tibor258
24.07.18,13:21
Dobrý deň,

veci sa majú tak, že sa zmenilo vedenie spoločnosti v ktorej pracujem. Som robotník, zaradený v 3. rizikovej skupine a nariadili nám zdvihnutie noriem o 40%.
Asi pred týždňom bol u nás bezpečnostný pracovník, ktorého som sa pýtal na toto zvyšovanie, bohužiaľ nemal na mňa veľa času. Povedal mi, že v tej rizikovej skupine v ktorej sme my zaradený by sa podľa nového zákonníka práce nemalo pracovať úkolovo, tj. nemali by sme mať normy. Viete mi povedať čo je na jeho odpovedi pravdy?

Ďakujem.
Mila123
24.07.18,13:48
§ 133 Zákonníka práce

Normovanie práce
(1) Zamestnávateľ môže zavádzať alebo meniť už zavedené normy spotreby práce len na základe objektívneho posúdenia požadovaného množstva práce a pracovného tempa zamestnanca. Pri určovaní požadovaného množstva práce a pracovného tempa musí vziať do úvahy pracovné tempo primerané fyziologickým a neuropsychickým možnostiam, právne predpisy a ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, čas na osobnú očistu po skončení práce a čas na prirodzené potreby zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby predpoklady na uplatnenie noriem spotreby práce boli utvorené pred začatím práce. Normy spotreby práce a ich zmeny sa musia zamestnancom oznámiť vždy pred začatím práce a nesmú sa uplatňovať so spätnou platnosťou.

(3) Ak zavádzanie a zmeny noriem spotreby práce nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve, zamestnávateľ zavádza normy a vykonáva ich zmeny až po dohode so zástupcami zamestnancov; ak k dohode nedôjde do 15 dní od predloženia návrhu, rozhodne príslušný inšpektorát práce podľa osobitného predpisu.

(4) Zamestnávateľ nesmie uplatňovať normy spotreby práce, v dôsledku ktorých by mohlo dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti alebo zdravia zamestnancov.
mirko70
24.07.18,19:37
Dnes sme akurát mali školenie na toto téma. Bližšie ti o tom povie Pracovná zdravotná služba/PZS/ (http://www.epi.sk/odborny-clanok/Pracovna-zdravotna-sluzba.htm) ,nie bezpečak . Zdvihnutie noriem o 40% to je silná káva už aj pre otázku na Inšpektorát práce.Ak tam máte oddelenie BOZP,tak majú adresu aj kontakt (http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=390:pracovna-zdravotna-sluba&catid=64:preventivne-pracovne-lekarstvo&Itemid=73) na PZS,pod ktorú spadáte,resp.ktorá ju u vás vykonáva.
willma
25.07.18,09:50
veľa bezpečákov je kompetentnejších ako PZS, lebo tu boli už dávno pred tým, ako niekto začal vôbec lobovať za vznik a uzákonenie PZS