AVRIL
03.07.18,11:51
Dobry den. Vie mi niekto poradit ci moze mladistý vo veku 16 rokov, ktory len k 29.06.2018 ukoncil povinnu skolsku dochadzku a DOBPŠ uzatvoril s rovnakym datumom 29.6.2018 vykonavat pracu v noci a nadcas? Moj 16 r. syn ma v dohode uvedene, ze praca nesmie presiahnut 20 hod tyzdenne, cize citujem zo zmluvy /rozsah pracovneho casu: nepravidleny vykon prac nepresahujucich v priemere polovicu urceneho tyzdenneho pracovneho casu za obdobie 12 mesiacov/. Vcera tam prvy krat nastupil o 18.00 hod vecer a nechali ich pracovat az do 02.00 hod rano a az potom im dali podpisat papiere o pouceni BOZP. Jedna sa o manualnu pracu na triedenie a dvihanie tazkych balikov, konkr. UPS. Pokial viem tato agentura, ktora ich zamestnava si mala vyziadat aj lekarske potvrdenie a moje vyjadrenie, ci je sposobily zdravotne aj fyzicky na taktuto pracu, nic take sa neudialo a pritom syn ma skoliozu, o 2 tyzdne ma nastupit na liecbu do kupelov a nosil aj korzet. V dohode mu dali podpisat cestne vyhlasenie, ze nema zdravotne problemy a je sposobily na pracu. Ako takuto dohodu vypovedat????
willma
03.07.18,09:58
https://www.ip.gov.sk/wp-content/uploads/2017/11/Prirucka3.pdf a vzhľadom k tomu že porušili všetko čo sa porušiť dalo, tak vypovedať na základe porušenia príslušných paragrafov uvedených v príručke a natrieť ich na IP
AVRIL
03.07.18,10:53
Vdaka za radu a este sa spytam ako vypovedat tu dohodu, aby tam uz nemusel dnes ist a vyplatili mu ten odpracovany vcerajsok. Este doplnim, ze ta dohoda bola podpisana k 29.6.2018, kedy ukoncil povinnu skolsku dochadzku, ale doba na ktoru sa dohoda uzatvorila je od 2.7.2018 do 1.7.2018. Tak neviem ci v tomto bode doslo k poruseniu zakona. V dohode je uvedene, citujem: /Kazda zo zmluvnych stran moze tuto dohodu vypovedat a to ustne alebo pisomne. Vypovedna doba je 15 dni, v pripade nedodrzania tejto doby, zamestnancovi nebude priznany priplatok k hodinovej sadzbe od zamestnavatela za dany mesiac vykonanych prac./
zlatka.b
03.07.18,11:16
Pozor aj na ukončenie povinnej školskej dochádzky, desiaty školský rok končí až 31.augusta, nemôže ukončiť povinnú školskú dochádzku 29.6.2018.

Skončenie plnenia povinnej školskej dochádzky (školský zákon)
(1) Žiak skončil plnenie povinnej školskej dochádzky, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval desať rokov vzdelávania v školách podľa tohto zákona alebo dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku.

A práca osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je podľa §11 Zákonníka práce zakázaná.
AVRIL
03.07.18,11:44
Pozerala som mu na zadnej strane vysvedcenia ci to tam ma uvedene a nema.
zlatka.b
03.07.18,12:09
Dnes riešim práve zamestnanie na brigádu 16-ročných a volala som na Inšpektorát práce v Bratislave, veľmi ochotná dáma mi povedala, že sú dva výklady a záleží aj od konkrétneho inšpektora, ktorý by prípadne vykonával kontrolu, ale radšej ak nemusíme, tak nech takého študenta ešte do konca augusta nezamestnáme. Lebo Školský zákon je viac ako výklad Národného inšpektorátu práce.
AVRIL
03.07.18,12:40
Ta agentura zamestnava aj 15. rocnych a nechavaju ich driet nocne az do 4.00 hod rano bez vedomia rodicov.
zlatka.b
03.07.18,12:58
treba im poslať kontrolu