Lak
02.07.18,21:32
Plánovali sme posedenie s rodinou v reštaurácii na september, rezervovali sme si dátum už vo februári, avšak tri mesiace pred som posedenie musel stornovať z rodinných dôvodov. Reštaurácia mi ale nie je ochotná vrátiť zaplatenú zálohu so zámienkou, že so zaplatením zálohy som pristúpil k záväznej objednávke.

Z mojho hladiska to nie je spravodlivé, veď za svoje peniaze nedostanem žiadnu službu.

Ako by som mohol postupovat v takomto prípade?

Ďakujem
buchač
02.07.18,19:43
Nijako.

Ak reštika nesúhlasí, tak zálohu nemusí vrátiť.
Je to taká kompenzácia za (prípadný) ušlý zisk...lebo na ten termín si mohol niekto iný v reštike urobiť akciu.

Ak si pozrieš na net, tak je to úplne bežné.
jslancik
03.07.18,04:38
To je základný princíp zálohy. Uvažoval si niekedy nad tým, na čo vlastne slúži záloha?
chandler
03.07.18,04:53
nevratia ju, ale mozes presunut rezervaciu na iny termin.
Andy Kralik
03.07.18,05:06
Nemáš pravdu. Za svoje peniaze si službu dostala. Reštaurácia na ten termín rezervovala svoje priestory pre teba. Iné rezervacie v tom čase odmietala.
bodliak
03.07.18,06:22
Opcia. Premium sa nevracia.
vicktor
03.07.18,06:47
Pri prevzati zalohy upozornili ze je nevratna?
Maju nejaky argument napr prevadzkovy poriadok, ktory je dostupny zakaznikom?
vicktor
03.07.18,06:49
Normalne je napr. zaloha pre ubytovanie v hoteli:
viac ako tyzden - vratia
48 hodin - polovica prepada
kratsi cas - vsetko prepada.
V tomto pripade ide o 3 mesiace, mali by vratit.
Dáša_
03.07.18,07:46
netuším, aká veľká tá záloha bola, ani ako presne ste sa dohodli. Ale príde mi, že ak ti 3 mesiace pred termínom nedovolia posedenie zrušiť bez vrátenia aspoň časti zálohy, že to nie je úplne fér. Lebo predsa len si myslím, že za ten čas by sa našiel nový záujemca. Ak ti zálohu nevrátia, tak potom by som to nerušila a v danom čase prišla aj len sama na kávu. Lebo máš rezerváciu. Aby som videla, či fakt nemajú pre ten priestor využitie. A užila by som aspoň zálohu.
Celé to ale fakt závisí od toho,a ko ste sa dohodli
jslancik
03.07.18,16:47
jasné. ty aj do Tesca prídeš s tým, že v Lidli sa dá vrátiť spotrebný tovar do pár dní, tak že aj v Tescu by ti ho mali zobrať. či?
korela
03.07.18,22:34
Skús SOI.
Lak
04.07.18,05:45
Neobsádzal som priestor. Kedze pri osobnom stretnuti som podotkol, ze si nechcem rezervovat privátne miestnosti v restaurácii a uplne postacuju obycajné miesta medzi ostatnými ludmi, lebo sa jedna iba o 28 osob na dve hodiny, a bolo by nelogické obsadit niektorú z miestností vyhradené pre 40-60-120 osob, ktoré mi ponukali.

Bolo by to fakt iné, keby som si u nich rezervoval niektorú miestnost, a im by to ostalo prázdne na ten termin. Tak by som to bral, ze fakt je to pre nich usli zisk... ale takto, ze ja som siel v ustrety a z ich strany ziadna serioznost, to ma prekvapilo.
Lak
04.07.18,05:52
Jednalo sa o posedenie 28 osob na dve hodiny, bez obsadenia akejkolvek vyclenenej misetnosti, cize obycajne v priestoroch restaurácie, s ostatnymi hostmi.

Siel som v ustrety, lebo sa mi zdalo neprimerané obsadit velké priestory, ktoré tam maju na svadby a podobne, a sám som im povedal, ze im to nechcem obsadit, lebo by to bolo poloprázdne.

Jednalo sa o zálohu 150 eur (30 percent z objednávky)... nie je to Boh vie aká obrovská suma, ale stve ma ten nekorektny prístup...
Andy Kralik
04.07.18,06:24
No keď platím zálohu rátam s tým že o ňu môžem prísť.
Nie je to otázka o serióznosti. Seriózny ten podnik môže byť. Ale ústretoví nie sú.
To že zálohu nevrátia je asi čisté. Určite to majú nejak podchytené v nejakých všeobecných pravidlách. Resp. nepodpisoval si niečo?
Vyjsť v ústrety ti isto mohli. Predsa len si to zrušil dostatočne včas.
Obávam sa že takto si tam už v budúcnosti nič neobjednáš.. ak im to za to stojí...
Dav
04.07.18,08:26
Aký doklad dali na zaplatenú zálohu a ako si mal možnosť poznať predpisy, či vracajú alebo nevracajú zálohu? Pri neuzavretom posedení mi to pripadá neseriózne. Nezačali ešte variť ani piecť, ani chystať stoly, škoda im nevznikla. Pri uzavretom priestore by sa dalo polemizovať o tom, že mali záujemcov a v dôsledku odrieknutia majú škodu - ušlý zisk.