ferkoo22
14.07.18,12:27
Dobrý deň Vám prajem. Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Som v ťažkej životnej situácii a som na dlhodobej PN-ke od novembra minulého roka ktorá môže skončiť invaliditou. Mám 34 rokov, v októbri budem mať 35 rokov čo by som mal mať podľa sociálnej poisťovne odvedených 8 rokov dôchodkového poistenia. Čo je pre mňa takmer nemožné, nakoľko študia som končil v 26 rokov, nejaká 2 ročná nezamestnanosť, brigády bez odvodov do roku 2013, PN...Celkovo odvedené mám nejaké 3 roky. Do 34 rokov stačí 5 rokov mať odvedené odvody, no pre jeden mesiac to bude 8 rokov. Chcem sa Vás opýtať ako to je s tým minimálnym dôchodkom aj keď nemám dané 8 rokov odvedené odvody či by nejaký invalidný dôchodok vyšiel alebo tak či tak musím mať 8 rokov hradené sociálne dôchodkové odvody a mám tak so spätnou platnosťou hradiť sociálnej poisťovni aspoň odvody počas období štúdií a evidencie na úrade práce, ktoré neviem či po 8-mich rokoch po štúdiach sa ešte dajú uhradiť a hradiť si teraz počas PN, nakoľko zamestnávateľ mi podľa výplatnej pásky nehradí odvody. Za skorú odpoveď Vám Vopred ďakujem. S pozdravom
+
Dobrý deň Vám prajem.
Katy a R
14.07.18,10:34
podmienky sú dané zákonom - ak nesplníš dobu poistenia, tak aj keď by ťa uznali invalidným, ID nedostaneš žiadny.
Spätne sa dá doplatiť poistné - za obdobie štúdia , aj za obdobie v evidencii UPSVaR. Treba si prepočítať, zvážiť. Počas terajšej DPN netreba nič riešiť, pretože ak zamestnanie trvá, tak trvá aj poistenie. prerušuje sa až po 364 dňoch DPN.
ferkoo22
14.07.18,12:25
Ďakujem Vám za Vašu rýchlu a vecnú odpoveď.
veronikasad
14.07.18,12:43
Preco mazes zadanie temy?
misoft
14.07.18,13:20
Vráť naspäť zadanie témy, inak to nemá význam.