. Vlastník (nájomca) bytu a nebytového priestoru je povinný zabezpečiť, aby kvetináče v oknách a na
balkónoch a lodžiách, resp. predmety, na ktorých sú uložené, boli dostatočne chránené pred pádom a
aby neznečisťovali fasády domu a okolie, ani inak negatívne neovplyvňovali vzhľad domu.
4. Zalievanie kvetín a vešanie bielizne sa musí vykonávať tak, aby voda nepretekala a nepoškodzovala
bytový dom alebo majetok ostatných vlastníkov (nájomcov) bytov a nebytových priestorov.
https://www.sbdbb.sk/sites/default/files/domovy_poriadok_vzor.pdf
.
Nebudem radiť nič, lebo som proti všetkým cudzím prvkom na fasáde. Pred kúpou bytu si dobre prečítať domový poriadok, a ten, byť nájomníkmi, vlastníkmi by som ešte pritvrdzovala akoby sa len dalo.
Sušiaky v mestách a pod. nezmysly riešiť je absurdné.
Zažila som za socíka a išlo to. Teraz máme -kraciu. Tak prejde každý nezmysel.
Si predstav, že bývaš v obytnom dome vo vchode s mramorovým obkladom, min. vo vstupe, ak nie celého schodiska, vrátnikom, a po oknách zavesené handry . ... Niet čo riešiť.
korela
25.06.18,23:16
A kde sa berie na parapetoch špina? Už ani tie ľudia občas neprebehnú s vlhkou utierkou?