Miroslav89
05.07.18,16:01
Zdravim. Nas rodicovsky dom je rozdeleny na 3 casti. mama 4/6 Ja 1/6 Brat 1/6. polovica majetku bola rozdelena rovnomerne po otcovej smrti. Moj brat (23) Somnou ani z Mamou nekomunikuje a ani neprispieva do domacnosti uz zhruba 4 roky. Dovody jeho nekomunikacie nebudem riesit. je ovplivneny starymi rodicmi atd atd , skratka sodoma gomora. Uz asi pred 1,5 rokom som sa snim snazil porozpravat. co neislo. tak som mu napisal List . Aby prispieval na energie (chceli sme ist s priatelkou byvat k nam a mama ta sa chcela odstahovat do bytu k svojmu priatelovi) on mi vsak odpisal par nepeknych viet a nech sa onho stara matka a ze on nikomu nebude davat peniaze. od par znamych viem ze ked je opity v krcme tak tam par kat vykrikoval ze on nas vynuluje, necha to schatrat, nepreda ani nekupi. znehodnoti ten dom.

Sucastnost je taka. situaciu som sa snazil s mamou riesit cez mediatora. ale nezdviha mu vobec telefon, uplny ignore. S priatelkou sme sa museli zhodnut na fakte ze v jednej z domacnosti snim spolu byvat nebudeme to by uz o com bolo ?? b uduci mesiac sa stahujeme do bytu. vcera som mu pisal list ze coskoro dom zostane prazdny, bude treba si prepisat energie na seba. alebo ze kupim jeho 1/6 a docasne tam chvilu moze zostat. Odpisal mi ze on nic nebude platit , nikomu a nikdy to nepreda a ze to mame odpojit.. Neviem ako to mam riesit... mame dom odpojit od energii nechat ho chatrat ? je to 17 rocna stavba. Chuderka mama aj keby neodite. sama to nezvladne platit....Ako by som mal postupovat ? Dom by som kupil aj jeho aj mamin podiel. popripade moze to vsetko aj on kupit.
Mária27
05.07.18,14:11
Pri žalobe na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva bude súd posudzovať možnosti vyporiadania v poradí, ako je to napísané v občianskom zákonníku:

§ 142
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.