Majkazlatá
02.07.18,10:32
Chcela by som sa opýtať, na nezaplatenie PZP. Ako to je v prípade, že niekto uzatvorí PZP a nezaplatí za toto poistenie? Na jednej internetovej stránke som sa dočítala, že pokiaľ nebolo uhradené prvé poistné – tak PZP nie je platné v zmysle zákona o PZP č. 381/2001 Z.z. § 9 ods. 4 citujem: "Poistenie zodpovednosti zanikne tiež, ak poistné nebolo zaplatené do jedného mesiaca od dátumu jeho splatnosti, ak pre takýto prípad nebola v poistnej zmluve dohodnutá dlhšia lehota pre zánik poistenia zodpovednosti, maximálne však na dobu troch mesiacov. Poistenie zodpovednosti zanikne uplynutím tejto lehoty."
Ide o to, že PZP – bolo uzatvorené 5.12.2017 so štvťročným poistným obdobím so splatnosťou: 5.12., 5.3., 5.6., 5.9. Lehotné poistné je 28,34 €, ročné poistné je 113,36 €.
Podľa všetkých informácií, čo mám, tak za túto poistku nebolo vôbec zaplatené. Nasvedčuje tomu aj:
- UPOMIENKA č. 1 zo dňa 09.01.2018, v ktorej upozorňujú na to, že nebolo uhradené poistné za obdobie od 05.12.2017 do 04.03.2018 v sume 28,34€
- UPOMIENKA č. 2 zo dňa 20.03.2018, v ktorej upozorňujú na to, že nebolo uhradené poistné za obdobie od 05.03.2018 do 04.06.2018 v sume 28,34€
- UPOMIENKA č. 3 zo dňa 18.06.2018, v ktorej upozorňujú na to, že nebolo uhradené poistné za obdobie od 05.12.2017 do 04.03.2018 v sume 28,34€, s tým, že tu si už účtujú poplatok 1,50 € za zaslanie upomienky.
V každej jednej upomienke píšu toto: „Považujeme za potrebné Vás taktiež upozorniť, že v prípade, ak v Zákonom stanovenej lehote poistné neuhradíte, poistná zmlua číslo 3822377963 zanikne podľa § 9 ods. 4 zákona č. 381/2001 Z.z. o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“
- Prečo poisťovňa nevyužila tento odstavec a PZP neukončila hneď akonáhle nebolo uhradené prvé poistné v lehote splatnosti?
- Prečo poisťovňa nezrušila PZP, ak nebolo uhradené ďalšie poistné v lehote splatnosti?
- Prečo poisťovňa zasiela ďalšie upomienky, ak nie je uhradené prvé poistné?
- Prečo si poisťovňa účtovala poplatok za zaslanie upomienky len pri tretej upomienke?
Ešte by ma zaujímalo, že ako je možné, že číslo poistnej zmluvy je identické pri dvoch rozličných evidenčných číslach vozidiel (ZV a RV). Podľa záznamov na stránke skp.sk som zadala evidenčné číslo zo Zvolena a vyšlo to isté číslo poistnej zmluvy ako keď som zadala evidenčné číslo z Rožňavy.
Auto so ZV evidečným číslom sa počas prvého poistného obdobia predalo (niekedy v decembri 2017 alebo januári 2018) do iného okresu (Rožňava). Prepis vozidla bol urobený niekedy v období od 26.2.2018 do 14.5.2018. Poisťovni nikto neoznámil túto zmenu – lebo nie je zmluva, nie je fotokopia veľkého technického so zápisom odhlásenia na nového majiteľa a nie je známy ani presný dátum prepisu vozidla na polícii. Prvé poistné nebolo vôbec uhradené a nový majiteľ z Rožňavy pravdepodobne využíva bielu a zelenú kartu bývalého majiteľa zo Zvolena. No a bývalému majiteľovi zo Zvolena chodia upomienky od poisťovne. Ten je v dlhodobo v zahraničí. Celú túto situáciu chce za neho riešiť jeho otec, ale nevie ako má postupovať…….
Ice dive
02.07.18,10:40
no v prvom rade treba pozrieť poistné podmienky čo sa v nich píše... nakoľko záleží od poisťovne čo si do nich dá... poistenie môže zanikať do mesiaca, pokiaľ nebolo zaplatené poistné alebo jeho splátka... to je podľa zákona o PZP, ale môže zanikať aj podľa občianskeho zákonníka kedy sa považuje zaplatené poslednou splatákou t.j. reálne po uzavretí sa podľa zákona o PZP môže zmluva stornovať po podpise do mesiaca ak sa neuhradí... alebo podľa OZ po 10 tich mesiacoch... (bavíme sa o tom, že zmluva vznikala podpisom a nie zaplatením...)
rovnaké číslo zmluvy môžu mať dve rôzne značky z titulu, ktorý popisujete, auto sa predalo má novú značku podľa polície a registra SKP, ale pôvodná zmluva nebola zrušená a nová nebola založená preto pri jednej a tej istej značke vyskakuje to isté číslo....

riešenie danej situácie je také, že treba požiadať príslušné oddelenie policajného zboru o potrvdenie, kedy skončila držba daného vozidla u syna a s týmto potvrdením navšetíviť poisťovňu a ku dňu prepisu zmluvu zrušia....
Majkazlatá
02.07.18,12:32
polícia vydá také potvrdenie? nevedela som o tom, že to také dávajú. Predpokladám, že na základe splnomocnenia by ho mohli vydať aj jeho otcovi? alebo aj bez splnomocnenia??
Majkazlatá
02.07.18,12:34
keby mu také potvrdenie vydali, tak to by bolo najideálnejšie - dodať potvrdenie poisťovni a uhradiť nedoplatok za to obdobie, do kedy vlastnil auto. A potom by to už bolo na poriadku.....
Ice dive
02.07.18,12:47
áno polícia to robí tušim za poplatok 1,5 € to či na to treba splnomocnenie alebo nie to už neviem... áno potom by poisťovňa zrušila PZP k dátumu prepisu.
Majkazlatá
02.07.18,15:48
veľmi pekne ďakujem za info.....