Jonika
16.07.18,15:25
Som samostatne hospodáriaci roľník, platca DPH, účtujem v PU, chcem sa spýtať, či vlastné výrobky použité pre moju spotrebu napr. mlieko, jačmeň /teda ich nepredávam/ môžem zaúčtovať nasledovne: produkciu 123/613 a spotrebu 613/123, alebo odviesť z toho aj DPH? Ďakujem
a_je_to
17.07.18,08:39
Áno, môžeš, ale to si zaúčtoval iba príjem výrobkov z výroby a ich výdaj na vlastnú spotrebu. Chýba ešte zaúčtovanie realizácie a DPH, ktoré ako zdaniteľná osoba a platiteľ DPH nemôžeš vynechať. Ako SHR sebe nie si kontrolovanou osobou podľa § 2, písm. ab ZoDP. Z hľadiska DPFO si môžeš vlastné výrobky ponechať na vlastnú spotrebu /v primeranom množstve/, ale musíš si ich odpredať najmenej za skladovú cenu = vlastné náklady. Lebo inak musíš stornovať v tej sume svoje daňové náklady a to je ťažšie. Z hľadiska DPH musíš podľa § 8/3 ZoDPH odviesť DPH z obvyklej ceny, teda trhovej. To znamená, že DPH z ponechanej produkcie v cene vlastných nákladov nebude 20%, ale určite vyššia. Základ pre výpočet musí byť z trhovej ceny. Taký je predpis. Ja osobne by som odviedol DPH z vlastných nákladov. Ak prípadná kontrola bude mať svedomie, nech si to dodaní.
Jonika
18.07.18,05:47
Takže ak mám napr. jačmeň v hodnote 2000,- /ocenené v trhovej cene/, tak si vystavím sám sebe faktúru, odvediem DPH, a uhradím si ju na svoj účet? Alebo akým spôsobom ju dostanem do daňového priznania a do kontrolného výkazu? Ďakujem
a_je_to
18.07.18,08:24
Áno, je to prvá z možností. Urobíš faktúru na seba, ako občana a uhradíš si ju na účet. Hlavne ak potrebuješ aj peniaze v podnikaní. Vykážeš v sekcii KV A.1, bez IČ DPH. Druhá možnosť je ako bezodplatné plnenie pre seba, ako SHR účtujúci v PÚ je : Urobiť interný zápis, že si berieš jačmeň za 2000 Eur na vlastnú potrebu. Zaúčtuješ výdaj 613/123 a realizáciu 491/601+343, vykážeš v R 03a04 priznania DPH a sekcii D.2 KV. Neplatíš nič, je to účtovne vybavené. Iba ak by ti chýbali peniaze, tak si ich doplníš vkladom 211/491.