257
24.07.18,07:53
Založila som si živnosť popri zamestnaní na účtovníctvo a potrebovala by som sa poradiť so skúsenými účtovníkmi v týchto veciach : 1. na základe rozširenia zoznamu služieb by som mala mať registračnú pokladňu, ak budem prijímať hotovostné platby. Čomu by som sa rada vyhla. Je mi jasné, že je tu ešte prevod na účet, ale nechcem riskovať, že mi službu niekto nezaplatí, takže . . . ako na to ? 2. Mám s každým klientom uzavrieť zmluvu o poskytovaní služieb ? 3. Poistenie - chcela by som sa poistiť hlavne na pokuty, ale vraj práve toto žiadna poisťovňa neprepláca, tak načo teda ? Veľmi by som ocenila, keby ste mi pomohli svojimi skúsenosťami. Ďakujem .
jslancik
24.07.18,06:46
virtuálna RP ti niečo hovorí? mohla by...
Zmluva je fajn. Upravuje a ujasňuje spôsob spolupráce a jedna či druhá strana sa nemôže vyhovárať, že o tom nevedela resp. to chápala inak.
Poistenie na pokuty? Troška sebadôvery by nezaškodilo. Keby existovalo také poistenie, tak účtovnícke firmy by iba brali peniaze, ale nič by nerobili.
kn-alka
24.07.18,07:33
1. virtuálna RP na portáli daňového úradu - ako účtovník by si to mala vedieť, ako chceš radiť klientom, ak nepoznáš všetky možnosti?
2. s každým klientom uzavrieť zmluvu, prípadne mať vypracovaný cenník na "jednorazovky"
3. také poistenie neexistuje
257
24.07.18,08:09
Čo sa poistenia týka . . . niektorí klienti to vraj vyžadujú, iba preto sa pýtam. A virtuálna RP mi niečo hovorí , :) , ale asi si to budem musieť naštudovať viac. Každopádne ďakujem za posun.
257
24.07.18,08:15
Som účtovník a nie Boh a ako účtovník sa budem učiť celý život. S virtuálnou RP zatiaľ nemám žiadne skúsenosti , lebo doteraz som ju k práci nepotrebovala. Aj tak moc ďakujem za odpoveď.
monika474
24.07.18,13:17
veronikasad
24.07.18,13:56
Učtovníctvo na živnosť robím od roku 2003. Poistenie zodpovednosti za škodu som vybavovala rovno so živnostenským listom, lepšie sa mi spáva ... Kontrol za tých 15 rokov bolo málo a tie čo boli, boli bez nedostatkov, takže žiadne plnenie z poistenia zodpovednosti za škodu som nečerpala. Pokutu za neskoro podaný nulový prehlad som zaplatila zo svojho vrecka, bola nižšia ako spoluúčasť ... Som už 3 roky na starobnom dôchodku, uvažujem so skončením podnikania. Problém bude po ukončení živnosti, nejaké udržiavacie poistenie zodpovednosti vraj budem musieť platiť aj po skončení živnosti po dobu 5 rokov, lebo keď poistenie úplne zruším, na žiadne poistné plnenie v prípade kontroly (z poisťovní alebo DU) nebudem mať nárok.

Mám preukaz ŤZP, takže ERP ani VRP nemusím riešiť, časť platieb prijímam v hotovosti, nemám neplatičov, ak niektorý klient prestáva platiť, končím spoluprácu ...

S každým klientom mám uzatvorenú zmluvu o spolupráci.
veronikasad
24.07.18,14:00
Veď píše, že si založila živnosť na účtovníctvo.
jslancik
24.07.18,14:38
čo zahŕňa také poistenie zodpovednosti za škodu? aký produkt akej poisťovne? sprav troška reklamu :)
257
25.07.18,03:03
Ďakujem.
257
25.07.18,08:42
Ďakujem za reakciu. A aká poisťovňa to je ?
jakubzemko
01.08.18,18:47
Pred tým než uzavriete poistenie tak si premyslite a pozorne prečítajte voći čomu sa to vlastne poisťujete. Účtovník nie je daňový poradca a vo väćšine prípadov tie pokuty chodia práve vo veciach daní. No a nakoľko účtovník nesmie poskytovať daňové poradenstvo, tak to poisťovňa pri vyplácaní, resp. nevyplácaní poistných plnení určite rada zohľadní.
Antonia Jendrišáková
10.08.18,04:32
Ja som to mala vyriešené, tak že klienti mi vkladali platby na môj účet v banke alebo platili prevodným príkazom. Je to posudzované ako nie platba v hotovosti. Vtedy nie je potrebná ERP ani VRP. Poistenie som nemala uzatvorené.