promovany_inzenyr49
25.06.18,06:19
Súd chce určiť zročné výživné za obdobie 5 rokov dozadu, ale za časť tohoto obdobia (cca 2 roky) bežné výživné nenadobudlo právoplatnosť, pretože som sa odvolal na odvolací súd (iné konanie o zníž. výž.vplyvom mojej dlhodob PN)... podla mna sa zročné výž v tomto prípade určit nedá, ale sud akosi nemá pochopenie pre tento moj argument...vopred dakujem
Vylepšiť otázku
Mária27
25.06.18,07:39
Rozsudok na platenie výživného bol vykonateľný aj v prípade, že si sa odvolal.

občiansky súdny poriadok
§ 162
(1) Pri rozsudkoch predbežne vykonateľných plynie lehota na plnenie od ich doručenia.
(2) Predbežne vykonateľné sú rozsudky odsudzujúce na plnenie výživného alebo pracovnej odmeny za posledné tri mesiace pred vyhlásením rozsudku.
promovany_inzenyr49
25.06.18,08:14
dočítal som sa, že aspoň zročné výživné nie je predbežne vykonateľné...
Mária27
25.06.18,10:51
Nie je predbežne vykonateľné len vtedy, ak sa priznáva dodatočne dozadu viac ako tri mesiace. Ty si však rozhodnutie o výživnom mal, len doteraz nenadobudlo právoplatnosť. Toto bolo však vykonateľné doručením a mal si platiť.
Pojem "zročné" je v zákone o rodine použité v § 76 ods. 1: "Výživné sa platí v pravidelných opakujúcich sa sumách, ktoré sú zročné vždy na mesiac dopredu."
Z tohto vyplýva, že pojem "zročné" platí aj na to výživné, ktoré si mal platiť po doručení rozhodnutia, ktoré nenadobudlo právoplatnosť.
Jakubec
25.06.18,15:32
Maria, je to bezna hra na kto skor. Keby rozsudok splnil a vyzivne zaplatil, tak by bolo jedno, keby mu neskor sud dal za pravdu a vyzivne znizil, lebo spotrebovane vyzivne sa pri maloletych detoch nevracia. Ak ho zaplati, moze rovno odvolanie stiahnut. Cize je len otazne, ci skor rozhodne o odvolani krajsky sud alebo prebehne pripadna exekucia. Platici vyzivneho maloletym tahaju vzdy za kratsi koniec povrazu.
Jakubec
25.06.18,15:34
Ak sud rozhodne o zrocnom vyzivnom a podla Vas chybne, podajte odvolanie voci casti rozsudku o zrocnom vyzivnom.
Mária27
25.06.18,19:43
Nerada oponujem, ale nezdá sa mi, že je kratší koniec to, že z dôvodu PN nevyživuje dieťa.
Jakubec
26.06.18,03:17
Maria, ta PN trvala 2 roky, takze to nebude nejaka PN bez vplyvu na financnu schopnost platit vyzivne. Videl som rozsudok, kde znizili vyzivne, ked mal platitel rakovinu, ale cele kolecko s odvolaniami trvalo 5-6 mesiacov, kym znizenie preslo sudmi. Pritom platitel jednoducho nebol schopny platit vyzivne vo vyske stanovenej pred vypuknutim rakoviny.
Mária27
26.06.18,07:39
A kedy zomrel?
Jakubec
26.06.18,09:06
Maria, nie kazda rakovina je smrtelna. Nikde som ja ani autor smrt nespominal. Ale to neznamena, ze pocas chemoterapie alebo radioterapie alebo po operacii je chlap schopny zarabat tak ako pred ochorenim.
promovany_inzenyr49
26.06.18,09:08
dakujem..odvolanie urcite podam, ale hrozi mi, ze ak je vykonatelne rozhodnutie, platit musim bez ohladu, ci sa odvolam
ivka70
26.06.18,09:22
A ak by nebol rozvedeny, povie dietatu, ze nema jest?
Jakubec
26.06.18,09:42
Ked sa zvysi mzda platcu, tak treba zvysit vyzivne. Ked sa znizi tak co? Ma chlap odskakovat z nemocnice a kradnut?
Jakubec
26.06.18,09:45
Ano, tak sa vykonava v SR pravo na druhostupnove rozhodnutie. Ak matka stihne prachy zexekvovat, tak ste o ne prisiel bez ohladu na to, ci bolo prvostupnove rozhodnutie druhostupnovym sudom zmenene alebo potvrdene.
Mária27
26.06.18,10:54
Aspoň doplatil dieťaťu neskôr? Matka si možno požičala ... on si asi nemá odkiaľ ...
Jakubec
26.06.18,11:40
V tom rozsudku, o ktorom som hovoril neskor nedoplatil, lebo krajsky sud znizil vyzivne (alebo zrusil rozsudok a nasledne okresny znizil vyzivne).
Mária27
26.06.18,11:56
Takže jemu nezostal kratší koniec. Aj tak dobre!
Mária27
26.06.18,12:43
Nezabudnúť, že sa už aj z výživného platia úroky z omeškania!
promovany_inzenyr49
26.06.18,13:31
dakujem... skusim este podať návrh na pozastavenie vykonateľnosti rozsudku az do pravoplatneho ukoncenia konania na odvolacom sude, dovodu, ze mi moze vzniknut ujma