feramo
29.06.18,17:29
ako vysvetliť nadriadenej ze musí rešpektovať moju pracovnú dobu.. musí ? uvediem príklad mam dennú smenu od 7,00 do 14,00 a 13,52 ma poveri pracou na niekoľko desiatok minút.. ak by to bolo raz za čas akceptujem to ak by to bolo nevyhnutne akceptujem to ale to tak nie je, o prestávke na obed ktorú si do pracovného výkazu nezapisujem nakoľko z dennej sedem hodinovej smeny do výkazu mzdových nárokov si zapíšem 6,5 hod no bezne sa mi stava ze na obed jednoducho ist nestihnem a zamestnávateľ mi dokonca za ten obed stiahne z platu plnú nedotovanú sumu obeda teda 4 eur :-) ak nadriadenej naznačim ze to asi nieje nieje v poriadku povie mi ze si to mam zariadiť tak aby som na ten obed išiel ja.. o nerešpektovaní bezpečnosti pri práci kedy mi je nariadene samému zdvíhať bežne aj 140-160 kg bremeno to už ani nehovorím ,,nechcem sa oficiálne stažovať nakoľko som v skušobnej dobe no takto si pracovný vzťah asi nikto nepredstavuje ,každú smenu odchádzam z prace 15 as 60 min neskor, je toto všetko právne v poriadku ?
veronikasad
29.06.18,16:14
Na akej pracovnej pozicii pracujes? Mate zabezpečené stravovanie v jedalni, alebo dostavas gastrolístky - akej hodnote?
feramo
29.06.18,16:23
pracujem ako sanitár v zdravotníckom zariadení,stravovanie je zabezpečene v jedálni, 10 min chôdze od pracoviska co je tiež problém :-) nakoľko 20 min prestávky miniem na cestu do a z jedálne ale to by som ešte akceptoval to ze sa tam časovo ani nedostanem občas to je premena ťažko akceptovateľné
feramo
29.06.18,16:24
najme pri 12 hodinovej smene
avalik
30.06.18,03:50
Ak by ma o 13:52 poverili ulohou, ktora bude trvat dlhsie ako do 14:00 opytala by som sa ci mi nariaduje pracu nadcas, ak nie, tak ze ulohu odovzdam pracovnikovi nastupujucemu na zmenu po mne.

Obed ... je fakt na tebe, zorganizovat si pracu tak, aby si sa na ten obed dostal. Co sa tyka vzdialenosti jedalne - oredpikladam, ze nie si jediny v celom zariadeni, ktory to ma 10 minut do jedalne ... tak ked nestihas, predlzis si prestavku o 10 minut a aj si ju nadpracujes.

Zrazka 4 eura za obed nie je v poriadku - informuj sa na mzdovom. To vam vydavaju obedy bez listkov? Alebo akym sposobom eviduju odoberanie jedal?

Zdvihanie bremien ... urcite si bol pouceny o BOZP a mate vypracovane pracovne postupy - dodrziavaj ich, ak ti je nariadene ich porusit, upozorni na to a zabezpec aby boli dodrzane - aj napr. tak, ze o pomoc poziadas priamo nadriadenu, ked nie je nikto iny v okoli dostupny.

A na zaver, praca v zdravotnictve nie je lahka, nezmwni sa ani pi skonceni skusobnej doby, ak ti nevyhovuje, mas moznost skoncit, a najst si inu, kde skoncis presne. Otazka je aj ci svoju pracu vykonavas "beznou" rychlostou alebo si pomaly - nadriadeny urcite vie, kolko by mal ktory ukon trvat.
marleau
30.06.18,07:22
čo sa pýtaš? opýtaj sa inšpektorátu práce a ich odpoveď daj zamestnávateľovi
feramo
30.06.18,07:41
to ci ma poveruje pracou nad čas je perfektný argument,ďakujem cesta do jedálne ako som povedal nie je as taky problém problém je to zorganizovať čas keď ze väčšinu pracovnej dobi trávim mimo svojho oddelenia s pacientom na vyšetrení, na lehatku alebo na vozíku a je absolútne mimo mňa ako dlho na akej ambulancii strávim čas ..poradie pacientov neovplyvním ani čas vyšetrenia ,je zaužívané ze poprosím nadriadenú aby poslala iného pracovníka ktorý ma minimálne na čas obeda vymení..problém je ze jednoducho nepošle,obedy sa vydaju bez lístkov na čipovú kartu aj sa tak evidujú,zdvíhanie bremien samozrejme bol som poučený preškolený o mnohých veciach :-) no v takejto praxi často nereálne nariadenia, bežne ma ani neznepokojujú ,znepokojujú ma pri extrémoch a keď mi nadriadená povie ze ona nikoho ďalšieho hľadať nebude. školenia.. v deň nočnej smeny je to ok? udajne som povinný zúčastniť sa no do výkazu mzdových nárokov si to udajne nemôžem zapísať čas strávený na školení.. pricestujem zaplatím zamestnávateľovi parkovanie dokonca ,odcestujem domov a večer do nočnej..zadarmo niečo mi hovori ze to nieje ok, a na zaver v zdravotníctve pracujem 27 rokov vkuse z malou prestávkou práca ma baví a nerobím ju len pre peniaze ( niečo malo nad minimálnou mzdou ) je pre mňa úplne normálne ist z 12 hodinovej smeny aj 2 hodiny neskor keď ide o zdravie alebo život človeka keď ma napríklad práve srdcoví infarkt a treba ho co najskôr dostať na jednotku invazívnej kardiológie samozrejme toto ma ani vnútorne netrápi nezaťažuje a beriem to ako samozrejmosť . a však ak mam odchádzať takmer s každej smeny o10 as 60 minút neskor len preto ze mi niekto nezabezpečí výmenu tak ma to už záčina znepokojovať. ako rýchlo vykonávam svoju prácu posúdiť neviem je to práca z ľudmi a ja 86 a viac ročného človeka nemôžem ťahať niekam bežnou rýchlosťou,no pracovnú dobu sa snažím využiť maximálne efektívne, posledných 20 rokov som odpracoval na urgentnom prijme a úrazovej pohotovosti tak akúsi pomalosť asi nemám ani v krvi po tých rokoch :-) len niečo ako syndróm vyhorenia ma priviedol k myslienke prejsť na iné pomyselne pokojnejšie oddelenie kde ma praktiky nadriadenej teda poriadne zaskočili, nechcem hrotiť konflikty ale potrebujem sa aj brániť preto hľadám vhodne a právne podložene argumenty..
avalik
30.06.18,17:04
tak po tomto upresneni beriem spat poznamku o rychlosti ... zadanie sa zda, ze pise zacinajuci zamestnanec ;)

ak mate cipovu kartu, tak ti nemozu stiahnut za obed, ktory si neodobral ... z ceny obeda ti mozu stiahnut len 45% ... mali by ste mat smernicu, kde je to uvedene

povinne skolenie ti musi zapocitat do odpracovaneho casu. mate nejaku knihu dochadzky? alebo ako sa eviduju prichody a odchody do prace?

ak sa stava casto, ze si nestihnes odobrat obed v case vydaja, poziadaj zamestnavatela (pisomne) o stravne listky, kde uvedies konkrerne situacie, kedy nie je mozne odobrat obed v case vydaja ... a budes si nosit vlastne jedlo

mozno by to chcelo, ak je to mozne, sadnut so sefkou a v klude sa porozoravat a navrhnut riesenie aby boli obe strany spokojne