VkO
30.07.18,11:40
Ahojte. Vedel by mi niekto poradit ako sa da nejak branit voci ulozenemu vodovodu na pozemku? Ide o to, ze chcem na pozemku stavat dom no teraz som zistil, ze pre zahradkarsku osadu ide vodovod priamo cez stred pozemku kde chcem stavat. Pozemok je rodinny a tento vodovod bol zakopany este za komunistov bez akehokolvek suhlasu tak nejak na "cierno" ako sa to robilo, no vodarenska spolocnost to ma vo svojich planoch normalne vedene. Je moznost sa nejak voci tomu branit ked na tento vodovod nebolo vydane nikdy stavebne povolenie a ani iny suhlas?? Momentalne po tomto zisteni je pre mna pozemok vobec nevyuzitelny. Dakujem za kazdu rozumnu radu.
Chobot
30.07.18,10:16
Asi sa nijako neubrániš. V minulosti sa stavby vo verejnom záujme nemuseli evidovať na katastri ako vecné bremeno.

Ten vodovod na tvojom pozemku je legálne, aj keď nie je zapísaný na tvojom LV. Vodárne ho majú vedený vo svojich sieťach. Ťažko s tým niečo urobíš. Jediné, čo by sa dalo, by bolo asi možné presmerovať vodovod popri hranici pozemku, aby si v strede mohol stavať. Prekládka bude ale asi na tvoje náklady.

A je vôbec možná výstavba domu v záhradkárskej osade?

A či bolo alebo nebolo stav. povolenie teraz už nezistíš. Skôr asi bolo, keďže to stavali vodárne. Aj keby nebolo, na veci to nič nemení.
VkO
30.07.18,10:20
je mozne ako zahradnu chatu do 70m2 podorys a to ci tam postavis mrakodrap uz nikoho netrapi. A vodovod nerobili vodarne, ale robilo sa to ako fuska a nejake cez znamosti sa to potom zapisalo do evidencie vodarni bez vedomia vtedajsieho majitela pozemku, kedze tento pozemok bol nevyuzivany a nebol oploteny.
marleau
30.07.18,18:05
Byť to môj prípad a oficiálne neviem nič, tak bagrujem ostošesť, krížom-krážom.
VkO
31.07.18,10:14
no ty sa mas mam taky pocit predtym nez pojdes bagrovat uistit ci tam nie su inzinierske siete, a keby som to potrubie poskodil tak opravu mi daju ku nahrade a este ako bonus si hned zriadia vecne bremeno, takze to asi nebude idealny pripad
Chobot
31.07.18,10:57
Si to predstavuješ jednoducho. K stavebnému povoleniu potrebuješ stanovisko vodární, ktoré by hneď z mapy zistili, že ti tam vedie vodovod. (to je pre marleau)
VkO
31.07.18,12:19
Takze este niekto ma nejaky napad co s tym?