vlado453
18.07.18,10:47
Dobrý deň,
po otcovi prebehlo dedičské konanie bez závetu, sme 3 súrodenci.
Mám podozrenie, že nejaký závet bol spísaný a potom aj zrušený pravdepodobne nie u notára ale u právnika.
Nechcem aby bolo obnovené dedičské konanie ani nič iného. Chcel by som sa len pozrieť aký bol ten zrušený závet – čo tam bolo napísané, bez toho aby sa to obnovovalo.
Ako sa k tomu môžem dopracovať?
Môže sa stať, že sa už zrušený závet obnoví?
Aká je premlčacia doba toho zrušeného závetu?

Ďakujem
Chobot
18.07.18,09:28
Viď obč. zákonník § 480:

§ 480
(1)
Závet sa zrušuje neskorším platným závetom, pokiaľ popri ňom nemôže obstáť, alebo odvolaním závetu; odvolanie musí mať formu, aká je potrebná pre závet.
(2)
Poručiteľ zruší závet aj tým, že zničí listinu, na ktorej bol napísaný.



Zrušený závet môže poručiteľ obnoviť iba za života tak, že ho ešte raz napíše.
Zrušený závet neuvidíš. Teda pokiaľ ho poručiteľ nenechal uložený u teba.

Premlčacia doba u závetu neexistuje.

Ešte nejaké otázky?
vlado453
18.07.18,11:55
A ak ten závet nezrušil otec ( poručiteľ) ale moja sestra?
Je možné, že ten závet má u seba sestra a môže to hocikedy použiť?
Zrušený ( alebo odvolaný) závet neuvidím? Nie je uložený na súde? Niekde to musí byť zaevidované, že bol spísaný právnikom a potom ho sestra zrušila, alebo si ho nechala u seba a na dedičskom konaní to nepredložila? Mám taký dojem, že sestra zmanipulovala otca tesne pred smrťou a chcela aby nás 2 bratou vydedila alebo o tom otec ani nevedel čo mu dala podpísať. S otcom sme mali dobrý vzťah s oboma bratmi. O otca sme sa starali ja a moja manželka u mňa doma a potom už dožil pár týždňov v nemocnici.
Katy a R
18.07.18,13:39
po doplnení.
Ak si myslíš, že otec spísal závet - tak vôbec ho nemusel spisovať u právnika, ani u notára. A môže byť hocikde uložený v šuflíku - aj napr u suseda, nielen u sestry. A môže byť platný. Sestra ho určite nemohla rušiť nejako písomne, ak máš toto na mysli? - jedine by ho mohla roztrhať, alebo zapotrošiť tak, že sa nikdy nenájde. ☺.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiY-pm-8ajcAhVOLVAKHcOVAuEQFggnMAA&url=https%3A%2F%2Fpeniaze.pravda.sk%2Fobcan-a-stat%2Fclanok%2F258967-ako-napisat-zavet%2F&usg=AOvVaw3rSuHwA0YaGzn-ZTBquGJV
Mária27
18.07.18,13:42
Závet je evidovaný len taký, ktorý je spísaný formou notárskej zápisnice, alebo ktorý dostal notár do úschovy. To by však bol notár v dedičskom konaní zistil. Zrušený závet neexistuje, nedali by ti ho.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20160701 od § 476

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1992/323/20160701 § 54. §66, § 73c, § 74, § 82, 83
hanelie
18.07.18,14:13
keď prebehlo dedičské konanie bez závetu, dedili ste všetci rovným dielom zo zákona, ak by mala sestra nejakú záveť tak by ju určite predložila notárovi - ak by otca zmanipulovala - inak by to nemalo žiaden význam, aby ju držala v tajnosti
Katy a R
18.07.18,14:15
možno len zatiaľ nenašla ? ... pohľadá lepšie - a nájde ;) (možno?)
misoft
18.07.18,15:51
Čítaš, čo píšeš?
Bol ti citovaný Obč. zákonník.
Ak je niečo zrušené (závet), tak len napísaním nového, alebo FYZICKÝM zlikvidovaním.
A súd žiadne závety neeviduje - nie je to ich povinnosťou.
Ak bol spísaný u právnika, tak pri dedičskom konaní by toto vyskočilo, že existuje (teda nie je zrušený). A potom by sa pátralo, kde je. A až by sa došlo k sestre, že ho skrýva, istotne by to malo právnu dohru (ale nie dobrú pre ňu). Ak by sa zrušil u právnika, tak i to by zapísal.
vlado453
18.07.18,17:04
V článku od Katy a R. je uvedené: „ ...Pri závetoch platí 3-ročná premlčacia lehota.“
Ako je to teda? Pri závetoch neexistuje premlčacia doba, alebo platí tá 3-ročná premlčacia lehota?
Mária27
18.07.18,18:26
Pozri § 485 a § 105 občianskeho zákonníka. Oprávnený dedič (aj zo závetu), ktorý sa nezúčastnil dedičského konania, môže do troch rokov od právoplatného skončenia dedičského konania podať dedičskú žalobu a vymáhať svoje dedičstvo od toho, kto dedil namiesto neho.
vlado453
20.07.18,11:03
ďakujem