alenka57
17.07.18,07:56
Chcem podať žalobu na súd na nájomníčku, za nezaplatenie pokuty v suvislosti s prenajmom bytu. Na adrese, ktorú udala v nájomnej zmluve -bola i v OP- už nebýva, byt je predaný a list sa mi vrátil. Žiadnu inú adresu mi nedala a pri osobnom stretnutí mi odmietla list prevziať. Ide mi o to, ked jej súd vystaví Platobný rozkaz a ona ho neprevezme, teda vráti sa súdu, či je možné konať dalej, teda vymáhať prostredníctvom exekútora. Ako sa postupuje potom - exekučný príkaz sa tiež vráti, nebude prevzaty. Udaje z OP mám od nej všetky, a viem kde momentalne pracuje na dohodu.
Dakujem za odpovede.
Chobot
17.07.18,06:38
Zisti si v registri obyvateľov (za poplatok ti to vydajú), kde má súčasné trvalé bydlisko a pošli jej tam obsielky. Ak si ich neprevezme, bude sa to považovať za doručené.
JankaO
17.07.18,08:28
Platobný rozkaz nadobúda platnosť ak je doručený. Ak sa zásielka vráti súdu z tejto adresy ako nedoručená, súd vykoná šetrenie na zistenie inej adresy žalovaného z registrov súdu alebo z registrov iných orgánov štátnej správy a územnej samosprávy, ktoré má súd k dispozícii. Platobný rozkaz súd bez zbytočného odkladu odošle na takto zistenú adresu. Ak platobný rozkaz nemožno doručiť, súd nariadi pojednávanie. Ak má aktivovanú elektr. schránku a súd jej PR doručí tam, považuje sa za doručenú dňom prevzatia, prípadne márnym uplynutím 15 dňovej lehoty.
profesional
19.07.18,09:30
Nebude sa to považovať za doručené. Nezavádzaj. Fikcia doručenia sa vzťahuje len na vybrané zásielky orgánov verejnej moci.

Čo tak naštudovať si elementárne základy práva?

V takomto prípade sa aplikuje inštitút súdnej úschovy listín.

Avšak v tomto prípade ani toto nie je treba.
profesional
19.07.18,09:35
Ak sa súdu nepodarí doručiť plaťák a tento sa vráti a ak sa súdu nepodarí zistiť inú adresu, vytýči pojednávanie. Ak sa druhá strana nedostaví nakoľko jej predvolanie nemôže byť doručené z dôvodu neznámeho pobutu doručené, tak jej uznesením stanoví opatrovníka. V ďalšom konaní bude za takú osobu konať opatrovník. A súd nebude mať problém rozhodnúť. Tj. neskončíš to v upomínacom konaní, ale v riadnom.

Na podanie žaloby jej nemusíš úspešne nič pred tým doručiť. Stačí, že si to odoslala a vrátilo sa to. Ak by si aj napriek tomu pociťovala potrebu navodiť právny stav doručenia zásielky, je možné využiť právny inštitút súdnej úschovy listín.