kika323
12.07.18,14:13
Dokedy môžem poberať bonus za dieťa a prídavky, keď dieťa zmaturovalo? stačí to nahlásiť zamestnávateľovi kôli daňovému bonusu, alebo treba aj nejako konkrétne rušiť prídavky? Ďakujem
veronikasad
12.07.18,12:19
Ukoncenie štúdia treba oznamit zamestnávateľovi, UPSVaR, aj zdravotnej poistovni. Narok na pridavok na dieťa aj danovy bonus trva do konca augusta. Ak dieťa nepokracuje v štúdiu alebo sa nezamestna, treba sa evidovat na urade prace ako uchádzač o zamestnanie do 8.septembra, inak si bude musiet platit zdravotné poistenie ako samoplatitel
Chobot
12.07.18,21:02
Trochu na odľahčenie témy:

Najprv to treba poriadne osláviť, že to zvládol.... :D
veronikasad
12.07.18,21:08
Vies čo ma na dnesnych maturantoch vytaca? Ze to vsetko za nich vybavuju rodičia a sami sa o svoje povinnosti "dospelakov" vôbec nezaujímajú ... Ked som dcery pred par rokmi posielala do zdravotnej poistovne, kukali na mna ako vyorane mysi, ze naco,ved nikto zo spoluziakov to tam nenosi ...
Chobot
12.07.18,21:15
Kedysi to vytáčalo aj moju polovičku (náš syn). Ale vyjasnili sme si to a uvedomili, že mladí majú iné priority, než ich rodičia. Navyše nemajú skúsenosti, ktoré sme my, staršia generácia už nazbierali.

Dobre si pamätám, ako som za socíku choval škrečky a nosil som ich do výkupu Chovproduktu. Oni poslali všetky pokladničné doklady na daňový úrad a daňový úrad si vymyslel na mňa kontrolu. Mne to bolo šuma - fuk, kontrola sem, kontrola tam, veď to nebol veľký príjem, ani daň som z neho nemusel odvádzať. Ale niekto si potreboval spraviť čiarku o činnosti. Nakoniec tam išiel za mňa môj otec, akože v splnomcnení a prerokovali to.

Teraz by som sa na to asi inak pozeral. Z daňovej kontroly by som bol viac predpo..tý.

Ja sa synovi snažím polopatisticky vysvetliť takéto praktické veci, aké sú povinnosti, čo kde vybaviť a pod. Škola ich na to nepripraví, zostáva to na rodičoch.
veronikasad
12.07.18,21:28
Prave ze im je to suma-fuk, a napr.o to zdravotné poistenie sa zacnu zsujimat az ked im zacnu chodit upomienky, ze nemaju vydokladovane obdobie poistenia. Aj vtedy to často za nich riešia rodicia. Ak by to bolo v mojej moci, zavediem uz pre stredoškolákov povinne informacie pre zivot z oblasti zakonnika prace, dani a poistenia. Potom by bolo menej nestastnych mladých ludi v praxi ...
kika323
13.07.18,05:10
Stačí to zamestnávateľovi iba nahlásiť alebo treba aj nejaký doklad? a keď sa zaregistruje na úrade práce automaticky vedia, že končia prídavky, netreba to už nikde inde hlásiť ano?
Ďakujem
veronikasad
13.07.18,05:32
Urad prace vyplatu pridavkov zastavi 31.8. keby pokracoval v studiu, musi priniest potvrdenie o návšteve školy. Zamestnavatelovi to treba oznamit a podpisat zmenu vo Vyhlásení o zdaňovaní prijmov.