Damiel
02.08.18,18:59
Dobrý deň,

Mám s konkrétnou poisťovňou zmluvu o sprostredkovaní podpísanú vo februári. Nikde som nenašiel článok v zmluve o tom že by som im mal vrátiť peniaze za školenie ( + ubytovanie, stravu). Keď som podpísal zmluvu uisťovali ma že školenia sú zadarmo, nemusím za nich platiť. V zmluve je uvedené to tiež, že náklady na školení ako aj stravu a ubytovanie hradí "Firma".

Problém sa nastáva teraz keď by som chcel podať výpoveď (táto práca nie je pre mňa). P. vedúci a jeho zástupca pod ktorými ja patrím má strašia s tým či mám takú rezervu že by som mohol "Firmu" vyplatit keď mi vyúčtujú náklady na školenie, ubytovanie a stravu.

Jeden z dôvodov prečo sa mi táto práca znechutil je aj strata dôvery s ľuďmi ktorími pracujem. Už neviem kedy mi hovoria pravdu.

Vie mi niekto poradít?
Martuk
02.08.18,18:11
tu je každá rada drahá. Ak máš priamo v zmluve o sprostredkovaní s danou poisťovňou nejakú klauzulu o tom, že v prípade ukončenia pracovného vzťahu do nejakej doby si povinný vrátiť poisťovni náklady ňou investované do teba, tak si v kýbli.

Poradím ti, než dáš výpoveď v danej poisťovni, ešte raz si poriadne prečítaj zmluvu a to kompletne celú. Ak tam nenájdeš zmienku o tom, že ako poisťovňa rieši návratnosť ňou vynaložených financií do teba, tak si myslím, že tí dvaja blbečkovia, ktorí sú nad tebou len skúšajú, aby si vytrval a naďalej robil na ich prdele.
profesional
09.08.18,07:48
Nakoľko ide o zmluvu podľa obchodného zákonníka, tak vzájomne poskytnuté plnenia sa pri výpovedi zmluvy nevracajú, ak sa zmluvné strany vyslovene nedohodli inak.

Ak v zmluve nemáš nič také, môžeš byť v pokoji.

Avšak poisťovňa spravidla nebýva banda somárov. Takže je dosť dobre možné, že máš v zmluve klauzulu o zmluvnej pokute. Kde môže byť uvedené, že ak zmluvu vypovieš v nejakej dobe, tak poisťovňa bude mať nárok na zmluvnú pokutu.

Zmluvná pokuta je paušalizovan nárok na náhradu škody. Napr. v tomto prípade spočívajúcej v márne vynaložených nákladoch na vzdelávanie.

Takže si riadne prečítaj zmluvu, ako je to so zmluvnými pokutami.
Damiel
09.08.18,08:54
Nepíšu nič konkrétne o zmluvnej pokute, ale mám take podozrenie že je to inými slovami zakomponované do zmluvy, aby to nebolo také jednoznačné :/
Bol by som rád keby bol niekto ochotný tu zmluvu prečítať a či to pochopí tak ako ja alebo či mi niečo neušlo...
profesional
09.08.18,11:08
Uploadni ju sem a možno ti s tým pomôžeme
Martuk
09.08.18,15:12
Ako pise profesional, zacierni osobne udaje a prilep sem zmluvu.
Damiel
28.08.18,05:05
Konečne som prišiel na rad ako to urobiť
profesional
28.08.18,06:15
Prečítal som to celé. Na vrátenie nákladov na vzdelávanie nemajú nárok. Ale môžem ti povedať, že tie zmluvy ako celok sú riadna špinavosť. Ja by som niečo také nikdy nepodpísal.