luseeya
03.07.18,14:13
Dobry den, rada by som sa informovala ako riesit ak chceme s priatelom kupit byt na uver.Nie sme manzelia. S tym ze on dostane uver a ja mam zas tych 20% sumy na dofinancovanie. Radi by sme to takto vyresili , ale hladame sposob ako to pre istotu medzi sebou zmluvne alebo pravne podlozit pre pripadne necakane zivotne situacie, kedze za byt budeme aj spolocne splacat hypoteku aj investice do prerabky budu spolocne.Je mozne si nejakym sposobom pravne podlozit ze do bytu som investovala urcite percenta z celkovej sumy? dakujem.
Mária27
03.07.18,13:29
Byt budete kupovať do podielového spoluvlastníctva. Veľkosť spoluvlastníckeho podielu by mala odrážať majetok každého spoluvlastníka.
Ak vložíš viac majetku, mala by si mať väčší podiel. Pre teba by to bola výhoda pri rozhodovaní, mala by si väčšinu.
Inak by si mu mohla polovicu peňazí požičať s podmienkou, že ti ich vráti napr. do 30 dní po tom, keď o vrátenie požiadaš.
vicktor
03.07.18,14:45
Na splatky uveru a do prerabky sa budete skladat rovnakymi sumami aj rovnako prispievat vlastnou pracou?
Ked uz budete mat svoje hniezdocko, nebolo by lepsie zobrat sa?
Kabaka123
05.07.18,14:41
pozri... nedávno sme s priateľom kupovali byt
sú to moje skúsenosti...

http://www.porada.sk/t308749-kupa-bytu-cez-realinu-kancelariu-s-uverom-cez-banku.html

DOPLNENIE
Nerobili sme žiadne zmluvy, je to podielové vlastníctvo.
Ja som žiadateľ, priateľ je spolužiadateľ, resp. dlžník a spoludlžník.

Už viac ako 5 rokov máme spoločné investície.
1 spoločný účet, na ktorý chodia obidve výplaty.
(teraz 2 účty, 1 kvôli úveru)

Investície 10% išli zo spoločných investícií a úver sa spláca zo spoločných investíícií zo spoločného účtu.