T.František
23.06.18,10:52
Do areálu (uzavretý dvor), kde sa nachádza viacero firiem, vedie 3-3,5 m široká prístupová cesta, ktorá v geopláne "neexistuje" ako prístupová cesta, ale je rozdelená medzi jednotlivými vlastníkmi-firmami tak, že hranice ich pozemkov sú v strede cesty, a každý vlastník (firma) má vecné bremeno práva prechodu a prejazdu cez cudzí pozemok. (Ten posledný vo dvore cez všetky cudzie pozemky.) Jeden z vlastníkov (hneď prvý pri odbočke z hlavnej cesty) chce postaviť novostavbu vedľa tejto prístupovej cesty, a svoju "elektrickú prípojku" viesť od už existujúcej budovi suseda (z RIS), ktorá je postavená tesne vedľa tejto prístupovej cesty. Preto ako "oprávnený", žiada aj uzavretie zmluvy o vecnom bremene od suseda, ako od "povinného". "Elektrická prípojka" podľa návrhu projektanta by bola umiestnená pozdľž uvedenej prístupuvej cesty tak, že bola by uložená 1m od existujúcej budovy suseda, a nie len prípojka, ale aj jej ochranné pásmo by "zasahovali" do uvedenej prístupovej cesty šírky 3 - 3,5 m, a ochranné pásmo by už zobralo polovicu tejto cesty. Na opačnej strane cesty je oceľové oplotenie ďaľšieho vlastníka po dľžke hranici svojho pozemku. Po uvedenej prístupovej ceste však každodenne premávajú aj zvlášť ťažké mechanizmy, nákladné autá, stavebné mechanizmy a kamióny s tovarom. Zákon o energetike však pohyb takýchto ťažkých mechanizmov nad podzemným elektrickým vedením nedovoluje (niekde som čítal, že s celkovou hmotnosťou viac ako 6 ton!) Moje otázky: za takýchto okolností môže žiadať umiestnenie takto situovanej el. prípojky, a či podľa Vás môže žiadať od "povinného suseda" uzavretie zmluvy o vecnom bremene? V budúcnosti z nepredvídaných dôvodov môže vzniknúť situácia, že z dôvodu napr. opravy bude znemožnená podnikateľská činnosť 6 firmám, z dôvodu neprejazdnosti JEDINEJ prístupovej cesty! Ďakujem za Vaše názory!
misoft
23.06.18,12:58
mimotemy

Prečo dupľuješ otázku?

http://www.porada.sk/t309429-elektricka-pripojka-vecne-bremena-a-tazke-mechanizmy.html#post3042216

Toto si poriadne a POVINNE preštuduj:

http://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html
Alebo si myslíš, že čím viacej otázok položíš, tým priaznivejšia odpoveď pre teba padne?
T.František
24.06.18,15:45
Prečítal som Etikatu, a ospravedlňujem sa! Moju pôvodnú otázku som dal do sekcie "Stavby", ale potom som si myslel, že je to bližšie k "Právu", preto moju otázku som rozšíril, a dal do sekcie "Právo"! V sekcii "Stavby" som svoju otázku nezrušil preto, lebo sa tam objavil už názor jedného...To sa stalo, nič viac, nič menej! V "Etikete porady" sa mi ináč najviac páčil podtitulok: "Slušnosť, čestnosť a priateľský prístup - Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa..:" Dúfam, že to platí pre každého! Dobré by bolo...
misoft
24.06.18,19:59
prozarka - JA nezakladám duplicitné témy!
misoft
24.06.18,20:02
Otázku môžeš priradiť do viacerých sekcií a nemusíš kvôli tomu zakladať vždy v ďalšej sekcii novú (rovnakú) otázku.
Upozornil som ťa na porušenie Etikety Porady.
A navyše - som slušný - keby som nebol, inak by som písal.