Banská Štiavnica
30.07.18,17:23
Dobrý deň. Mám otázku, môžem po smrti svojho brata zdediť členský podiel v BD a tak predať byt ? Poznamenávam, že brat je slobodný a nemá deti, byt nemá odkúpený. Ďakujem.
misoft
30.07.18,16:21
Môžeš.... dokonca si dedičom vo treťom rade, ovšem, keďže je bezdetný, slobodný (nevieme - rodičia ešte žijú? Ak áno, dedia i oni ako dedičia v druhom rade). Ak rodičia nežijú - stávaš sa automaticky dedičom v prvom rade.
Banská Štiavnica
30.07.18,16:26
Ďakujem, rodičia už nežijú, ale ani ja s ním nežijem v spoločnej domácnosti. Mal som vefomosť, že ešte počas jeho života trebalo odkúpiť člensky podiel BD, aby som po jeho smrti byt mohol predať. Samozrejme, že uživatelske pravo k bytu až do smrti má on.
Mária27
30.07.18,18:24
Po bratovi budeš zákonným dedičom v tretej skupine (§475 obč. zákonníka).
Členom družstva sa môžeš stať podľa § 227 obchodného zákonníka. Podľa písmena d) iným spôsobom ustanoveným zákonom.
Podľa § 706 ods. 3 občianskeho zákonníka (3) Ak zomrie nájomca družstevného bytu a ak nejde o byt v spoločnom nájme manželov, prechádza smrťou nájomcu jeho členstvo v družstve a nájom bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel.


V dedičskom konaní treba uviesť, že sa dedí aj členský podiel v družstve. Na družstve sa potom treba prihlásiť a prepísať členstvo a nájom bytu na dediča - spolu so všetkými právami, aké mal pozostalý.