Germano
25.07.18,06:27
Vztahuje sa GDPR aj na suhlas so zverejnenim plneho mena pod clankom v novinach ?
Ing. Ľubomír Janoška
25.07.18,06:05
Dovysvetli to. Myslíš údaje autora? GDPR sa vzťahuje na zverejňovanie pod vlastným menom aj pod pseodonymom. Autor sa rozhoduje, či bude publikovať pod vlastným menom alebo pod pseodonymom. Pokiaľ autor publikuje pod vlastným menom, tak ho sám zverejňuje a súhlas netreba riešiť.
Ak má ísť o údaje osoby, o ktorej píše autor, aj na tie vzťahuje GDPR. Aj Občiansky zákonník a ďalšie predpisy. Bez presnejšej informácie Ti ale nikto nepovie, čo sa zakazuje alebo nejak obmedzuje.
Germano
25.07.18,07:01
Ponukol som do tlace clanok pod pseudonymom. Dostal som odpoved, ze ho nemozu zverejnit / nechcu / pod pseudonymom, len s plnym menom. Poziadali ma o suhlas zverejnenia pod plnym menom. Neudelil som ich ho. Aj napriek tomu clanok uverejnili pod plnym menom a dokonca bez mojho dodatocneho potvrdenia upravili podla svojich predstav
Ing. Ľubomír Janoška
25.07.18,14:01
Takže Ti neoprávnene zasiahli do práv občianskych aj autorských.
Noprávnené zverejnenie mena si s nimi môžeš vybaviť prostredníctvom konania o ochrane osobných údajov podľa § 99 zákona 18/2018 o ochrane osobných údajov. S autorskými právami to bude komplikovanejšie, ide o použitie diela (zverejnenie, pozmenenie) bez súhlasu autora (= porušenie § 19 ods. 2 zákona 185/2015).
Germano
26.07.18,06:10
Dakujem.
Ja som im povolil upravy, aby clanok bol v sulade s novinarskou etikou s tym, ze mi ho preposlu upraveny na schvalenie.Upravili si ho a bez schvalenia zverejnili pod mojim menom. Meno som im nepovolil, len pseudonym. Nekontaktovali ma uz, len vcera riskli a rovno zverejnili aj s plnym menom