ferdisko
03.07.18,14:28
som výlučným vlastníkom oploteného ucelného pozemku, ktorý priamo susedí s obecnou cestou. Sused, ktorý v minulosti zdelil časť vedľajšieho pozemku (prerozdelením majetku medzi súrodencami, pričom pri prerozdelení majetku vedel o tom, že prístupová cesta končí pred mojím pozemkom a vecné bremeno na právo prechodu na takto zdedený pozemok, cez pozemok jeho brata pri dedič. konaní nežiadal) sa domáha, aby som mu umožnil prechod na jeho pozemok,ktorý je klasifikovaný ako orná pôda, údajne za účelom výstavby rodinného domu (pozn. výmera nie je vhodná na výstavbu rodinného domu - pozemok je síce dlhý ale šírka nie je vyhovujúca k výstavbe domu). V minulosti a ani v súčasnosti cez môj pozemok nebola nikdy na mapách z katastra nehnuteľnosti zakreslená žiadna prístupová cesta k susedným nehnuteľnostiam. Sused bol pritom spoluvlastníkom nehnuteľností, cez ktoré mal na svoj pozemok prístup, no tieto podiely pred cca rokom predal. K pozemku nevedú žiadne podzemné ani nadzemné inžinierske siete, na mojom liste vlastníctva nie je uvedené žiadne vecné bremeno, ktoré by ho k prechodu, resp. odstúpeniu prístupovej cesty oprávňovalo. Som na základe nejakého zákona povinný si znehodnotiť svoj pozemok v prospech suseda? Ďakuejm za odpoveď.
vicktor
03.07.18,12:57
Pred par dnami tu bola podobna otazka, pohladaj.
Odpoved bola, ze sused moze poziadat sud aby prikazal zriadit VB, ale to by asi museli byt na to specialne dovody a podmienky.
misoft
03.07.18,13:52
A stavebné povolenie nedostane, pretože na ornej pôde sa nedá stavať (muselo by sa preklasifikovať) a žiadať VB prechodu z dôvodu stavby neprejde, lebo nemá stavebné povolenie - je v pérdeli.
Mária27
03.07.18,14:23
Ako chodí na ten pozemok teraz?
ferdisko
03.07.18,14:51
Cez pozemok svojho brata, aj to iba občasne tak najviac 4x do roka. Pizemok má zarastený burinou, vôbec sa oň nestará, až teraz si zmýslel, že tam pistaví dom, no môj názor je yen, že ak získa prístupivú cestu, oredá ho.
Mária27
03.07.18,19:10
Nepoznám taký zákon, ktorý by ťa prinútil také vecné bremeno zriadiť.

Sused neuspeje ani na súde, lebo zákon umožňuje súdu zriadiť vecné bremeno len v prípade neoprávnenej stavby posľa § 135c OZ, zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva poľa § 142 OZ a vlastníkovi stavby pre prístup k stavbe - § 151o OZ.

Stavebné povolenie zreme nedostane, ak nedokáže prístup k budúcej stavbe. Stavebný úrad môže podľa § 108 stavebného zákona ( z. 50/1972) pre vytvorenie podmienok pre nevyhnutný prístup k pozemku a stavbe pozemok vyvlastniť alebo obmedziť, ale len vo verejnom záujme.

Sused využíva na prístup k stavbe bratov pozemok, môže požiadať o VB jeho, prípadne toto právo po 10 rokoch využívania vydržať. Dedičské konanie zrejme nebolo uzavreté v súlade so zákonom - pozri zákon č. 180/1995 od § 21.
ferdisko
04.07.18,05:22
ďakujem veľmi pekne za radu