petalihi
15.07.18,10:49
Dcéra má 15 mesiacov. Materské som poberala z ochrannej lehoty lebo počas tehotenstva mi skončila pracovná zmluv. Po vyčerpaní materského som sa bola evidovať na úrade práce kvôli čerpaniu podpory. Po vyčerpaní 6 mesiacov podpory nastúpil na materské môj manžel. Momentálne som stále evidovaná na ÚP, avšak pracovníčka ma začala šikanovať, chce ma posielať po automobilkách aby som si tam "akože" hľadala prácu. Toto ja odmietam. Mám dve vš, štátnice z dvoch jazykov, doktorát, 10 rokov manažérskej praxe. Prácu si aktívne hľadám, len je teraz uhorková sezóna a mám tak trochu pocit, že matka dvoch detí je pre zamestnávateľov akoby prašivá.. Chcem sa spýtať - môžem sa odhlásiť z ÚP a prihlásiť sa do sociálnej a zdravotnej poisťovne ako poistenec štátu aj keď je na materskej oficiálne teraz môj muž?
veronikasad
15.07.18,09:04
Pokiaľ dieťa nedovrsilo 6 rokov a celodenne nenavstevuje predskolske zariadenie, môžeš sa prihlásiť ako poistenec statu - osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov veku.
petalihi
15.07.18,09:07
Vďaka, myslela som si to. Len nebude problém, že manžel poberá materské a ja sa v rovnakom čase prihlásim ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku?
veronikasad
15.07.18,09:14
Myslela som, ze uz skoncil poberanie ... Na porade sa us o tom viackrát diskutovalo, vraj zdravotná poisťovňa to akceptuje, len nemôžeš byt prihlasena ako osoba poberajuca RP, ale ako osoba starajúca sa o dieta do 6 rokov veku. Osobnu skusenost nemam...
veronikasad
15.07.18,09:17
Oprav si názov temy, nemas zamestnavatela, tak neide o rodičovskú dovolenku
petalihi
15.07.18,09:38
Rodičovský príspevok teraz nepoberáme, museli sme požiadať o jeho pozastavenie počas toho ako manžel poberá materské. Názov témy som opravila.
veronikasad
15.07.18,10:36
Suhlasim, ak by to zdravotná poisťovňa neakceptovala, po odhlasení z UP až do ukončenia poberania materského manžela by si sa musela prihlasiť ako samoplatitel. Informuj sa priamo v príslušnej zdravotnej poisťovni.