zazriva
01.07.18,20:38
Prosím o radu. So sestrou sme zdedili dom po rodičoch každá 1/2. Teraz chce sestra predať svoj podiel. Ja by som aj mala záujem o kúpu, lenže ona pýta veľmi vysokú sumu. Nedohodli sme sa a už oslovila realitnú kanceláriu, ktorá ma zrejme dá na súd. Čo z toho pre mňa vyplýva? Podotýkam ešte, že dom sme spoločne čiastočne rekonštruovali, ale ja s mojim manželom sme tam dlhé roky robili všetky opravy a údržby, zabudovali sme tam veľa vecí, aj finančne sme investovali /napr. výroba brány, schodov do pivnice vrátane materiálu a veľa ďalších investícií a prác/. Vôbec nechce brať do úvahy tieto skutočnosti pri cene. Do domu treba ešte investovať, nie sú natreté okná ako sme boli dohodnuté, cokel nie je dokončený, ale hlavne vo veľmi zlom stave je strecha /eternit a zateká/. Ako to bude ďalej, ak to pôjde na súd? Kto bude znášať poplatky ? Má súd brať do úvahy tieto skutočnosti, ona sa teraz už tvári, ako by jej to už vôbec nepatrilo, nechodí tam a o nič sa nestará. Aj doposiaľ to bolo chabé, ale teraz už nič. V dome nikto nebýva. Mám k domu citový vzťah a preto som ani nemyslela, že to môže prísť až tak ďaleko.
Ďakujem za rady.
Onko
01.07.18,20:41
Pri vysporiadaní podielového spoluvlastníctva súdnou cestou, ak má niektorý z vlastníkov o dom záujem, tak ho súd prikáže tomu vlastníkovi, a finančné vyrovnanie sa uskutoční na základe trhovej ceny určenej znalecným posudkom. Uvedené vlastné investície môže súd zohľadniť, pokiaľ ich viete vierohodne preukázať (faktúry, bločky, ...). Súdne trovy môže dať súd uhradiť tomu, kto podáva žalobu, alebo si ich platí každý sám, závisí od okolností.
Určite vyjde lacnejšie sa dohodnúť, než to ťahať po súdoch. Neviem, z čoho vychádzate pri požadovaných a ponúkaných sumách za podiel, prvým krokom by mohlo byť, že sa dohodnete na tom, že si dáte urobiť ten znalecký posudok. Možno sa ukáže, že tá pýtaná suma nie je v skutočnosti veľmi vysoká, alebo sa to potvrdí a sestra bude vedieť, že toľko ani súdnou cestou nezíska a treba cenu znížiť.
Mária27
01.07.18,22:06
Sestra ti musí ponuku urobiť písomne, navrhnúť cenu a 2 mesiace počkať. Až potom môže svoj podiel na nehnuteľnosti predať, nie však lacnejšie, ako ti navrhla.

Ak sa jej podarí podiel na nehnuteľnosti predať za tú cenu alebo drahšie, zrejme bude mať takú cenu. Budeš mať nového spoluvlastníka. Podiel sa však nepredáva ľahko.

Pre spoluvlastníctvo platí tiež toto ustanovenie občianskeho zákonníka:
§ 605
Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.